aktualności

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Uroczysty koncert „Niepodległa” w Filharmonii Lwowskiej

12/11/2019 19:49

Koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Kameralnego Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej został poprzedzony hymnami narodowymi obydwu państw. Chór odśpiewał „Mazurek Dąbrowskiego” i „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Część zasadnicza rozpoczęła się kolejnym hymnem – pieśnią rycerską „Bogurodzica”. Zebrani stali po raz trzeci tego wieczoru.

Fundacja pomaga rozwijać talenty

12/11/2019 11:34

Często pamięć o człowieku trwa w jego dziełach, albo w kontynuacji spraw, którymi się pasjonował. Tak jest również w przypadku osoby Mariusza Kazany, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

Ostatni realista

12/11/2019 11:32

Oglądając obrazy Eugeniusza Potapowa, członka Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych, nie potrzeba żadnych komentarzy krytyków. Jego dzieła są na tyle realistyczne, że są po prostu… piękne.

Ad multos annos!

12/11/2019 11:27

Jubileusz 30-lecia istnienia i działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie

Obchody Dnia Niepodległości na Cmentarzu Orląt Lwowskich

12/11/2019 04:57

11 listopada we Lwowie oddano hołd walczącym o niepodległość. Na uroczystość przybyli lwowscy Polacy, duchowieństwo, władze konsularne, Polacy z obwodu lwowskiego i z Macierzy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas?

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Zakony mniej znane. Benedyktynki i teatyni

09/11/2019 15:42

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Sto obrazów ku czci 100-lecia Niepodległości Polski

-a A+

Z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski 8 listopada w galerii „Własna Strzecha” przy ul. Rylejewa we Lwowie została otwarta wystawa 100 prac malarskich 47 autorów zrzeszonych we Lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz gości z Lublina i Połonnego w obwodzie Chmielnickim.

– Powstał pomysł, ażeby uświęcić jubileusz 100-lecia Niepodległości Polski przez wykonanie 100 obrazów – powiedział Mieczysław Maławski, prezes Towarzystwa. – Każdy z artystów miał swój wybór i przedstawił utwory w tej dziedzinie, w której czuje się najlepiej. Są to pracy o wymiarach 30 x 30 cm. Najważniejsze, że te obrazy powstały w wolnym państwie – w wolnym państwie ukraińskim i również w wolnym państwie polskim. Dla każdego człowieka to jest ogromnie ważne, a dla artysty tym bardziej, dlatego że artysta musi tworzyć ze spokojnym sercem. Jeżeli coś się nie zgadza, to od razu odbije się w pracach.

Konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski zaznaczył, że bardzo ucieszyła go ta inicjatywa Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz zaimponowała też dyscyplina artystyczna, samodyscyplina, polegająca na tym, że uczestnicy wernisażu dali sobie narzucić bardzo kameralny, niewielki format, a natomiast nie dali sobie narzucić ograniczenie natury formalnej ani natury technicznej, ani żadnej innej.

– Mamy imponującą wystawę malarską, która pokazuje po pierwsze to, co dzieje się w Państwa sercach – mówił dalej Rafał Wolski. – Po drugie, pokazuje umiejętności artystów i ich oddanie tematyce, a tematyka jest bardzo szeroko nakreślona, bo mamy tutaj przecież i pejzaży, i weduty, i abstrakcje, i dzieła symboliczne, i dzieła, w których spotykają się różne techniki i różne gatunki. Słowem, Towarzystwo po raz kolejny pokazuje, że w Galerii „Własna Strzecha” jest miejsce dla bardzo różnych prac, dla bardzo różnych nurtów twórczości i pokazuje tę rozmaitość i tę różnorodność. Różnorodność – cechę, która zawsze wyróżniała i cechowała nasz kraj, nasz naród, nasze społeczeństwo i Polaków na całym świecie, którzy potrafili z tej różnorodności wydobywać to co najlepsze. Dla siebie, dla swoich rodzinnych stron, dla Ojczyzny, dla Europy, dla świata całego.

Zdaniem Rafała Wolskiego wernisaż artystów jest oryginalnym przeglądem tego, co dzieje się w ich pracowniach i co dzieje w ich głowach i sercach. Również podkreślił, że to spotkanie ma charakter ponadlwowski i ponadnarodowy, ponieważ uczestniczą też twórcy spoza Lwowa oraz nie tylko Polacy. – Warto pod „Własną Strzechę przychodzić i warto oglądać i cieszyć się pracami, które tu powstały – zaznaczył polski dyplomata.

Życzenia organizatorom wystawy złożył prezes lwowskiego okręgu Związku Artystów Plastyków Ukrainy Oleg Mykyta. W otwarciu wernisażu uczestniczyli polscy dyplomaci, przedstawiciele społeczności polskiej oraz ich przyjaciele ze środowisk ukraińskiego i węgierskiego.

Konstanty Czawaga
Fot. Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.