Młodość, radość i sport

Młodość, radość i sport

XII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły odbyły się w Łomży w dniach 30 czerwca – 5 lipca 2012 roku. Honorowy patronat nad Igrzyskami Polonijnymi objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

W rywalizacji wzięli udział młodzi sportowcy z Łotwy, Litwy, Estonii, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Reprezentacja z Ukrainy niemal całkowicie składała się z przedstawicieli obwodu żytomierskiego.

Na tegoroczną edycję igrzysk przyjechało prawie 600 dzieci. Oprócz tego w Igrzyskach uczestniczyły dzieci z Polski. Na objektach sportowych Łomży odbywała się rywalizacja w 11 konkurencjach: pływaniu, lekkiej atletyce, karate, strzelectwie, piłce nożnej, zapasach, siatkówce, piłce ręcznej, koszykówce, tenisie stołowym i szachach.

– Zawody te są nie tylko rywalizacją sportową, ale oferują młodzieży z różnych krajów i środowisk szeroko pojętą integrację, – uważa Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków Wiktoria Laskowska-Szczur. Prezes, która od lat opiekuje się organizacją wyjazdów do Łomży, jest przekonana, że Igrzyska uczą tolerancji dla odmiennych tradycji i kultur, pozwalają nawiązać liczne kontakty, ale najważniejsze to możliwość spotkania z ojczyzną przodków.

– Organizatorzy: Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży i prezydent miasta Łomży Mieczysław Czerniawski, zrobili wszystko, żebyśmy czuli się jak u siebie w domu – mówi opiekun żytomierskiej reprezentacji Oksana Tomaszewska. Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie roku wydelegował liczną grupę sportowców, którą stanowili uczniowie szkół z różnych miast obwodu: pływanie – Żytomierz, siatkówka dzięwcząt – Korosteń, zapasy: Korosteń, Berdyczów i Nowogród-Wołyński, lekka atletyka: Żytomierz, Korosteń.

Tradycyjnie Igrzyska zostały poprzedzone Mszą świętą w katedrze Łomżyńskiej. Podczas otwarcia Igrzysk odbyła się sztafeta 4×100 m, w której drużyny chłopców i dziewcząt z Korostenia i Żytomierza nie pozostawiły żadnych szans rywalom. Za zdobycie pierwszego miejsca lekkoatletyce otrzymali wspaniały Puchar Prezydenta Łomży. Na wysokim poziomie odbył się także turniej siatkówki dziewcząt. Drużyna dziewcząt (Korosteń) uplasowała się na drugim miejscu. Pierwsze i drugie miejsca zdobyli także zapaśnicy (Korosteń, Berdyczów) a pływacy z Żytomierza – brązowe medale.

Uroczystość zakończenia Igrzysk uświetniły występy zespołów artystycznych z Tiumiena i Chakasji z Rosji.
Podczas symbolicznego zamknięcia Igrzysk Prezydent Łomży zaprosił uczestników na kolejne XIII Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły w 2013 r. do Łomży.

Żytomierska delegacja, która wzięła udział w XII Igrzyskach Polonijnych Młodzieży Szkolnej, składa serdeczne podziękowanie Pani Prezes Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Hannie Gałązce za umożliwienie wzięcia udziału w tak wspaniałej imprezie sportowej.

Do zobaczenia za rok!

Jana Laskowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X