LvivKlezFest 2012

LvivKlezFest 2012

Nasi lwowscy Żydzi potrafią bawić się nawet w deszczu. W tym roku organizatorom, czwartego już z kolei, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Żydowskiej LvivKlezFest bardzo nie sprzyjała pogoda.

 

Festiwal odbył się w niedzielę, 22 lipca. Mimo ciągłych opadów deszczu impreza zebrała rzesze uczestników: rodowitych lwowian i turystów. Jedyne co się nie udało – to, że skrzypek nie zdążył wyleźć na śliski dach jednej z kamienic na Rynku, jak to było wcześniej zaplanowane. Poprowadził za to na podium koło fontanny Diany przedstawienie Żywych Żydowskich Lalek. Nie zabrakło tam też wesołego kozaka i innych tańców, w tym polskich. Tymczasem z bocznych uliczek Rynku przybywało co raz więcej żydowskich zespołów muzycznych ze wschodu Ukrainy, Izraela, Austrii, Szwecji, Mołdawii i innych krajów. Z okolic lwowskiego ratusza wesoła kawalkada przemieściła się do przedwojennej dzielnicy żydowskiej, na plac pomiędzy ruinami synagogi Złota Róża i Arsenałem Miejskim. Gdy tam podeszliśmy grał właśnie polski zespół klezmerski. Młodzi muzycy bez problemu nawiązali kontakt ze lwowską publicznością. Zwracali się do zebranych po polsku, odpowiedzi padały po polsku i ukraińsku.

Karnawał żydowski trwał do późnego wieczora, Brzmiała muzyka klezmerska, można było nabyć książki w języku hebrajskim i w jidysz, jak również spróbować smacznych dań kuchni żydowskiej i zapoznać się z rzemiosłem tego narodu, który mieszka wśród nas już ponad tysiąc lat.

Karnawał został zorganizowany przez Żydowską Fundację Dobroczynną „Hesed Arie” we Lwowie.

W czasie koncertu galowego uczczono pamięć zmarłego w tym dniu wybitnego aktora ukraińskiego Bohdana Stupki.

Konstanty Czawaga


Obejrzyj galerię:  LvivKlezFest 2012 zakończono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X