Lekcja historii w kinie „Pod Wysokim Zamkiem”

Uczniowie oraz nauczyciele szkół średnich ogólnokształcących ze Lwowa i obwodu lwowskiego poznawali historię Polski dzięki tradycyjnemu już wydarzeniu Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” – „Lekcja historii w kinie”.

„Oprócz filmów prowadzimy zajęcia w szkołach, przybliżając historię Polski najmłodszym uczniom i młodzieży starszej. Każdego roku są to inne zajęcia związane z materiałami edukacyjnymi Instytutu Pamięci Narodowej” – powiedział dr Dariusz Gałaszewski, dyrektor oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Warszawie.

{youtube}n0nOxEtBD08{/youtube}

Wszystkich uczestników „Lekcji historii w kinie” przywitał Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

– Bardzo się cieszę, że przybyło tu tylu młodych ludzi zainteresowanych dziejami Europy, dziejami naszego kraju. To spotkanie jest możliwe dzięki współpracy z polskim Instytutem Pamięci Narodowej, który pomógł nam przygotować „Lekcje historii w kinie” oraz „Lekcje historii w szkole” prowadzone przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN” – zaznaczył konsul generalny.

W tym roku zaprezentowano film z cyklu „Historia w ożywionych obrazach” Jana Matejki: „Stańczyk na balu u królowej Bony, gdy wieść przychodzi o utracie Smoleńska”, „Unia Lubelska”, „Jan Sobieski pod Wiedniem”, „Carowie Szujscy na Sejmie Warszawskim”.

„Wyobraźnia Polaków o historii była przez pokolenia kształtowana przez Jana Matejkę. Uznaliśmy, że samo oglądanie obrazów dla młodzieży nie jest ciekawe. Ale jeśli zostanie to przedstawione w taki sposób, że zagrają aktorzy, zostanie przedstawiony pewien epizod historii, również w krótkiej formie, bo są to dziesięciominutowe projekcje, to ten sposób podania wiedzy przybliży te wydarzenia również młodzieży, która nie jest historią zainteresowana” – powiedział dr Dariusz Gałaszewski.

Oprócz filmów dokumentalnych krótkometrażowych uczniowie obejrzeli dwa filmy fabularne – „Dzieci Ireny Sendlerowej” o losach Polki, która podczas II wojny światowej ratowała dzieci z warszawskiego getta oraz „Wyklęty” – o niezłomnych żołnierzach polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

„Jeżeli jest to żywy obraz, to daje on uczniom głębszą wiedzę. Zaobserwowaliśmy podczas projekcji filmu, że była zupełna cisza. To znaczy, że każdy analizował obrazy i wiedzę, którą otrzymał na lekcji i teraz w kinie” – zaznaczyła Lesia Buhera, dyrektor Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju.

– „Lekcje w kinie” pomagają wiele zrozumieć. Jest świetna refleksja ze strony uczniów. Widzą wszystko w obrazie, nie tylko odbierają na słuch, i dlatego lepiej zapamiętują. Uważam, że tych lekcji jest zdecydowanie za mało. Przydało by się więcej – powiedział Ryszard Vincenc, dyrektor Polskiej Szkoły Ogólnokształcącej nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie.

Anna Gordijewska
Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X