Naleśniki czekoladowe

Naleśniki czekoladowe

Składniki: szklanka wody, szklanka mleka, 4 jaja, około 150 g mąki otrębowej, tarta wanilia, 1 łyżka kakao, 50 g gorzkiej czekolady.

Przygotowanie: Do rondelka wkładamy połamaną na kosteczki czekoladę, wlewamy mleko, dodajemy szczyptę wanilii, 1 łyżkę kakao i podgrzewamy na małym ogniu, ciągle mieszając. Jak czekolada się już roztopi, odstawiamy masę z ognia, wbijamy do niej jajka i ubijamy przy pomocy miksera.

Mąkę otrębową, uprzednio przesianą, dodajemy do ubitej masy i jeszcze raz miksujemy. Mąki należy wsypać do ciasta tyle, by płyn według konsystencji przypominał rzadką śmietanę, stał się gładki i lekko się lał z chochelki. Ciasto odstawiamy na 30 – 60 minut, następnie dolewamy szklankę wody i jeszcze raz miksujemy. UWAGA: konsystencja ciasta powinna być gładka i przypominać rzadką śmietanę. Jeśli ciasto jest za rzadkie – dosypujemy mąki, a jeśli za gęste – dolewamy wody.

Smażenie: Patelnię smarujemy olejem (przy pomocy pędzelka lub gąbki) i dobrze rozgrzewamy na dużym ogniu. Następnie zmniejszamy ogień do średniego, chochelką nabieramy ciasto i ostrożnie wlewamy na patelnię tak, by płyn gładko pokrył cienką warstwą jej dno. Smażymy naleśniki z każdej strony tak, by się lekko pozłociły i odchodziły od dna patelni (ok. 1 – 1,5 minuty z każdej strony). UWAGA: Patelnia cały czas powinna być dobrze rozgrzana. Pierwszy naleśnik smażymy na dobrze natłuszczonej patelni, później wystarczy smarować ją odrobiną tłuszczu, co trzeci – czwarty naleśnik.

Naleśniki możemy podawać z różnymi polewami, lodami lub owocami. Możemy też przygotować do nich nadzienie, np. śmietanowe lub serowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X