Lwowscy intelektualiści domagają się ukarania winnych w prowokacji wokół Konsulatu Generalnego RP

Lwowscy intelektualiści uważają, że akt wandalizmu, dokonany na murach KG RP, jest prowokacją, skierowaną na pogorszenie stosunków pomiędzy Polską i Ukrainą.

Jest o tym mowa w przesłaniu, które zamieścił na swej stronie w facebooku naczelny redaktor czasopisma „Ji” Taras Wozniak. Podkreślono tam, że prowokacje skierowane na zaostrzenie wzajemnych stosunków pomiędzy naszymi państwami mają miejsce coraz częściej. Systematycznie niszczone są ukraińskie zabytki w Polsce i polskie na Ukrainie. Obecnie doszło do znieważenia placówki dyplomatycznej RP we Lwowie.

– Zaatakowano urząd, znajdujący się pod ochroną państwa ukraińskiego. W taki sposób prowokacje zaogniają już nie tylko nastroje społeczne, a bezpośrednie stosunki międzynarodowe pomiędzy Polską i Ukrainą. Prowokacje przeniesiono na kolejny poziom – zaznaczono w tekście.

Autorzy podkreślają, że tym przesłaniem protestują przeciwko nieefektywnym działaniom struktur siłowych, które powinny gwarantować bezpieczeństwo placówek dyplomatycznych i przez to gwarantować bezpieczeństwo wzajemnych stosunków. – Wymagamy od organów ścigania Ukrainy wypełnienia swego obowiązku i nie tylko rychłego wskazania przestępców, ale i ich przykładnego ukarania zgodnie z prawem. Zwracamy uwagę, że za poprzednie prowokacje w Bykowni i Hucie Pieniackiej do tej pory nie ukarano nikogo – podkreślono w dokumencie.

Pod przesłaniem podpisali się naczelny redaktor czasopisma „Ji” Taras Wozniak; dyrektor Artystycznego Stowarzyszenia „Dzyga” Markijan Iwaszczyszyn; przewodniczący społecznej organizacji „Centrum rozwoju ukraińskiej kultury i samoorganizacji” Taras Płachtij; przewodniczący SO „Wektor” Andrij Ionow; prezes „Towarzystwa kultury lwowskich Węgrów” Gabor Sarwasz; przewodniczący kapituły czasopisma „Ji”, sekretarz polsko-ukraińskiego stowarzyszenia medialnego Oleś Pograniczny; prof. UKU Jarosław Hrycak; prezes ukraińskiego centrum międzynarodowego PEN-Clubu Mykoła Riabczuk; dziennikarz telewizyjny Antin Borkowski; redaktor naczelny wydawnictwa „Duch i Litera” Leonid Finberg; prorektor UKU Myrosław Marynowycz; wykładowca UKU Uliana Hołowacz.

Przypominamy, że w nocy na 8 lutego nieznani osobnicy na murze, otaczającym gmach KG RP przy ul. Iwana Franki 108 napisali białą farba napis „Nasza ziemia – I”, a ściany gmachu obrzucili pojemnikami z czerwoną farbą, incydent jest wyjaśniany przez Główny Zarząd Policji we Lwowie z paragrafu „chuligaństwo”. Wcześniej, w nocy na 10 stycznia wandale uszkodzili pomnik pomordowanych Polaków, mieszkańców wsi Huta Pieniacka. Historycy uważają, że te incydenty są zaplanowane i mają na celu zaostrzenie polsko-ukraińskich stosunków.

Źródło: zaxid.net

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X