Michał Dworczyk nowym wiceministrem obrony narodowej

Michał Dworczyk został powołany w środę na wiceministra obrony narodowej.

Nominację odebrał w środę z rąk szefa MON Antoniego Macierewicza podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Warszawie.

Dworczyk otrzymał nominację w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie przed południem odbył się apel pamięci, a także ceremonia wręczenia aktów mianowań Żołnierzy Wyklętych na kolejne stopnie wojskowe oraz odznak honorowych i medali pamiątkowych.

Jak informuje na swojej stronie internetowej MON, do obowiązków nowego wiceministra MON będzie należało kształtowanie procesu wychowawczego w Siłach Zbrojnych RP, polityka historyczna MON, współpraca z organizacjami proobronnymi i pozarządowymi, wspieranie procesu budowy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Michał Dworczyk urodził się 22 lipca 1975 roku w Warszawie. Po ukończeniu studiów na wydziale historii oraz specjalistycznych studiów wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego zgłosił się jako ochotnik do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Zegrzu. Odbył służbę w kompanii rozpoznania Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki.

Od września 2015 r. jest posłem. W wyborach parlamentarnych startował z pierwszego miejsca na liście PiS w okręgu wałbrzyskim i dostał prawie 25 tys. głosów (był to drugi wynik w regionie po ówczesnym szefie MON Tomaszu Siemoniaku z PO). Od początku kadencji kierował komisją łączności z Polakami za granicą, z tej funkcji zrezygnował 23 lutego; jest członkiem komisji obrony. Nowy wiceminister był posłem sprawozdawcą ustawy powołującej Wojska Obrony Terytorialnej.

Przez wiele lat Michał Dworczyk był instruktorem i członkiem władz naczelnych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W ramach działalności w organizacjach pozarządowych m.in. stworzył i koordynował ogólnopolskie projekty „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz „Strażnicy Narodowej Pamięci”, w ramach którego powstaje największy polski cmentarz Żołnierzy Września 1939 roku na Ukrainie.

Dworczyk pełnił funkcję Głównego Doradcy Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006-2007, a następnie w latach 2008-2010 był doradcą Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. Jest współautorem ustawy „Karta Polaka”, autorem ustawy ustanawiającej nowe państwowe odznaczenie – Krzyż Wschodni oraz uchwały Sejmu RP ustanawiającej święto: „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X