Lwowskie obchody 192. rocznicy powstania listopadowego fot. Konstanty Czawaga / Nowy Kurier Galicyjski

Lwowskie obchody 192. rocznicy powstania listopadowego

29 listopada z okazji 192. rocznicy wybuchu powstania listopadowego przedstawiciele organizacji i towarzystw polskich Ziemi Lwowskiej, uczniowie szkól z polskim językiem nauczania oraz Konsulatu Generalnego RP we Lwowie zgromadzili się tradycyjnie na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie spoczywa prawie 150 powstańców. Wspólnej modlitwie przy grobach powstańców przewodniczył o. Sławomir Bystry OFM Conv z kościoła pw. św. Antoniego. Doroczną uroczystość przed sarkofagiem na cmentarzyku „Żelaznej Kompanii”, gdzie pochowanych jest 47 osób, weteranów powstania listopadowego z lat 1830–1831, poprowadził Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

– Na Cmentarzu Łyczakowskim, na Cmentarzu Janowskim jest wiele mogił, które od czasu do czasu odnajdujemy i porządkujemy, żeby uczcić pamięć o tych powstańcach – powiedział dziennikarzowi Kuriera Janusz Balicki. – W okolicach Lwowa, również w miejscowości Żółtańce też jest pomnik powstańca listopadowego. Nasze Towarzystwo też tam dociera i ma w planach uporządkowanie tego cmentarzyka i tej mogiły. W dalszym ciągu prowadzimy poszukiwania innych mogił powstańców na terenie Ziemi Lwowskiej.

Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach powstańców.

– Od piątej klasy uczymy się historii Polski i często omawialiśmy ten temat na lekcjach – powiedział Stanisław Wowk, harcerz. – Kiedy zostałem harcerzem, dowiedziałem się więcej o tych wydarzeniach sprzed 192. Lat. Znam ten pomnik. Bywam tu niejednokrotnie. Co roku oddajemy cześć żołnierzom, którzy walczyli w powstaniu listopadowym. Przychodzą tu co roku Polacy ze Lwowa. W tym roku minęło już 192 lata od czasu powstania listopadowego. Pamiętamy o tym i jesteśmy dumni z Polaków, którzy walczyli.

Na zakończenie obchodów odśpiewano wspólnie „Rotę” przy mogile Marii Konopnickiej.

Organizatorem obchodów jest Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie pod patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

– Tradycją mieszkańców Lwowa jest to, że wszelkie rocznice obchodzimy wspólnie, czy to tak jak dzisiaj, rocznicę wybuchu powstania listopadowego czy wkrótce powstania styczniowego, jak również te, które niedawno obchodziliśmy czyli rocznicę odzyskania niepodległości – zaznaczył Bartosz Szeliga, wicekonsul Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. – Spotykamy się tutaj, na Cmentarzu Łyczakowskim i wspólnie świętujemy te rocznice, które są dla nas ważne i bardzo istotne dla naszej historii i tradycji. Jestem wdzięczny że mieszkańcy Lwowa obchodzą te rocznice, że przychodzą tutaj i wspólnie świętują – podkreślił polski dyplomata.

Konstanty Czawaga

Tekst ukazał się w nr 23-34 (411-412), 20 grudnia – 16 stycznia 2022

Przez całe życie pracuje jako reporter, jest podróżnikiem i poszukiwaczem ciekawych osobowości do reportaży i wywiadów. Skupiony głównie na tematach związanych z relacjami polsko-ukraińskimi i życiem religijnym. Zamiłowany w Huculszczyźnie i Bukowinie, gdzie ładuje swoje akumulatory.

X