Niedziela Palmowa w kościele Marii Magdaleny

Niedziela Palmowa w kościele Marii Magdaleny

Niedziela Palmowa, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W tym dniu wspomina się uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy oraz Jego mękę i śmierć. W Kościele katolickim odbywa się procesja z palmami i czytany jest przejmujący opis Męki Pańskiej.

 

Pomimo tego, że kościół św. Marii Magdaleny we Lwowie nie zwrócono dotychczas jej prawowitemu właścicielowi – parafii rzymskokatolickiej, a przy jedynym wejściu do kościoła ustawiono rusztowania z napisem: „Proszę uważać na spadające kamienie!” (nie wiadomo skąd?), na dziedzińcu świątyni został odprawiony obrzęd poświęcenia palm i odbyła się uroczysta procesja.

Ks. Włodzimierz Kuśnierz – proboszcz parafii zachęcił wiernych, którzy w tym dniu licznie przybyli do kościoła do radosnego śpiewu „Hosanna”, nie tak, jak uczynili to mieszkańcy Jerozolimy, którzy kilka dni później wołali: „Ukrzyżuj Go!”. Następnie, przy głównym ołtarzu (jedynym w tym kościele) aktorzy Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie odczytali opis Męki Pańskiej. W ramach wyjątku umożliwiono parafii korzystanie z organów.

Ks. proboszcz zaprosił wszystkich uczestników niedzielnej uroczystości do udziału w Triduum Paschalnym, do adoracji krzyża, do adoracji Jezusa Eucharystycznego przy Ciemnicy i Bożym Grobie. Zachęcił także do modlitwy o pomyślną decyzję w kolejnej rozprawie sądowej, która będzie miała miejsce w najbliższy poniedziałek w Kijowie, w sprawie odzyskania odebranej świątyni.

Maria Basza


Obejrzyj galerię zdjęć:

http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/gallery/niedziela-palmowa-w-kociele-w-marii-magdaleny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X