aktualności

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

Pamięci ofiar września

16/10/2019 08:32

Lwów nie ma szczęścia do września. W całej historii miasta ten miesiąc jest szczególnie tragiczny: 19 września 1772 roku oddziały austriackie dowodzone przez feldmarszałka Esterhazego zajęły Lwów, 3 września 1914 – do Lwowa wkroczyły wojska rosyjskie generała von Rode, a 22 września 1939 dowódca obrony Lwowa gen. Władysław Langner podpisał z dowództwem sowieckim kapitulację. W przededniu tych ostatnich wydarzeń żołnierz Polski złożył pod Lwowem szczególnie obfitą daninę krwi…

IV Międzynarodowy turniej „Sport zbliża serca”

16/10/2019 08:18

W Równem 14 września br. obchodzono tradycyjny Dzień kultury fizycznej i sportu. W tym dniu na boisku Rówieńskiego Gimnazjum Humanistycznego odbył się IV Międzynarodowy turniej z mini-futbolu „Sport zbliża serca”. O zwycięstwo w turnieju walczyło osiem dorosłych i dziecięcych drużyn z Polski i Ukrainy.

Podnoszenie kompetencji poprzez szkolenia

16/10/2019 08:15

Fundacja Wolność i Demokracja zaprosiła 10-osobową grupę członków Katolickiego UTW we Lwowie do udziału w projekcie „Liderskie Centrum Szkolenia profesjonalizacji polskich organizacji działających na Ukrainie”.

publicystyka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach

04/10/2019 12:46

Bogumiła Berdychowska, publicystka, znawczyni problematyki polsko-ukraińskiej

Jaremcze: Bez wypominania, za to merytorycznie

03/10/2019 12:42

Po raz drugi konferencja w Jaremczu nie była zdominowana przez emocje. Skończyło się „wytykanie”, przeważa merytoryczna dyskusja. Prezentujemy Państwu interesujące tezy i diagnozy zaprezentowane w czasie trzech paneli.

Dialog w działaniu

01/10/2019 07:35

Spotkania, Spotkania i... już po Spotkaniach. Niedzielnym rankiem 22 września w Jaremczu zakończyły się trzydniowe „XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Przyszłość, Współczesność, Przeszłość”. W tym roku ich tradycyjną już nazwę sprecyzowano podtytułem „Nowe Wyzwania – Prognozy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich”.

Nowa tradycja: wspólne warsztaty amatorów Lwów – Lublin

-a A+

Artyści-amatorzy z Lublina skupieni przy Akademickim Centrum Kultury UMSC „Chatka Żaka” gościli tydzień we Lwowie, doskonaląc swe umiejętności i techniki malarskie, poznając tajniki perspektywy malarskiej i szkicowania martwej natury. Swoje prace przedstawili na wystawie poplenerowej 21 lipca br. w galerii Własna Strzecha.

Jak powiedział podczas otwarcia wystawy współorganizator pleneru, prezes Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych (LTMSP) Mieczysław Maławski: „…jeżeli coś odbywa się po raz drugi, to możemy mówić o tradycji”. Był to już drugi przyjazd artystów-amatorów z Lublina do Lwowa. Po raz pierwszy przywieźli swoje prace w ubiegłym roku – przedstawili dorobek artystyczny, który powstał podczas zajęć z Władysławem Maławskim, prowadzącym zajęcia plastyczne w Chatce Żaka. Wówczas powstał pomysł zorganizowania pleneru szkoleniowego we Lwowie. I oto ta inicjatywa doszła do skutku. 13 artystów-amatorów z Lublina w ciągu tygodnia kształciło swe umiejętności. Prof. Dymitr Tkanko przedstawił im zawiłości malarskiej perspektywy, jej prawidłowego wyboru i proporcji malowanych przedmiotów. Następnie poprowadził szkolenia rysunku martwej natury ołówkiem. Natomiast Mieczysław Maławski pokazał, jak te czarno-białe szkice można przekształcić w kolorowe akwarele. Po wykładach artyści z Lublina malowali swoje wizje lwowskiej architektury.

Dorobek tygodniowych warsztatów został przedstawiony na wystawie. Dzięki Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania, która przekazała artystom oprawy, można było podziwiać ich prace jak w prawdziwej galerii sztuki – oprawione w paspartu za szkłem. Podziwiać prace lubelskich artystów przybyli głównie ich koledzy – amatorzy ze szkoły plastycznej „Wrzos”, skupionej przy LTMSP. Imprezę swoją obecnością zaszczycił konsul Rafał Kocot, który podkreślił, że „wspaniała jest taka współpraca artystyczna pomiędzy naszymi miastami. Sztuka nie zna wieku, nie zna granic, a przyciąga i inspiruje. Dobrze też, że jest takie miejsce, jak Własna Strzecha, gdzie można organizować wystawy, a także takie spotkanie przy sztuce o sztuce”. Następnie Konsul pogratulował organizatorom pomysłu i tak wspaniałej imprezy artystycznej. Konsulat Generalny RP we Lwowie objął plener swoim patronatem honorowym. Opiekująca się grupą malarzy z Lublina Mieczysława Goś dziękując „wszystkim, dzięki komu te warsztaty mogły dojść do skutku”, przedstawiła grupę artystów z Lublina.

Zgodnie z koncepcją pleneru przedstawione zostały rysunki perspektywy malarskiej – podstaw każdego rysunku. Na oddzielnych obrazach przedstawiono dwie wersje martwej natury: grafikę i akwarelę. Osobno zostały przedstawione szkice lwowskiej architektury wykonane farbami akrylowymi. Podczas pleneru odbyła się również wystawa prac Ewy Jeziorskiej-Karwowskiej.

Po oficjalnym otwarciu wystawy zebrani, oglądając nowe prace, po raz kolejny uznali słuszność wypowiedzi Janusza Tyssona, że „martwa natura na obrazach odżywa”. Obrazy zachwycały kolorami, bogactwem form i oryginalnością spojrzenia każdego artysty na ten sam obiekt. Podczas rozmów artyści dzielili się swoimi wrażeniami z oglądanych prac i z pobytu we Lwowie.

Opiekunka lubelskiej grupy artystów Mieczysława Goś udzieliła wywiadu dla Czytelników Kuriera:

Akademickie Centrum Kultury UMSC jest instytucją, która służy studentom do kształtowania osobowości, do rozwijania talentów i zainteresowań. Ja osobiście prowadzę właśnie Chatkę Żaka, która rozwija głównie umiejętności plastyczne.

Jak poznała pani Mieczysława i Władysława Maławskich?
Było to podczas jednej z wystaw w Centrum Kultury i Sztuki Akademickiej. Tam po raz pierwszy poznałam panów Maławskich. Po krótkiej rozmowie o stylach malarskich uzgodniliśmy, że prof. Malawski poprowadzi szkolenia z malarstwa akwarelą. Mój projekt został zaakceptowany w urzędzie miasta Lublina i w ten sposób doszło do tych szkoleń. Następnie pan Władysław poprowadził dłuższy kurs z naszymi malarzami.

Przyjechaliśmy tu w zeszłym roku i byliśmy zauroczeni Lwowem. Wszyscy stwierdzili, że należy postarać się o szkolenia we Lwowie, żeby lepiej poznać to miasto. Powstał drugi projekt i dzięki niemu jesteśmy tu.

Czy przyjechał ktoś z tych osób, które były w ubiegłym roku?
Tak, jest kilka osób, które były już poprzednio. Dzięki tegorocznym warsztatom mogliśmy się zapoznać ze sztuką akrylu. Panie są bardzo zadowolone, bo podczas wykładów profesorów Dymitra Tkanki i Mieczysława Maławskiego zdobyły nowe wiadomości i umiejętności. A poza tym, mogły poznać takie wspaniałe miasto, z piękną i bogatą architekturą, jak Lwów, ale też okolice miasta. Panie twierdzą, że osiągnęły bardzo wiele podczas tych tygodniowych szkoleń i już upominają się o kolejne w następnym roku.

Czyli uważa pani, że to ma sens?
Tak, takie przyjazdy jak najbardziej sprzyjają rozwojowi artystycznemu uczestników, i są możliwością nawiązywania kontaktów z lwowskimi artystami-amatorami ze szkoły plastycznej Wrzos. Jest to dla nas bardzo ważne, bo możemy tu, pod Naszą Strzechą, porozmawiać sobie swobodnie o sztuce i podzielić się wrażeniami.

Dziękuję bardzo.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 14 (282) 28 lipca – 14 sierpnia 2017

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.