Msza św. w katedrze lwowskiej z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

– W niezwykłym czasie i okolicznościach pielgrzymujemy dzisiaj do lwowskiej katedry, aby przed obliczem Matki Bożej Łaskawej stanąć w imieniu całego Narodu – powiedział 2 maja w katedrze lwowskiej arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz Polonii i Polaków za Granicą z okazji Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

Z powodu epidemii w Eucharystii uczestniczyło zaledwie dziesięć osób – przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w tym mieście i organizacji polskich.

– Czynimy to na kilka dni przed setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, w trudnym czasie pandemii, gdy nasze świątynie opustoszały, gdy coraz trudniej żyje się ludziom, gdy lęk i strach o przyszłość zagościły w każdej rodzinie. My stajemy przed obliczem Matki i Królowej, aby w imieniu całego Narodu wołać: Pomnij o Najdobrotliwsza Panno Maryjo, że od wieków nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy przyzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Jesteśmy tutaj, pośród wielu trudności ale z wielkim zaufaniem, że tak jak to było wiele razy w historii naszego Narodu, tak będzie i teraz, że nigdy nas nie opuści znak nadziei, którym była, jest i będzie Maryja – mówił metropolita lwowski.

Arcybiskup Mokrzycki zaznaczył, że „Maryja, nasza Matka i Królowa, nie tylko modli się za nami, ale przede wszystkim uczy nas służyć Bogu i przyjmować wszystkie doświadczenia, jakimi Bóg nawiedza nasz naród”.

– Towarzyszy nam nie tylko w zwycięstwach, ale i w cierpliwym znoszeniu zmartwień. Dziś każdy z nas, świadomy macierzyńskiej opieki Maryi, może przyozdobić Jej koronę przez pokonywanie swoich wad, zawierzenie Bogu, ufne znoszenie niedogodności, służbę na rzecz potrzebujących wsparcia i zrozumienia. Przykładem takiej postawy niech będzie św. Jan Paweł II, który swoje cierpienie zawierzał Maryi – powiedział metropolita lwowski.

Arcybiskup przytoczył również wspomnienie o majowych modlitwach św. Jana Pawła II.

– Matka Boża była dla niego, jak w litanii, Wieżą Dawidową, Arką przymierza i Uzdrowieniem chorych. Była Królową Polski, co miało dla niego szczególne znaczenie. Jan Paweł II o tajemnicy modlitwy nigdy nie mówił, ale czuło się, że kiedy się do Niej zwracał i kiedy Jej dziękował, dziękował też za to, co zrobiła dla Polski – powiedział arcybiskup Mokrzycki.

Dziękując za Mszę św. w intencji Ojczyzny Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalny RP we Lwowie, powiedziała:

– Podczas tej pięknej uroczystości mogliśmy pokłonić się Marii Królowej Korony Polskiej. Świętowaliśmy dzisiaj tę piękną uroczystość Maryjną. To wszystko powinno dawać nam siłę i tego nam wszystkim życzę. Życzę żebyśmy potrafili oczywiście zawsze walczyć o Polskę, ale żeby ta walka nie powodowała, że będziemy żyli w napięciu, tylko żebyśmy cały czas byli twórczy. Żebyśmy pracowali dla niej. Żebyśmy pamiętali o tym, że Polska będzie taka, jacy my będziemy. Żebyśmy nieśli w sobie tę polskość i pracę dla Polski. Pamiętajmy, że Święto Konstytucji 3 Maja jest dla nas wspaniałym drogowskazem.

Uroczystość w katedrze lwowskiej była transmitowana na żywo przez kanał YouTube.

Konstanty Czawaga
Fot. Wita Jakubowska
{gallery}gallery/2020/3maj_msza{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X