Możemy żyć i bez umowy z UE

Możemy żyć i bez umowy z UE

Ultimatum Rosji i ultimatum UE brzmią dla nas podobnie, – mówił wczoraj w Warszawie premier Mykoła Azarow.

 

W rozmowach Kijowa z Moskwą o cenie gazu nastąpił pat. Spotkanie prezydenta Wiktora Janukowycza z władzami Rosji po szczycie państw Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej nie dało efektów. Negocjacje mają być kontynuowane pod koniec maja. W Moskwie Janukowycz usłyszał, że państwa ze statusem obserwatorów w Eurazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej (jak Ukraina), niebędący członkami unii celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, będą miały problemy.

Przebywający wczoraj z wizytą w Polsce premier Mykoła Azarow, pytany przez „Rz”, jak odebrał ultimatum Miedwiediewa, odpowiedział: – Ultimata brzmią dla nas podobnie. Czy chodzi o groźbę odebrania nam Euro 2012, czy blokowanie umowy stowarzyszeniowej z Unią. Każdy ma prawo mówić, co chce.

Różne integracje
Podczas spotkania z polskimi dziennikarzami, zajmującymi się tematyką ukraińską, premier zapewniał, że udział Ukrainy w projektach gospodarczych Rosji, do których namawia władze w Kijowie Kreml, kusząc niższą ceną gazu, nie przeszkadzają integracji Ukrainy z UE.

– Niektóre porozumienia, na przykład w ramach Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, są nam bardzo potrzebne. Ale nie możemy od razu podjąć decyzji o przystąpieniu do tej struktury. Musimy walczyć o narodowe interesy, – mówił Azarow.

Niewolniczy kontrakt
Ukraiński premier ma nadzieję, że 30 marca w Brukseli dojdzie do parafowania umowy stowarzyszeniowej. Jej wejście w życie jest jednak uzależnione od wyników wyborów parlamentarnych na Ukrainie, wyznaczonych na 28 października. A jeśli unijne postulaty nie zostaną spełnione i liderzy opozycji nie zostaną dopuszczeni do wyborów? – Mówiłem przedstawicielom polskich władz, że nie można uzależniać losów 46 milionów Ukraińców od losu jednego polityka (Julii Tymoszenko – red.).

Ci, którzy blokują proces integracji, popełniają błąd. To sztuczne próby, podejmowane przez przeciwników europejskiej integracji Ukrainy, pragnących uzależnić ją od jednej konkretnej sprawy, – powiedział „Rz” Azarow.

Dodał, że Ukraina będzie się rozwijała niezależnie od tego, czy umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana czy nie, a członkostwo w UE pozostanie i tak celem strategicznym kraju.

Władze w Kijowie nie zgodziły się na 10-procentową obniżkę cen gazu. Rozmawiają o gazie z państwami UE. Proponują unijnym firmom, by przechowywały zapasy surowca w ukraińskich podziemnych zbiornikach. W Warszawie Azarow spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i przedstawicielami Polskiej Rady Biznesu.

 

Tatiana Serwetnyk

22-03-2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X