Majętna królowa Pałac Buckingham

Majętna królowa

Wiemy, że królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II ma już 94 lata (urodziła się w 1926 roku), jej mąż, książę Filip – 99! Widzimy monarchinię często w telewizji, zawsze w doskonałej kondycji, podziwiamy jej aktywność jako głowy państwa.

Dość powiedzieć, że w czasie swego tronowania złożyła ponad 250 wizyt państwowych w ponad 130 krajach. Jest w dziejach W. Brytanii najdłużej panującym monarchą (uprzednio była nią królowa Wiktoria). Chcielibyśmy jednak więcej wiedzieć o jej życiu, zarówno tym w służbie narodu, jak i prywatnym. I tu możemy się spotkać z wieloma ciekawostkami, obcymi wszystkim innym monarchom jeszcze zasiadającym na tronach. Ale – po kolei.

Zapytajmy wpierw, czy Elżbieta II jest bogata? Owszem, jej majątek to – szacunkowo – 406 milionów funtów. Szacunkowo, bo często nie wiadomo, ile z tego, co posiada, brać pod uwagę, bo wiele składników jej bogactwa należy do państwa. I jak wycenić takie jej posiadłości, jak zamki? Ale przyjrzyjmy się temu, co z pewnością jest jej własnością.

Wpierw bierzemy więc pod ogląd jej rezydencje. Najważniejszą jest Pałac Buckingham w Londynie, będący jej oficjalną siedzibą. To największy pałac królewski w świecie. Mieści 775 pokoi, w tym m.in. 19 sal przyjęć, 53 królewskich i gościnnych sypialni, 188 sypialni dla personelu, 92 biura i 78 łazienek. Jest w gmachu także urząd pocztowy i – od niedawna – bankomat!

Z kolei dość częstym miejscem pobytu królowej jest zamek Windsor, największy w Anglii i najstarszy w świecie wciąż pełniący rolę mieszkalną. (Tower)

W Szkocji królowa zatrzymuje się w pałacu Holyrood w Edynburgu, który był w XII wieku klasztorem, a do swych obecnych funkcji został przystosowany w XVII wieku.

Gdy monarchini przebywa w Północnej Irlandii, dach nad głową zapewnia jej zamek Hillsborough, otoczony wspaniałym ogrodem, pielęgnowanym od połowy XVIII wieku.

Boże Narodzenie rodzina królewska spędza zazwyczaj w posiadłości wiejskiej Sandringham, w której królowa nieraz przedłuża swój pobyt aż do lutego.

Ulubioną letnią rezydencją rodziny królewskiej jest zamek Balmoral w Szkocji. Ma swoje lata, bo istniał już w XV wieku. W latach 1853–1856 przebudowano go, dostosowując jego funkcje do potrzeb królowej Wiktorii i jej męża księcia Alberta.

Elżbieta II nie może być domatorem, obowiązki reprezentacyjne często zmuszają ją do wyjazdów, także gdy chce się udać do którejś z rezydencji, musi wsiąść do samochodu. Jako że lubi ten środek lokomocji, ma ich w swych garażach aż 25! Do oficjalnych wyjazdów służy jej Bentley, specjalnie dla niej przygotowany przez tę firmę, znaną z produkcji luksusowych pojazdów. Poza nim zawsze są m.in. w pogotowiu trzy Rolls Royce’y, trzy Daimlery, Jaguary. Najchętniej korzysta jednak z Land Rovera Defender.

Królowa jako jedyna osoba w kraju nie ma – i nie musi mieć – prawa jazdy (jej pojazdy nie mają też tablic rejestracyjnych). Jeszcze niedawno sama prowadziła samochód, ale gdy w styczniu 2019 roku jej małżonek, 97-letni książę Philip miał wypadek i zrezygnował z zasiadania za kierownicą, ona postąpiła podobnie.

Oczywiście, to nie jedyne środki lokomocji królowej, ma także do dyspozycji śmigłowiec i pociąg. Miała także jacht, ale po 44 latach służby w 1998 roku Britannia przeszedł na emeryturę, stoi zacumowany w porcie Edynburga.

Legendarne są precjoza należące do Elżbiety II, kolekcja jej kosztowności jest bogata, przebogata. Niektóre odziedziczyła po królowej Wiktorii, wiele zakupiła, niektóre jej sprezentowano. Ma więc 16 tiar (wszystkie są wysadzane diamentami), 5 par kolczyków, 6 naszyjników (dwa podarowali jej królowie Arabii Saudyjskiej Fajsal i Chalid, jeden – nizam Hajdarabadu Mir Osman Ali Khan), 4 brosze z diamentami, zestawy biżuterii.

Regalia nie są jej własnością, lecz państwa. Koronę, berło i jabłko przechowuje się w zamku Windsor.

Wiadomo, że Elżbieta II jest koniarzem, sama często dosiadała swe rumaki, a ma ich w stajniach wiele, w tym wyścigowe, które często zwyciężają w zawodach i zasilają królewską kasę milionami funtów.

Kolejną jej pasją są psy. Jeszcze w dzieciństwie dostała pieska rasy corgi (nazwa pochodzi ze staroceltyckiego, corgi znaczy mały pies) i przez całe życie była jej wierna. Dotąd miała ich 30 (corgi żyją 12 – 15 lat), niemal zawsze kilka jednocześnie.

Królowa jest właścicielką największej w świecie prywatnej kolekcji dzieł sztuki. Liczy 7.000 obrazów, 500.000 starodruków i 30.000 rysunków oraz akwareli, poza tym wiele innych obiektów (rzeźby, instrumenty muzyczne itd.). Z obrazów do najcenniejszych należy zaliczyć ponad 50 pędzla Canaletta, sześć Rembrandtów (w tym Jezus ukazuje się Marii Magdalenie), 13 Rubensów, 20 rysunków Michała Anioła, ponad 30 rysunków Leonarda da Vinci, są obrazy Caravaggio. Szacuje się, że kolekcja jest warta – gdyby ją skierować na aukcję – około 10 miliardów funtów.

Oczywiście, w kolekcji, rozmieszczonej w 15 rezydencjach, znajdują się także portrety królowej, co najmniej kilkadziesiąt. Właśnie przypatruje się jednemu z nich.

Poza psami własnością królowej są także wszystkie łabędzie żyjące na stawach i rzekach Anglii i Walii! A także delfiny, które pojawią się na wodach morskich w odległości trzech mil od brzegów wyspy.

Nie zapomnijmy o wspaniałej kolekcji znaczków! Filatelistyką zainteresował się syn królowej Wiktorii książę Alfred, po nim to hobby przejął król Jerzy V, po nim król Jerzy VI, a królowa kontynuuje ich zbieranie. Kolekcja mieści się w albumach, te Jerzego V są czerwone, Jerzego VI – niebieskie, Elżbiety II – zielone. Rzecz jasna, nie zajmuje się na co dzień zbiorami mieszczącymi się w Pałacu św. Jakuba w Londynie, gdzie troszczy się o nie kurator, ale chętnie ogląda docierające do kolekcji nowości. Jej kolekcja jest teraz największym w świecie zbiorem znaczków W. Brytanii, jej byłych kolonii i terytoriów zależnych. Nikt nigdy go nie wycenił, niektórzy eksperci twierdzą, że jest wart około 100 milionów funtów.

Brytyjska monarchini jest zawsze nadzwyczaj elegancka, zawsze ma idealnie dopasowany kostium. Jej strój charakteryzują kapelusze, nigdy nie pojawia się na publicznej scenie bez nakrycia głowy. I zawsze w innym (jeśli jakiś nałoży powtórnie, to maksimum dwa razy i nigdy w tym samym roku). Starych nie wyrzuca, ma ich więc ponad 5.000!

Drugim absolutnie nieodzownym rekwizytem królowej są torebki. Ma ich ponad 200. Wszystkie są produktem tej samej londyńskiej firmy Launer, istniejącej już 70 lat, znanej z wysokiej jakości swych wyrobów.

Chyba nie wyczerpaliśmy tematu, ale na koniec wspomnijmy jeszcze, że do królowej należą także leżące u wybrzeży Francji Wyspy Normandzkie (Jersey, Guernsey i Alderney) oraz położona na Morzu Irlandzkim Wyspa Man. Na dodatek ma jeszcze wiele parków, w tym słynny londyński Hyde Park.

Tadeusz Kurlus
Znaczki z kolekcji autora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X