Wystawa ornatów we Lwowskim Muzeum Historii Religii

-a A+

W przededniu okresu Wielkiego Postu we Lwowskim Muzeum Historii Religii została otwarta wystawa dawnego stroju liturgicznego obrządku łacińskiego pod tytułem „Quadragesima. Symbole ornatów Wielkiego postu“.

W ekspozycji są ornaty, dalmatyki, manipuły, stuły oraz welony, cenne nie tylko tym, że pochodzą z XVIII-XX wieków, lecz także swoimi unikatowymi haftami o tematyce Wielkiego Postu. Na wystawie zaprezentowano też tematyczne dzieła malarskie Szymona Czechowicza, Edwarda Lepszego.

W otwarciu wystawy uczestniczyło duchowieństwo katolickie dwóch obrządków i badacze sztuki sakralnej. Zdaniem dyrektora muzeum Oresta Malca ta ekspozycja jest dobrą okazją dla zwiedzających muzeum aby zobaczyć coś, co będąc częścią historii nadal pozostaje mało znane dla publiczności.

Zdjęcia: Andrzej Borysewicz

Podziękowanie organizatorom wystawy złożył arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki. Metropolita lwowski obrządku łacińskiego w wywiadzie dla Kuriera Galicyjskiego powiedział:

– Są to ornaty, które mają piękną symbolikę Męki Pańskiej, Wielkiego Postu. Dzięki tej wystawie wielu tutaj mieszkańców Lwowa, a także turystów będą mogli zastanowić się i jeszcze głębiej przeżyć ten okres Wielkiego Postu. To im bardziej przypomni wielką miłość naszego Zbawiciela, który oddał za nas swoje życie. I ta piękna kolorystyka tych ornatów, bo od czarnego do bordowego, poprzez biały, z tą symboliką, jest bardzo wymowna i przybliża także Pismo Święte, które o tych symbolach często mówi.

Arcybiskup Mokrzycki również zaznaczył, że Muzeum Historii Religii we Lwowie bardzo blisko współpracuje z Kurią Metropolitalną, z Muzeum Archidiecezjalnym. – Takie wystawy często są organizowane, korzysta się często z naszych eksponatów religijnych, a tym razem z ornatów – powiedział hierarcha.

Wystawa we Lwowskim Muzeum Historii Religii będzie czynna do 12 maja.

Konstanty Czawaga
Tekst ukazał się w nr 5 (321) 15-28 marca 2019

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.