• Małgorzata Gosiewska w Berdyczowie: „Co ...

    21 lipca w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie koło Żytomierza odbyła się główna uroczystość odpustowa pod hasłem „Matko Boża, pod Twoją obronę przy...
  • Otwarcie XIV Seminarium Młodzieży „Arka”...

    „Wszyscy jesteśmy w jednej arce” - to hasło przyświeca tegorocznemu XIV Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka”, które rozpoczęło...
  • Koncert Okeanu Elzy i Chrystyny Sołowij ...

    Późnym wieczorem, we wtorek, dnia 16 lipca, w ramach kampanii prowadzonej przed wyborami do ukraińskiego parlamentu, założona i kierowana przez Swiatosława Wakarczuka partia GOLOS ...

aktualności

„Drohobycz Cmentarz” Lwa Skopa

17/07/2019 12:47

W poniedziałek, 15 lipca br. drohobyczanie i goście Drohobycza mieli możliwość wziąć udział w prezentacji książki z fotografiami i liryką słynnego drohobycko-lwowskiego artysty Lwa Skopa – „Drohobycz Cmentarz”.

Konferencja „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe” w Jastrowiu

17/07/2019 10:03

W dniach 19–22.06.2019 r. w Jastrowiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe”.

Rowerem na ratunek kościoła w Hodowicy

17/07/2019 10:00

7 lipca kolumna rowerzystów w asyście wozu policji wyruszyła z pl. Mytnego we Lwowie do kościoła Wszystkich Świętych w miejscowości Hodowica.

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Ach, co to był za ślub!

16/07/2019 17:22

6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo iż na stałe osiedlili się w Polsce, chcą w ten sposób wrócić w swoje rodzinne strony, podkreślając skąd ich ród.

30 lat kierowania nauczycieli na Wschód przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

16/07/2019 17:18

Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczycieli kierowanych na pięć kontynentów do wielu krajów do pracy z Polonią i Polakami, szereg drobnych codziennych radości i zmagań z urzędnikami i wymaganiami w krajach docelowych.

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

publicystyka

Komu huculski kapelusz?

20/07/2019 11:08

W dalekiej górskiej wiosce Krasnoilla, w obw. iwanofrankiwskim, produkowane są tradycyjne kapelusze huculskie według XVII-wiecznych wzorów. Są często kupowane przez turystów z Polski.

Film, film, film…

19/07/2019 10:50

W kwietniu 1928 roku pojawił się dodatek tygodniowy do „Dziennika Lwowskiego” pod tytułem „Lwowski Dziennik Ilustrowany” z podtytułem: „Film i Teatr”.

Awaryjny stan budynków dawnej lecznicy doktora Apolinarego Tarnawskiego

19/07/2019 10:31

„Myślę, że koniecznie trzeba zrobić muzeum. Dlaczego? Dlatego, że to będzie baza wiedzy dla przyszłych pokoleń”. Z Oksaną Sukaneć, nowym dyrektorem „Sanatorium Kosów” rozmawiała Natalia Tarkowska.

Jak sprytni Polacy rewolucyjną literaturę wozili i co z tego wynikło

18/07/2019 10:13

Historia pouczająca i nie bez morału

Wyspa Olchon, czyli raj dla fotografowania

18/07/2019 10:07

Bo rzeczywiście tak jest – gdzie nie zerkniesz… od razu jakoś inaczej…

Zapomniane. Odzyskane

17/07/2019 09:52

Polska pamięć pokoleń

Spadek i wizja

15/07/2019 13:35

450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowiła o utworzeniu federacji złożonej z dwóch równoprawnych członów.

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Lwów uwieczniony na płótnie

-a A+

W dniu 10 października br. w galerii „Własna Strzecha” przy ul Rylejewa 9 otwarta została wystawa poplenerowa, na którą złożyły się prace malarzy uczestniczących w kolejnym plenerze artystycznym, zorganizowanym przez Lwowskie Towarzystwo Miłośników Sztuk Pięknych (LTMSP).

W plenerze, oprócz członków LTMSP, udział wzięli artyści spoza Lwowa. W tegorocznym tygodniowym plenerze piękno Lwowa, jego kamienic i zaułków podziwiali i przedstawiali na swój sposób również Mieczysława Goś z Lublina, Aleksander Bołdakow z Grodna, Ludmiła Strokosz z Iwano-Frankowska (d. Stanisławowa), Natalia Kuberska z Połonnego i Feliks Turowski z Wrocławia. Po raz pierwszy na plenerze i po raz pierwszy we Lwowie była Natalia Szapowałowa z Mińska.

Artyści przedstawili swoją wizję miasta. Nie mieli łatwego zadania, bo jak powiedział obecny na otwarciu wystawy konsul Marian Orlikowski:

– Lwów jest miastem niezwykłym. Przede wszystkim jest miastem pamięci. Przeplotły się tu wartości patriotyczne, duchowe i artystyczne. Nie znam miasta, gdzie w architekturze byłoby tak wiele detali, ornamentów, elementów dekoracyjnych. Trudno to wszystko zapamiętać, a już przedstawić na płótnie – to jest prawdziwe mistrzostwo. Ale na przedstawionych tu obrazach wszystko to widzimy i możemy podziwiać.

Na obrazach – znane w mieście kamienice, zaułki, kościoły, ale przedstawione w wizji malarskiej. Każdy z artystów przedstawił coś, co go w tej architekturze urzekło, co zafascynowało. Były to detale, oświetlenie czy układ architektoniczny. To właśnie jest wartością tych dzieł, bowiem każdy „odkrywał” to miasto po swojemu i przedstawił to na swoim obrazie. Obrazy wykonane były w różnych technikach: oleju, akwareli, temperze. Podczas pleneru nie narzucano nikomu stylu i techniki utworu. Każdy mógł tworzyć w tej technice, w której czuje się najlepiej. Stąd prace zostały wykończone, wymuskane, odczuwało się, że artyści pragnęli przedstawić zakończone dzieła, a nie jedynie szkice, i poziom przedstawionych prac, świadczy o tym, że w ciągu tygodnia pleneru artystom udało się wykonać całkowicie wykończone prace.

Uczestnicy pleneru artystycznego we Lwowie (fot. Krzysztof Szymański)

Jak podkreślił przy otwarciu wystawy organizator pleneru i prezes LTMSP Mieczysław Maławski:

– W tym plenerze brało udział około 20 osób. Są tu artyści, którzy już od lat przyjeżdżają do Lwowa. Są tu zaprzyjaźnieni z nami artyści z Polski i Białorusi. Każdy z nich na swój sposób odbiera nasze miasto i przedstawia go w swojej pracy. Ale najważniejsze jest to, że zapamiętują ten Lwów i zapisują go jakby w swojej pamięci i w swoim sercu, a potem przedstawiają go nam. Za to im dziękujemy i podziwiamy ich prace.

W otwarciu wystawy wzięła też udział grupa młodzieży z Wrocławia, która w ramach wymiany młodzieżowej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen odwiedziła w tych dniach Lwów. Towarzyszący młodzieży wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Eugeniusz Gosiewski zaznaczył:

– Przyjechaliśmy tu z młodzieżą głównie uczcić Orlęta Lwowskie w ramach projektu wojewody Dolnośląskiego realizowanego na 100-lecie niepodległości. Cieszymy się, że możemy być na tym wernisażu i przyglądać się tym pięknym obrazom. Wspaniale jest zobaczyć tu, jak polskie środowiska kresowe kultywują polską kulturę poprzez sztukę, wyrażając w ten sposób swoje uczucia, które i nam na Dolnym Śląsku są bliskie.

Po raz pierwszy Lwów odwiedziła Natalia Szapowałowa. – Atmosfera w mieście jest fantastyczna. Miasto jest wspaniałe, takie malownicze, mistyczne. Bardzo mi się tu podoba. Szczególnie malownicze są uliczki na starówce. Bardzo podobał mi się styl pracy podczas pleneru – nikt niczego nie narzucał, mieliśmy możliwość podpatrywania kolegów, dzielenia się wrażeniami, umiejętnościami, informacjami. Bardzo mnie wzbogacił ten plener – artystycznie i duchowo. Jeżeli nadarzyłaby się okazja, to z chęcią przyjechałabym do Lwowa jeszcze raz – powiedziała Czytelnikom Kuriera Galicyjskiego artystka z Mińska.

Jak zawsze po zakończeniu oficjalnego otwarcia artyści i publiczność podziwiali przedstawione dzieła, wymieniali wrażenia, uwagi. Takie nieformalne obcowanie twórców i profesorów Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych owocuje wzbogaceniem doświadczenia, daje nowe impulsy twórcze i po prostu jest możliwością nawiązania nowych kontaktów.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 19 (311) 16-29 października 2018

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.