„Na mapie kulturalnej Polski po prostu czegoś takiego brakowało” – Przegląd PAMIĄTKI Przemysława Gintrowskiego „Autoportret”: Tomaszewski, Brzeziński, Tabęcki, Malicki, Bożewicz (fot. Jerzy Błażyński)

„Na mapie kulturalnej Polski po prostu czegoś takiego brakowało” – Przegląd PAMIĄTKI Przemysława Gintrowskiego

„Machiavelli”, „Kołysanka dla Kleopatry” i „Czerwony autobus” – między innymi te utwory usłyszeli widzowie I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego PAMIĄTKI. W konkursie na interpretację piosenek jednego z najbardziej znanych bardów wzięło udział 16 uczestników z całej Polski. Pierwsza nagroda powędrowała do krakowianina Jakuba Zuckermana.

I edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego PAMIĄTKI za nami. W Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu miłośnicy twórczości Przemysława Gintrowskiego mieli możliwość obejrzeć spektakle muzyczne i koncerty w wykonaniu gości specjalnych, ale przede wszystkim – posłuchać konkursowych interpretacji jego piosenek.

W części konkursowej wystartowało 16 wykonawców z całej Polski, których oceniało jury w składzie: Justyna Holm (przewodnicząca), Agnieszka Gintrowska (żona barda), Julia Gintrowska (córka barda), Magdalena Kawczyńska, Beata Molak-Bychawska, Jacek Pechman (organizator), Jan Poprawa i Paweł Sztompke (prowadzący festiwalu).

„Autoportret”: Tomaszewski, Brzeziński, Tabęcki, Malicki, Bożewicz (fot. Jerzy Błażyński)

Finałem pierwszego dnia był program słowno-muzyczny „Autoportret” w wykonaniu Edyty Kluk-Wisz i Przemysława Tejkowskiego. Z teatralnej formy wywiadu między dziennikarką a bardem, opartego na autentycznych wypowiedziach Gintrowskiego, wyłonił się portret osobisty artysty. Dzięki temu widzowie mogli dowiedzieć się o młodości licealnej Gintrowskiego, jego początkach drogi artystycznej, wyborach i postawie patriotycznej. Całość uzupełniły multimedialne prezentacje zdjęć barda.

Spektakl POSTACIE (fot. Jerzy Błażyński)

Z piosenkami Przemysława Gintrowskiego wystąpili również artyści: Jan „Janga” Tomaszewski, Wojciech Brzeziński i zespół Tango Attack w składzie: Hadrian Filip Tabęcki, Piotr Malicki i Grzegorz Bożewicz.

Spektakl S.A.L.I.G.I.A (fot. Jerzy Błażyński)

– To było coś niesamowitego, rewelacyjny program, który mnie oczarował – przyznała Justyna Holm, znakomita autorka tekstów piosenek, śpiewanych także przez Przemysława Gintrowskiego.

Drugiego dnia festiwalu widzowie zobaczyli spektakl „Postacie” w reżyserii Magdaleny Kizinkiewicz. Wystąpili w nim studenci kierunku aktorskiego Warszawskiej Szkoły Filmowej. Kołobrzeska publiczność miała okazję posłuchać córki zmarłego przed siedmioma latami artysty: Julia Gintrowska zaśpiewała piosenkę znaną z filmu „Tato” pt. „Tylko kołysanka”.

Widzowie zobaczyli również program artystyczny „S.A.L.I.G.I.A” – trans-operę w wykonaniu artystów ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie pod kierunkiem Ewy Czapik-Kowalewskiej. Autorem aranżacji i kierownikiem muzycznym przedstawienia jest Rafał Kowalewski. W programie znalazły się utwory skomponowane przez Gintrowskiego do słów Zbigniewa Herberta, Tadeusza Nowaka, Marka Tercza, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Czecha, Bogdana Olewicza, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Mieczysława Jastruna, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego.

Kulminacyjnym momentem, na który czekała widownia, było rozstrzygnięcie konkursu na interpretację dwóch piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego.

Jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia. Pierwsze trafiło do Joanny Pasternak z Kołobrzegu, która zaśpiewała utwory „Tylko kołysanka” (sł. Justyna Holm) i „Zanim bełkot zamieni się w myśl” (sł. Jacek Janczarski). Laureatka otrzymała nagrodę finansową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2.000 zł, a także nagrody rzeczowe ufundowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, Państwowy Instytut Wydawniczy, IPN, Agencję Muzyczną Polskiego Radia i PKN Orlen.

Kolejne wyróżnienie zostało przyznane Łukaszowi Jędrysowi z Olsztyna za „Autoportret Witkacego” (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski) i „Rozstrzelanie” (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski).

Otrzymał on nagrodę finansową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2.000 zł, a także nagrody rzeczowe ufundowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, Państwowy Instytut Wydawniczy, IPN, Agencję Muzyczną Polskiego Radia i PKN Orlen. Łukasz Jędrys otrzymał również NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.

Trzecie wyróżnienie otrzymał Grzegorz Grunwald z Dębskiej Kuźni za wykonanie piosenek „Kataryniarz” (sł. Jerzy Czech, muz. P. Gintrowski) i „17 IX” (sł. Zbigniew Herbert, muz. P. Gintrowski). Podobnie jak poprzednicy otrzymał on nagrodę finansową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2.000 zł, a także nagrody rzeczowe ufundowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, Państwowy Instytut Wydawniczy, IPN, Agencję Muzyczną Polskiego Radia i PKN Orlen.

III miejsce zdobył Bartosz Kaiser z Trójmiasta. Za wykonanie piosenek: „Śmiech” (sł. Krzysztof M. Sieniawski, muz. P. Gintrowski) i „Machiavelli” (sł. Jerzy Czech, muz. P. Gintrowski) otrzymał on nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezesa TVP w wysokości 5.000 zł, a także nagrody rzeczowe od stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna (statuetka), TVP, IPN oraz PKN ORLEN i Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Bartosz Kaiser uzyskał również nominację do Studenckiego Festiwalu w Krakowie.

II miejsce jury postanowiło przyznać Zuzannie Wiśniewskiej z Torunia. Artystka zaprezentowała podczas konkursu piosenki „Karzeł” (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski) i „Kołysanka dla Kleopatry” (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski). Laureatka otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezesa TVP w wysokości 10.000 zł, a także nagrody rzeczowe od stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna (statuetka), TVP, IPN oraz PKN ORLEN i Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

fot. Jerzy Błażyński
{gallery}gallery/2019/pamiatki_gintrowski{/gallery}

Zwycięzcą konkursu głównego w ramach I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „PAMIĄTKI” został Jakub Zuckerman z Krakowa. Laureat zaśpiewał piosenkę „Tylko kołysanka” (sł. Justyna Holm, muz. P. Gintrowski) i utwór z repertuaru barda – „Czerwony autobus” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Zbigniew Łapiński). Decyzją jury przypadła mu nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezesa TVP w wysokości 15.000 zł, a także nagrody rzeczowe od stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna (statuetka), TVP, IPN oraz PKN ORLEN i Agencji Muzyczną Polskiego Radia.

Jakub Zuckerman otrzymał również Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Audytorium 17 – spółkę zrzeszającą 17 Regionalnych Rozgłośni Radiowych Polskiego Radia. Laureat otrzymał możliwość nagrania jednej z nagrodzonych piosenek, która później będzie emitowana w rozgłośniach regionalnych. Nagrodę artyście z Krakowa wręczył Paweł Paluch – prezes Audytorium 17.

Z kolei Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie w wysokości 1.000 Euro przypadła Katarzynie Mielnik z Poznania. Nagrodę wręczyła Beata Molak-Bychawska reprezentująca stowarzyszenie SAWP.

– Przemysław Gintrowski, którego miałem zaszczyt być przyjacielem i od 2007 aż do jego śmierci w 2012 roku menedżerem, zasłużył sobie na to, by jego twórczość znalazła taką nową przestrzeń dla spotkań młodych ludzi kochających jego piosenki. „Pamiątki” stają się właśnie takim miejscem, gdzie najważniejszą częścią tego przeglądu jest konkurs na interpretację piosenek Przemka. Na mapie kulturalnej Polski po prostu czegoś takiego brakowało. „Pamiątki” mają szansę stać się czymś znaczącym w kulturze polskiej. I cieszę się, że są ze mną w tym projekcie żona barda, Agnieszka Gintrowska, i córka – Julia. Bardzo im za tą obecność dziękuję – powiedział Jacek Pechman, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Przeglądu „Pamiątki”. – Dlaczego „Pamiątki” odbyły się akurat w Kołobrzegu, a nie, na przykład, w Warszawie? Bo to tu poznałem Przemka, jak przyjechał na moje zaproszenie do Kołobrzegu w 1997 roku. Później, po trzech latach, spotkaliśmy się na organizowanej przez moją żonę Katarzynę „Herbertiadzie”, potem kolejny koncert, potem następny i jeszcze następny. W pewnym momencie stało się tak, że zostałem jego menadżerem, dzięki temu mogłem mu towarzyszyć przy tworzeniu dwóch płyt: „Tren” i „Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki”. Wdzięczny jestem za tę przyjaźń, za wzruszenia, rozmowy o Herbercie, polityce czy po prostu, życiu. I dlatego, wraz z grupą osób, dla których twórczość Przemka jest wciąż ważna w życiu, stworzyłem „Pamiątki”. Nie mogło być inaczej. – przyznaje Jacek Pechman i podsumowuje I edycję „Pamiątek”: – Trzeba z wielką pokorą podchodzić do tej inauguracyjnej edycji, bo pod względem artystycznym poprzeczkę zawiesiliśmy sobie bardzo wysoko. Udało się! W konkursie pojawili się fantastyczni interpretatorzy piosenek Gintrowskiego. Programy artystyczne, jakie przygotowaliśmy dla publiczności, zostały przyjęte z entuzjazmem. Cieszę się, że stworzyliśmy z „Pamiątek” szczególne miejsce dla kontynuowania pamięci o jednym z najbardziej legendarnych bardów XX i XXI wieku. Nie pozostaje mi nic innego powiedzieć, jak tylko… do zobaczenia za rok!

Organizatorem „Pamiątek” jest stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

Więcej o tym wydarzeniu na www.pamiatkiprzemyslawagintrowskiego.pl

Opracowanie materiałów prasowych: Ela Lewak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X