Minister nauki i szkolnictwa wyższego RP z wizytą we Lwowie i Stanisławowie

W dniach 24–26 czerwca Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego i wicepremier Rządu RP, odbył swą pierwszą wizytę na Ukrainę, odwiedził Lwów i Iwano-Frankiwsk.

Podczas wizyty wicepremier spotkał się z władzami miast i samorządami obwodów lwowskiego i iwanofrankiwskiego. Spotkał się również z przedstawicielami uczelni wyższych, gdzie rozmawiano o przyszłej współpracy i polskich doświadczeniach w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Wicepremier obiecał rozwijać programy stypendialne dla młodych ukraińskich naukowców.

– W ubiegłym tygodniu spotkałem się w Warszawie z panią minister nauki i oświaty Ukrainy Lilią Hryniewicz. Rozmawialiśmy o tym jak zacieśnić polsko-ukraińską współpracę w dziedzinie nauki. Podobnemu celowi służyła moja obecność na Ukrainie – powiedział Jarosław Gowin. – Jeżeli chodzi o naukę i szkolnictwo wyższe, to na pewno rozwiniemy przede wszystkim program stypendialny tak, żeby młodzi naukowcy z Ukrainy, doktoranci i doktorzy mogli pracować na polskich uczelniach i instytutach badawczych. Uruchomimy też dodatkowe programy stypendialne, mam nadzieję, że też w dużej mierze będą z nich korzystać i Polacy z Ukrainy.

Wicepremierowi towarzyszyli Piotr Müller – doradca wicepremiera, Michał Sobczyk – MNSW, Henryk Litwin – ambasador RP w Kijowie, Wiesław Mazur – konsul generalny RP we Lwowie, dr Jan Malicki – dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Z ukraińskiej strony przez cały czas delegacji towarzyszył Maksym Stricha – wiceminister oświaty i nauki Ukrainy.

24 czerwca we Lwowie wicepremier wygłosił wykład na Spotkaniach Ossolińskich o reformach nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce, rozmawiano o tym, czego Ukraina w tej dziedzinie może się nauczyć od Polski.

W kontekście zbliżającej się 75. rocznicy mordu lwowskich profesorów i inteligencji polskiej w Stanisławowie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin złożył kwiaty we Lwowie na Wzgórzach Wuleckich i w Czarnym Lesie nieopodal Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa). Wicepremier odwiedził również Cmentarz Łyczakowski, gdzie między innymi złożył kwiaty na grobach wybitnych polskich naukowców.

– Poznałem tutaj wspaniałych Polaków i to chcę podkreślić bardzo mocno, byliśmy na mszy świętej w katedrze, to jest rzecz niezwykła, że tak wielu Polaków utrzymuje więź z krajem ojczystym, kultywuje tutaj tradycje polskie. Muszę też powiedzieć, że widać pozytywne nastawienie do współpracy z Polską ze strony rządu ukraińskiego i zwykłych normalnych Ukraińców. Myślę, że wojna, jaką wytoczyli Rosjanie, rozwiała wątpliwości i społeczeństwo ukraińskie jest zdecydowanie bardziej propolsko nastawione niż przed wojną – powiedział Jarosław Gowin.

Jednym z punktów wizyty było obserwatorium astronomiczne na górze Pop Iwan, które jest w trakcie odbudowy. Obserwatorium to jest wspólnie odbudowywane siłami Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanyka i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

– Weszliśmy na górę Pop Iwan, na wysokość ponad 2 tys. metrów, gdzie jest odnawiane obserwatorium astronomiczne, zbudowane przed wojną i noszące imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Ważnym jest, żeby to obserwatorium mogło służyć naukowcom i polskim, i ukraińskim. Jest to miejsce niewyobrażalnie piękne, każdemu będę rekomendować, aby tutaj przyjechał, żeby zobaczył te wspaniałe góry i aby przyszedł pod to piękne obserwatorium. Jest ono symbolem polskiej obecności na ziemiach huculskich i znakomicie, że podjęto inicjatywę jego odbudowy. Tu zrobiono mnóstwo pracy, ale jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, polski rząd na pewno będzie wspierał tę inicjatywę. Rozmawialiśmy z profesorem Janem Malickim, który zapewnił, że jeszcze w tej dekadzie obserwatorium będzie odbudowane – powiedział Jarosław Gowin.

Inicjatorem wizyty wicepremiera był dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego dr Jan Malicki – Przekonałem pana ministra do tego, że Ukraina jest ważnym miejscem na obszarze współpracy naukowej – powiedział dr Jan Malicki – zatem program pobytu został zbudowany w ten sposób, że odbyło się szereg spotkań oficjalnych z miejscowymi władzami, był też bogaty program akademicki, gdzie minister Jarosław Gowin wygłosił wykład w ramach Spotkań Ossolińskich, było to już 61. spotkanie tego cyklu. Później pan premier postanowił spojrzeć na niewielką, ale bardzo konkretną rzecz realizowaną w ramach współpracy polsko-ukraińskiej, a mianowicie na rekonstrukcję obserwatorium na górze Pop Iwan. Dla pana ministra była to pierwsza wizyta na Ukrainę, więc trochę zapoznawcza, ale jeśli mówimy o rezultatach, to owszem była mowa o rozbudowaniu programów stypendialnych, które polska będzie oferować dla obywateli Ukrainy.

Aleksander Kuśnierz
Tekst ukazał się w nr 12 (256) 30 czerwca – 14 lipca 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X