Leksykon miast intymnych

Leksykon miast intymnych

Ten oto tytuł nosi najnowsza książka Jurija Andruchowycza. Autor jest nie tylko znanym ukraińskim prozaikiem, poetą i tłumaczem, ale też niestrudzonym podróżnikiem. Stale odwiedza państwa Starej Europy i Nowego Świata.

Niedawno pokłosiem tych wędrówek stał się największy objętościowo jego utwór – „Leksykon miast intymnych. Wolny podręcznik z geopoetyki i kosmopolityki”.

Opowiadania Andruchowycza wyróżniają się subiektywizmem, są jego prywatnymi charakterystykami miejsc. Autor opowiada nam o swoich spotkaniach ze 111 miastami, opisuje zawiązane z nimi zdarzenia i refleksje. Jego przygody są jak najbardziej intymne. Czytelnik może odczuć zawarte w pamięci pisarza smaki i zapachy ulubionych zakątków.

Cyfrowe zbiegi okoliczności towarzyszą utworowi Jurija Andruchowycza prawie na każdym etapie jego powstawania. Książkę ukończono 11.01.11. Egzemplarz kontrolny autor podpisał we wrześniu, w czasie festiwalu poezji Meridian Czernowitz („Leksykon miast intymnych” przygotowano do druku w czerniowieckim wydawnictwie pod tą nazwą) na 11 miesięcy przed prezentacją utworu. Pierwsza prezentacja „Leksykonu” odbyła się 11 listopada 2011 r. w Kijowie.

Leonid Golberg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X