Legendy o parzonych pierogach

Legendy o parzonych pierogach

Przy garnkach czaruje Olga Starrzyńska (Fot. Halina Pługator)

Zapiekane ziemniaki z mięsem w miseczkach
Na 6 porcji: 1,2 kg mięsa – cielęciny bądź wieprzowiny, 12 ziemniaków, 2 cebule, 4 pomidory, 1 marchew, 1 szklanka śmietany, 1 łyżka mąki, 0,5 litra zimnej wody, olej roślinny.

Mięso i ziemniaki należy pokroić w kostkę, mięso przysmażyć na oleju na dużym ogniu, dopóki nie będzie chrupkie. Cebulę pokroić w kostkę, marchew grubo pokroić, pomidory zetrzeć na tarce. Cebulę zeszklić na oleju, dodać mąkę i smażyć jeszcze 1 minutę, dopóki nie rozejdą się grudki. Dodać śmietanę i pomidory. Zalać to wodą i gotować do wrzenia, dodać soli i pieprzu. Na dno miseczek wyłożyć mięso, potem ziemniaki z marchewką. Wszystko zalać sosem. Miski przykryć, następnie zalepić ciastem, wsadzić do pieca i dusić przez 35-40 minut. Podawać z zieleniną.

Pieczeń po huculsku
Mięso: 300 g wieprzowiny, 1 opakowanie majonezu, duża cebula, sól, przyprawy dla szaszłyku, szklanka bulionu. Grzyby: 500g pieczarek, 50 g masła, 50 g śmietany, sól. Placki ziemniaczane: 500g ziemniaków, 2 jaja, cebula, 100 g mąki, sól, czarny pieprz. A także: 30 g masła, 20 g czosnku, koper, pietruszka.

Mięso zarumienić na patelni, dodać bulion. Dusić dopóki nie będzie gotowe. Następnie na maśle podsmażyć pieczarki. Po 5 minutach dolać śmietany i znowu trochę podsmażyć. Przygotować placki ziemniaczane: na tarce zetrzeć surowe ziemniaki, cebulę, dodać jaja, mąkę, wymieszać całość i smażyć na patelni.

Na dno miski położyć kawałek masła, a po bokach rozłożyć gotowe placki. Na to wyłożyć część mięsa z sosem. Wyrównać, przykryć plackami. Na górę wyłożyć grzyby z sosem, na to znów placki. Przykryć i wsadzić do pieca na 10-15 minut. 5 minut przed końcem zapiekania, dodać ząbek czosnku oraz zieleninę.

 

Melaj
500g mąki kukurydzianej ugotować na wodzie, cały czas mieszając. Do ugotowanej kaszy dodać 300 g mleka, 1 jajo, sól, cukier do smaku. Odstawić na 20 minut. Przepis jest prosty, ale danie smaczne i pożywne.

Peczeniżyński kulesz
500g mąki kukurydzianej, 600g wody, 50 g masła, 30 g bryndzy, sól do smaku. Do osolonego wrzątku wrzucić kukurydzianą mąkę. Mieszać przez cały czas do zagotowania się (około 20 minut). Następnie wrzucić kaszę na deseczkę, wyłożyć na talerz, posypać bryndzą i polać roztopionym masłem.

Halina Pługator
Tekst ukazał się w nr 23-24 (123-124), 17 grudnia 2010 – 13 stycznia 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X