Lekcja historii w kinie „Pod Wysokim Zamkiem”

Uczniowie oraz nauczyciele szkół średnich ogólnokształcących ze Lwowa i obwodu lwowskiego poznawali historię Polski dzięki tradycyjnemu już wydarzeniu Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” – „Lekcja historii w kinie”.

„Oprócz filmów prowadzimy zajęcia w szkołach, przybliżając historię Polski najmłodszym uczniom i młodzieży starszej. Każdego roku są to inne zajęcia związane z materiałami edukacyjnymi Instytutu Pamięci Narodowej” – powiedział dr Dariusz Gałaszewski, dyrektor oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Warszawie.

{youtube}n0nOxEtBD08{/youtube}

Wszystkich uczestników „Lekcji historii w kinie” przywitał Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

– Bardzo się cieszę, że przybyło tu tylu młodych ludzi zainteresowanych dziejami Europy, dziejami naszego kraju. To spotkanie jest możliwe dzięki współpracy z polskim Instytutem Pamięci Narodowej, który pomógł nam przygotować „Lekcje historii w kinie” oraz „Lekcje historii w szkole” prowadzone przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN” – zaznaczył konsul generalny.

W tym roku zaprezentowano film z cyklu „Historia w ożywionych obrazach” Jana Matejki: „Stańczyk na balu u królowej Bony, gdy wieść przychodzi o utracie Smoleńska”, „Unia Lubelska”, „Jan Sobieski pod Wiedniem”, „Carowie Szujscy na Sejmie Warszawskim”.

„Wyobraźnia Polaków o historii była przez pokolenia kształtowana przez Jana Matejkę. Uznaliśmy, że samo oglądanie obrazów dla młodzieży nie jest ciekawe. Ale jeśli zostanie to przedstawione w taki sposób, że zagrają aktorzy, zostanie przedstawiony pewien epizod historii, również w krótkiej formie, bo są to dziesięciominutowe projekcje, to ten sposób podania wiedzy przybliży te wydarzenia również młodzieży, która nie jest historią zainteresowana” – powiedział dr Dariusz Gałaszewski.

Oprócz filmów dokumentalnych krótkometrażowych uczniowie obejrzeli dwa filmy fabularne – „Dzieci Ireny Sendlerowej” o losach Polki, która podczas II wojny światowej ratowała dzieci z warszawskiego getta oraz „Wyklęty” – o niezłomnych żołnierzach polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

„Jeżeli jest to żywy obraz, to daje on uczniom głębszą wiedzę. Zaobserwowaliśmy podczas projekcji filmu, że była zupełna cisza. To znaczy, że każdy analizował obrazy i wiedzę, którą otrzymał na lekcji i teraz w kinie” – zaznaczyła Lesia Buhera, dyrektor Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju.

– „Lekcje w kinie” pomagają wiele zrozumieć. Jest świetna refleksja ze strony uczniów. Widzą wszystko w obrazie, nie tylko odbierają na słuch, i dlatego lepiej zapamiętują. Uważam, że tych lekcji jest zdecydowanie za mało. Przydało by się więcej – powiedział Ryszard Vincenc, dyrektor Polskiej Szkoły Ogólnokształcącej nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie.

Anna Gordijewska
Eugeniusz Sało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X