Wystawa „Madonny – Huculskiej Bogurodzicy” Kazimierza Sochulskiego

-a A+

8 lutego w Muzeum Pinsla – wydziału Lwowskiej Galerii Sztuki została otwarta wystawa tryptyku „Madonna – Huculska Bogurodzica” Kazimierza Sichulskiego z 1914 roku.

- Oddajemy hołd kolejnemu mistrzowi ze Lwowa – powiedział Taras Wozniak, dyrektor galerii. Zaznaczył, że ten obraz był pomyślany jako karton do mozaiki. Jest to wybitne dzieło Kazimierza Sichulskiego, który był zafascynowany Huculszczyzną. Pomysł „Madonny Huculskiej” zrodził się po obchodach Bożego Narodzenia w Tatarowie. Stąd huculskie stroje barwiste na Bogurodzicy i Dzieciątku Jezus. Obok są dziewczęta, Hucułki z dzbankiem i z krzyżem.  

Kazimierz Sichulski urodził się 17 stycznia 1879 roku we Lwowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz kształcił się również w Rzymie, Paryżu i Monachium. Reprezentował nurt „Młodej Polski”. W latach 1920-1930 był profesorem Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie, a w 1930-1939 Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego malarstwo o temacie huculskim eksponowano we Włoszech, w Niemczech, Austrii, USA, Belgii, innych krajach.

Zmarł 6 listopada 1942 roku i został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Łyczakowskim.

Wystawa tryptyku „Madonna – Huculska Bogurodzica” Kazimierza Sichulskiego będzie czynna do 15 kwietnia.

Konstanty Czawaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.