Noc Muzeów we Lwowie

Noc Muzeów we Lwowie

Już po raz drugi w dniach 27-29 lipca 2012 roku we Lwowie zorganizowano 3-dniowy projekt „Noc we Lwowie”. Wszyscy chętni (pierwszego dnia nawet bezpłatnie) mieli możliwość podziwiać nocny Lwów spacerując uliczkami miasta, podziemiami czy cmentarzem Łyczakowskim.

I to nie cała lista weekendowych atrakcji, bo zaplanowano prawie 100 wycieczek, spektakli teatralnych i performansów na ulicach, w muzeach i galeriach miasta. Kilka godzin przed otwarciem, we wszystkich miejscach turystycznych ukształtowały się długie kolejki. Pierwszeństwo mieli zarejestrowani uczestnicy. Chociaż większość osób trafiła bez rejestracji.

Wszyscy chętni mogli odwiedzić kaplicę Boimów, kościół jezuitów, ratusz, muzeum historyczne, muzeum broni „Arsenał”, muzeum piwowarstwa, pałac Potockich, pałac Bandinelli, podziemia Lwowa, Cmentarz Łyczakowski i in. Ponoć w projekcie „Noc we Lwowie” wzięło udział ponad 6 tys. osób. Większość stanowili mieszkańcy Lwowa, ale też nie brakowało turystów m. in. z Polski, Anglii, Niemiec, Czech, Rosji, Grecji, Nigerii, Indii, Kanady.

 

Modlitwa w Ogrodzie Oliwnym, kaplica Boimów we Lwowie (Fot. Eugeniusz Sało)Jedną z najciekawszych była teatralizowana wycieczka po podziemiach Lwowa w Muzeum Historii Religii. Aktorzy teatru „Voskresinnia” stworzyli mroczne kreacje katów, wiedźm i duchów. Także można było zobaczyć rzeczy, które kiedyś były znalezione w podziemiach. Natomiast na Włoskim Dziedzińcu zaprezentowano spektakl o miłosnej historii Pelagii i Mikelini, który w ubiegłym roku był najpopularniejszym wśród uczestników akcji. Po raz pierwszy w tym roku można było wejść nocą do ratusza. Także otworzono trzy nowe nocne szlaki wycieczkowe: „Lwów za babci Austrii”, „Lwów – miasto miłości” oraz przejażdżka „Czudo-busem”.

„Po tym nocnym programie zostały mi tylko pozytywne wrażenia, – opowiada mój kolega Michał. – Najciekawsza dla mnie była nocna wycieczka po Cmentarzu Łyczakowskim. Podzielono nas na grupki. Przewodnik oświecał latarką nagrobki i opowiadał ciekawe historie. Miałem wrażenie, że niektóre rzeźby zaraz ożyją. To nie zapomniane wrażenia”.

„Zawsze chciałam wejść na ratusz nocą, – dzieli się wrażeniami studentka Lidia. – Kiedy dowiedziałam się, że będzie taka możliwość, od razu się zarejestrowałam. Naprawdę wspaniały widok. Wydaje się, że cały Lwów masz w zasięgu dłoni”.

Jak informuje służba prasowa Lwowskiej Rady Miejskiej, 16 – 18 listopada 2012 roku odbędzie się kolejna jesienna akcja „Noc we Lwowie”. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X