Makowica czeka na turystów

Makowica czeka na turystów

W Jaremczu przygotowują się do kolejnego sezonu turystycznego. Przyjemną niespodzianką dla gości, gustujących w aktywnych formach wypoczynku, będzie odnowiony szlak na górę Makowicę. Dzieła dokonali członkowie społecznej organizacji ekologicznej „Eko-Płaj” i pracownicy Karpackiego Parku Krajobrazowego. Rozmawiamy z szefową wydziału rekreacji KPK Lidią Gocuł.

 

Na Makowicę z Jaremcza turyści wychodzą od lat. Czy uda się w końcu uporządkować ten szlak?
W 1993 roku na terenie naszej miejscowości rozpoczęły się prace przy poszerzeniu i modernizacji dróg. W taki sposób zniszczono początkowy odcinek szlaku na Makowicę.

 

Podejście było bardzo strome, chociaż cała trasa – około 8 km – nie jest trudna. Przejście szlakiem zajmuje około 4 godzin i górę o wysokości 985 m n.p.m. mogą zdobywać nawet uczniowie starszych klas.

Po zniszczeniu początkowego odcinka szlaku, turyści przechodzili na górę tzw. „Ścieżką Dobosza”, lub innymi szlakami z miejscowości Jamna i Dora. Jednak większość ludzi wypoczywa w Jaremczu. Dlatego warto było, by z miasteczka, od strony wodospadu „Huculszczyzna” można było wejść na górę. Również turyści, którzy przyjeżdżają do Jaremcza w weekendy, nie mają za dużo czasu aby obchodzić dookoła i zdobywać upragniony szczyt. Nasza nowacja znacznie skróci w czasie wejście na początkowym odcinku.

Jakie będą udogodnienia?
Planujemy, przede wszystkim, utworzenie kamiennych schodów. Przy tym chcemy jak najmniej wtrącać się w przyrodę, bo już na stoku są naturalnie ukształtowane kamienne stopnie – ogromne bryły piaskowca. Trzeba je tylko lekko ociosać, oczyścić z gałęzi i wysypać piaskiem.

Wszystko to wpisuje się w ukształtowanie terenu. Po drodze umieścimy tablice informacyjne i drogowskazy. Uporządkujemy też placyk widokowy, skąd może podziwiać Karpaty 20-30 turystów jednocześnie. Ustawimy znaki drogowe, informujące, że na Makowicę prowadzi krótsza droga. Opracowane zostaną foldery informacyjne po ukraińsku i angielsku. Będą rozdawane na ulicach miasteczka, w gospodarstwach agroturystycznych i w firmach turystycznych.

Jakie widoki możemy podziwiać, idąc na Makowicę?
Po kamiennej ścieżce turyści będą mijać las bukowy, który jest siedliskiem wielu gatunków ptaków. Gdy się ma szczęście, można nawet zobaczyć jelenia czy sarnę. Na Makowicy zachowały się okopy z I wojny światowej. Toczyły się tu ciężkie walki. W słoneczną pogodę otwierają się na szczycie malownicze krajobrazy na doliny rzeczek Żonka i Prut, widnieją szczyty pasma Czarnogóry.

Info:

W strefie Karpackiego Parku Krajobrazowego jest około 20 ekologicznych szlaków, o ogólnej długości 128 km. Każdy szlak ma od dwóch do dziesięciu kilometrów. Idąc tymi ścieżkami, turyści mogą zapoznać się z przyrodą Karpat, światem roślinnym i zwierzęcym. Na szlakach są mini „wizyt-centra”, gdzie możemy otrzymać interesującą nas informację, a pracownicy mogą służyć też jako przewodnicy.

Sabina Różycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X