Nagroda IPN dla Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie

28 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia statuetek „Kustosz Pamięci Narodowej”. Wśród laureatów 18. edycji nagrody przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej znalazło się Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi ze Lwowa.

W tym roku obok Towarzystwa laureatami nagrody są ŚP. Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, propagator pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej Janusz Horoszkiewicz, lekarka i współpracowniczka Jana Pawła II prof. Wanda Półtawska i autor publikacji o Powstaniu Warszawskim Marek Strok.

– Naszą misją jest dalsza praca i przekazanie wiedzy młodemu pokoleniu, przekazanie im naszej pałeczki – powiedział dobierając statuetkę Janusz Balicki, prezes lwowskiego Towarzystwa

Obchodzące w tym roku jubileusz 25-lecia PTOnGW opiekuje się prawie dwudziestoma miejscami pamięci we Lwowie i na Ziemi Lwowskiej. Członkowie Towarzystwa odwiedzają regularnie zbiorowe mogiły poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. w Zadwórzu, Cmentarz Legionistów w Busku, kwaterę Powstańców Styczniowych, kwaterę Powstańców Listopadowych na Cmentarzu Łyczakowskim, symboliczną mogiłę pomordowanych profesorów uczelni lwowskich na Wzgórzach Wuleckich oraz wiele innych miejsc związanych z polskim dziedzictwem na Kresach południowo-wschodnich.

Cmentarz Obrońców Lwowa pozostaje miejscem o szczególnym znaczeniu dla członków Towarzystwa. Nie tylko sprzątają oni mogiły żołnierskie i oprowadzają po nekropolii gości przybyłych z Polski, ale też każdej nocy pełnią dyżury na cmentarzu.

Źródło: kresy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X