Śledź pod „kożuszkiem”

Śledź pod „kożuszkiem”

Składniki:

300 g solonych śledzi (najlepiej matiasy)
2 ziemniaki (średnie lub duże)
2 czerwone buraczki (średnie, lub 3 małe)
2 winne jabłka (średnie)
1 cebula (mała lub średnia)
1 opakowanie majonezu (średnie, bez dodatków smakowych)
sól, pieprz do smaku
zielenina do dekoracji

 

Przygotowanie:

Ziemniaki i buraczki dokładnie myjemy i nieobrane gotujemy w osobnych rondelkach. Po ugotowaniu odcedzamy, studzimy i obieramy pozostawiając warzywa osobno tak, aby buraczki nie zabarwiły ziemniaków. Następnie myjemy i obieramy cebulę, krojąc ją w plastry lub pół-plastry. Jabłka również myjemy i obieramy ze skórki. Przygotowując śledzika zwracamy uwagę na to, aby dokładnie odcedzić marynatę, jeśli natomiast kupiliśmy śledzia w całości to myjemy, patroszymy i filetujemy. Tak przygotowaną rybę tniemy w paski.

Gdy wszystkie składniki są już gotowe, przystępujemy do drugiego etapu. Rozpoczynamy od przygotowania dużego i płaskiego talerza układając na całej jego powierzchni uprzednio przygotowane paski śledzika. Nakładamy cienką warstwę majonezu i posypujemy przygotowaną cebulką. Powtarzamy tę czynność, ale tym razem nakładając inne warzywa – wszystkie starte na tarce – czyli jabłko, ziemniaczki i czerwone buraczki. Wykańczamy majonezem dekorując zieleniną wedle upodobania.

 

Pamiętaj że:
Przed podaniem na stół, sałatkę należy pozostawić na minimum kilka godzin w lodówce, choć najlepszy efekt smakowy uzyskasz pozostawiając ją w lodówce przez noc.
Gotowe danie podajemy na talerzu, tacy lub porcjowane, przyozdabiając wedle uznania.

 

Julia Łokietko, Piotr Apolinarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

X