Lwowskie obchody 25-lecia odnowienia struktur kościelnych na Ukrainie

– Zdanie „Leopolis semper fidelis” („Lwów zawsze wierny”) przypomina, że prawdziwa wielkość chrześcijanina opiera się na wierności Bogu objawionemu w Jezusie Chrystusie – powiedział 10 września kardynał Tarcisio Bertone w katedrze łacińskiej we Lwowie. Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przewodniczył w tym mieście obchodom 25-lecia odnowienia struktur Kościoła katolickiego na Ukrainie.

– Dziś jestem pośród was, aby złożyć Bogu dziękczynienie za wytrwałość lwowskiego Kościoła w najtrudniejszym okresie jego historii: w smutnych latach wojny i okresie powojennym – mówił kardynał i przypomniał, że pomimo wielkiego upokorzenia i zniszczenia tej ziemi chrześcijanie wytrzymali i przetrwali. – Możemy postawić sobie pytanie: dlaczego tak się stało? Stało się tak dlatego, że nasza wiara zbudowana została na skale. I nawet jeśli wielu ludzi doświadczyło ogromnego zniszczenia i wielu ran, Kościół we Lwowie i Ukrainie nie upadł, ponieważ został osadzony na fundamencie mocnym, to znaczy na Jezusie Chrystusie. I za to właśnie dziękuję Bogu i składam wam życzenia, z okazji tej 25. rocznicy odnowienia struktur Kościoła katolickiego.

Kardynał Bertone oddał hołd kapłanom, zakonnikom i zakonnicom, którzy w trudnych czasach komunistycznego totalitaryzmu pracowali w ukryciu. Podziękował też rodzinom, które przekazywały wiarę swoim dzieciom i wnukom.

Z czcią wspomniał zmarłych odważnych pasterzy lwowskiego Kościoła: biskupa Jana Cieńskiego, biskupa Jana Olszańskiego i o. biskupa Rafała Kiernickiego oraz emerytowanych ordynariuszy biskupów: Jana Purwińskiego i Stanisława Padewskiego. – Oni zasłużyli się bardzo w przetrwaniu Kościoła w Ukrainie – podkreślił kardynał.

Kardynał Bertone złożył podziękowanie oraz życzył zdrowia pierwszemu powojennemu arcybiskupowi lwowskiemu kard. Marianowi Jaworskiemu, który z powodu choroby i rekonwalescencji po operacji nie mógł przyjechać na uroczystości do Lwowa.

– Z bólem uświadamiam sobie, że po 25 latach od ogłoszenia niepodległości Ukrainy ta ziemia nie jest jeszcze wolna od wojny – powiedział kardynał Bertone i dodał: – Z całą mocą wzywam: „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny! Od zarazy, głodu, ognia i wojny… i od wojny wyzwól nas Panie”!

Uroczystą liturgię poprzedziła procesja ulicami miasta z relikwiami bł. Jakuba Strzemię – patrona archidiecezji lwowskiej, której przewodniczył biskup odesko-symferopolski Bronisław Bernacki.

Po zakończeniu mszy św. arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki podziękował za wspólną modlitwę obecnym na uroczystości przedstawicielom Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Kościołów prawosławnych, Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego oraz dyplomatom i władzom miejscowym.

W ramach obchodów 25-lecia odnowienia struktur kościelnych na Ukrainie kardynał Bertone poświęcił także otwarty w Brzuchowicach koło Lwowa Dom Opieki św. Zygmunta Gorazdowskiego, w którym opiekę znajdą osoby starsze i chore oraz kapłani emeryci. Potem odwiedził Kongregację duchowieństwa archidiecezji lwowskiej, a na terenie kompleksu seminaryjnego spotkał się także z młodzieżą, uczestnikami 15. Diecezjalnych Dni Młodych.

Konstanty Czawaga

{gallery}gallery/2016/25_struktur_koscielnych{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X