„Mazowsze” w sanktuarium berdyczowskim

„Mazowsze” w sanktuarium berdyczowskim

Po raz pierwszy w sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej zabrzmiała muzyka i śpiew w wykonaniu znakomitego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” z Polski. W przepięknej oprawie chóru i orkiestry „Mazowsza” odbyła się uroczysta msza święta w intencji Polaków i Polonii.

„Mazowsze” wykonało „Mszę koronacyjną” C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. To wydarzenie bez wątpienia wejdzie do kroniki historycznej odrodzonej z ruin świątyni. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ks. Leszek Tokarzewski – chrystusowiec, kapelan Polaków w Kijowie. Opowiedział o trudnych losach Polaków, prześladowanych w czasach represji, zmuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych stron dla ratowania życia. Gdy wywożono przerażonych ludzi na Syberię czy do Kazachstanu zabierali ze sobą obraz Matki Bożej, błagając, by miała ich w swojej opiece. W czasach obecnych najlepszym przykładem zwycięstwa Maryi jest odnowiona słynna świątynia w Berdyczowie, gdzie przy cudownym obrazie modlą się Polacy i Ukraińcy – wszyscy, którzy pragną jej matczynej opieki.

Fot. s. Nina Tartacznyk CSTNa mszy świętej byli obecni goście honorowi: ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin z małżonką Hanną Litwin, konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, oficjalny przedstawiciel marszałka województwa mazowieckiego Tadeusz Samborski, dyrektor naczelny zespołu „Mazowsze” Włodzimierz Izban, prezydent Berdyczowa Wasyl Mazur.

Po mszy świętej ambasador Henryk Litwin powiedział: „Msza święta, Mozart, „Mazowsze” – to wszystko u stóp Matki Boskiej Berdyczowskiej w podniesionym z ruin kościele – naprawdę niezwykłe przeżycie. Wszystkie muzyczne fragmenty, które „Mazowsze” zaśpiewało, były przewspaniałe: Gloria, Credo Sanctus, Agnus Dei, Panis Angelicus. Ale największe wrażenie zrobiła na mnie Gloria, która najlepiej oddaje wszystko to co przeżywaliśmy w trakcie tej mszy”. Ambasador RP złożył życzenia berdyczowianom z okazji Dnia Polaków i Polonii życząc, aby wszystkie kolejne Dni Polonii były związane z takimi przepięknymi wydarzeniami jak dzisiejsze.

Poseł Tadeusz Samborski w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika uhonorował ojca Benedykta Kroka – wieloletniego kustosza Sanktuarium najwyższym honorowym odznaczeniem województwa mazowieckiego – medalem „Pro Mazovia” za troskę o przeszłość, dziedzictwo, pamięć o przodkach i podtrzymanie więzi duchowej.

Fot. s. Nina Tartacznyk CSTKonsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek zaznaczył: „Dla mnie to ogromny zaszczyt i przyjemność, że właśnie w tym miejscu, u stóp Najjaśniejszej Matki Boskiej Berdyczowskiej, kończymy obchody wspaniałych świąt – Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, Flagi Narodowej, a wszystko w ramach pięknych Dni Mazowsza w Winnickim okręgu konsularnym. Dziękuję wszystkim za udział oraz trud organizacyjny. Chylę czoło przed obecnym kustoszem ojcem Piotrem Heweltem, z którym wielokrotnie spotykaliśmy się, aby dobrać każdy szczegół dzisiejszej uroczystości”.

Po mszy rozpoczął się koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II – wielkiemu synowi ziemi polskiej. Papież w 2001 r. odwiedził ukochaną, jak mówił, Ukrainę. – To właśnie Czarna Madonna Berdyczowska towarzyszyła mu podczas historycznej mszy świętej na lotnisku „Czajka” w Kijowie – przypomniał zebranym konsul generalny. I znów zanurzyliśmy w niepowtarzalnej atmosferze cudownej muzyki i śpiewów. Zabrzmiały „Kukułeczka”, „Cyt, cyt” i wiele innych, była też ulubiona pieśń papieża „Barka”. Podsumowaniem koncertu był uroczysty utwór-modlitwa w języku ukraińskim „Boże Wełykyj Jedynyj Polszu – Ukrainu chrany”.

Chcemy podziękować konsulowi generalnemu RP w Winnicy Krzysztofowi Świderkowi za zorganizowanie tego wielkiego wydarzenia – niezapomnianych występów i tourne Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Berdyczowie, Winnicy, Żytomierzu oraz Kijowie.

Jerzy Sokalski, prezes „Polskiego Radia Berdyczów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X