Modlitwa wiernych Kościoła katolickiego o pokój

– Błagajmy niebo o zakończenie wojny na Ukrainie – wezwał 5 września w katedrze łacińskiej we Lwowie biskup sosnowiecki Grzegort Kaszak, który w tym dniu przewodniczył Eucharystii i uroczystej procesji ulicami miasta w ramach święta współpatrona tamtejszej archidiecezji – bł. Jakuba Strzemię.

Uroczystości odbyły się pod hasłem: „Błogosławiony Jakubie Strzemię, miłośniku zgody i wzajemnego pokoju, módl się za nami”.

W ludnym orszaku z relikwiami bł. Jakuba Strzemię, od sanktuarium św. Antoniego do bazyliki metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny szli mieszkańcy miasta, uczestnicy XIV Archidiecezjalnych Dni Młodzieży, Rycerze Kolumba, przedstawiciele środowisk akademickich, biskupi, księża, siostry zakonne i wierni. Dołączyli też pielgrzymi z Polski.

Ze względu na dramatyczny czas, jaki przeżywa obecnie Ukraina, podobnie jak w roku ubiegłym, nie było orkiestry. Procesji towarzyszyła modlitwa różańcowa po polsku i po ukraińsku. W uroczystości uczestniczyli też księża Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego patriarchatu kijowskiego.

– Dane mi było uczestniczyć w procesjach w Polsce i w Rzymie, ale taka procesja to tylko w królewskim Lwowie – podkreślił biskup Kaszak.

Zdaniem arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego, w dzisiejszej uroczystości, w procesji wzięło udział o wiele więcej osób, niż w poprzednich latach. „I za tą waszą postawę, za zrozumienie potrzeby modlitwy bardzo serdecznie wszystkim dziękuję. Całemu Kościołowi archidiecezji lwowskiej” – powiedział hierarcha. W sposób szczególny złożył podziękowanie dekanatowi żółkiewskiemu za przygotowaną liturgię i za stuły kapłańskie, które będą używane podczas corocznej procesji ku czci bł. Jakuba Strzemię.

– Wrześniowa uroczystość ku czci bł. Jakuba Strzemię to nie tylko wdzięczność Panu Bogu za naszego patrona, ale to również wdzięczność za ofiarną i często pełną wyrzeczeń posługę osób świeckich na rzecz naszej archidiecezji – powiedział po zakończeniu liturgii o. Sławomir Zieliński OFM Conv., dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego archidiecezji lwowskiej. – Wyrazem tej wdzięczności jest Medal bł. Jakuba Strzemię, który jest najwyższym odznaczeniem archidiecezji lwowskiej”.

– W taki symboliczny sposób pragniemy podziękować wielu członkom naszego Kościoła za ich oddanie, za szczególną pracę, posługę naszej archidiecezji – wyjaśnił arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Wśród wyróżnionych w tym roku są biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, Konsul Generalny RP we Lwowie ambasador Jarosław Drozd, Poseł na Sejm RP Kazimierz Edward Gołojuch, świeccy z Polski i z Ukrainy, którzy wspierali remonty kościołów i budowy nowych świątyń w archidiecezji lwowskiej: Jacek Jagiełka, Piotr Jagiełka, inż. Leonard Klabis, Jan Kuśnierz, Ryszard Markowski, Wanda Matkiwska i Michał Zajączkowski.

W 2010 r. z okazji 220. rocznicy beatyfikacji bł. Jakuba Strzemię (1340-1409), franciszkanina i arcybiskupa halicko-lwowskiego, obecny metropolita lwowski obrządku łacińskiego Mieczysław Mokrzycki zaprowadził we Lwowie tradycję procesji z relikwiami patrona na wzór procesji ulicami Krakowa z relikwiami św. Stanisława.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2015/strepa{/gallery}

{youtube}N53b-Qfys40{/youtube}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X