• Małgorzata Gosiewska w Berdyczowie: „Co ...

    21 lipca w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie koło Żytomierza odbyła się główna uroczystość odpustowa pod hasłem „Matko Boża, pod Twoją obronę przy...
  • Otwarcie XIV Seminarium Młodzieży „Arka”...

    „Wszyscy jesteśmy w jednej arce” - to hasło przyświeca tegorocznemu XIV Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka”, które rozpoczęło...
  • Koncert Okeanu Elzy i Chrystyny Sołowij ...

    Późnym wieczorem, we wtorek, dnia 16 lipca, w ramach kampanii prowadzonej przed wyborami do ukraińskiego parlamentu, założona i kierowana przez Swiatosława Wakarczuka partia GOLOS ...

aktualności

„Drohobycz Cmentarz” Lwa Skopa

17/07/2019 12:47

W poniedziałek, 15 lipca br. drohobyczanie i goście Drohobycza mieli możliwość wziąć udział w prezentacji książki z fotografiami i liryką słynnego drohobycko-lwowskiego artysty Lwa Skopa – „Drohobycz Cmentarz”.

Konferencja „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe” w Jastrowiu

17/07/2019 10:03

W dniach 19–22.06.2019 r. w Jastrowiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe”.

Rowerem na ratunek kościoła w Hodowicy

17/07/2019 10:00

7 lipca kolumna rowerzystów w asyście wozu policji wyruszyła z pl. Mytnego we Lwowie do kościoła Wszystkich Świętych w miejscowości Hodowica.

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Ach, co to był za ślub!

16/07/2019 17:22

6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo iż na stałe osiedlili się w Polsce, chcą w ten sposób wrócić w swoje rodzinne strony, podkreślając skąd ich ród.

30 lat kierowania nauczycieli na Wschód przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

16/07/2019 17:18

Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczycieli kierowanych na pięć kontynentów do wielu krajów do pracy z Polonią i Polakami, szereg drobnych codziennych radości i zmagań z urzędnikami i wymaganiami w krajach docelowych.

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

publicystyka

Komu huculski kapelusz?

20/07/2019 11:08

W dalekiej górskiej wiosce Krasnoilla, w obw. iwanofrankiwskim, produkowane są tradycyjne kapelusze huculskie według XVII-wiecznych wzorów. Są często kupowane przez turystów z Polski.

Film, film, film…

19/07/2019 10:50

W kwietniu 1928 roku pojawił się dodatek tygodniowy do „Dziennika Lwowskiego” pod tytułem „Lwowski Dziennik Ilustrowany” z podtytułem: „Film i Teatr”.

Awaryjny stan budynków dawnej lecznicy doktora Apolinarego Tarnawskiego

19/07/2019 10:31

„Myślę, że koniecznie trzeba zrobić muzeum. Dlaczego? Dlatego, że to będzie baza wiedzy dla przyszłych pokoleń”. Z Oksaną Sukaneć, nowym dyrektorem „Sanatorium Kosów” rozmawiała Natalia Tarkowska.

Jak sprytni Polacy rewolucyjną literaturę wozili i co z tego wynikło

18/07/2019 10:13

Historia pouczająca i nie bez morału

Wyspa Olchon, czyli raj dla fotografowania

18/07/2019 10:07

Bo rzeczywiście tak jest – gdzie nie zerkniesz… od razu jakoś inaczej…

Zapomniane. Odzyskane

17/07/2019 09:52

Polska pamięć pokoleń

Spadek i wizja

15/07/2019 13:35

450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowiła o utworzeniu federacji złożonej z dwóch równoprawnych członów.

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Pan Witek znów w akcji!

-a A+

Poplenerowa wystawa malarska i fotograficzna we Lwowie

28 września w siedzibie Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych zrobiło się bardzo tłoczno i głośno. Grupa młodzieży z Ukrainy i z Polski wystawiła swoje prace malarskie i fotograficzne. Patronat na tym przedsięwzięciem artystycznym objęli: konsul generalny RP we Lwowie, ambasador Wiesław Osuchowski, burmistrz dzielnicy Warszawa-Ochota Maurycy Wojciech Komorowski oraz mer Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa) Wiktor Anuszkiewiczius.

– Bardzo się cieszę, że mogłem patronować tej ważnej wystawie i w ważnym miejscu – oznajmił konsul generalny RP Wiesław Osuchowski podczas otwarcia. – Młodzież, która się tu spotyka, jest bardzo wrażliwa na piękno. To piękno widać w Waszych fotografiach i w Waszym malarstwie, w Waszych pierwszy próbach – dodał Pan Ambasador. Dyplomata jest przekonany, że spotkania młodzieży uzdolnionej artystycznie są bardzo ważne.

Na zakończenie swego przemówienia Pan Ambasador powiedział: „Cieszy mnie bardzo, że młodzi Ukraińcy wracają jak gdyby do tej przepięknej, bogatej historii – historii tworzonej przez Polaków. Ta przeszłość szalenie wzbogaca współczesność. Lwów zawsze był w Europie, to było wielkie europejskie miasto o zachodniej kulturze. Cieszę się bardzo z tego spotkania. Cieszę się bardzo, że jesteście razem. Dziękuje wszystkim, którzy się przyczynili do tego spotkania, do tego pleneru. Niech on się z każdym rokiem rozwija jeszcze bardziej. Czego Wam z całego serca, życzę”.

Mieczysław Maławski, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, prezes Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, opowiedział młodzieży o działalności plastyków zrzeszonych w tym towarzystwie. Pan Maławski wysoko ocenił obrazy i fotografie młodzieży, powiedział m.in.: „Takie wspaniałe, takie dojrzałe prace. Życzę Wam, wielu sukcesów twórczych”.

Organizatorem wystawy i opiekunem młodych plastyków i fotografików jest Witold Dzięciołowski. Od kilku lat organizuje plenery w Kamieńcu Podolskim, w następnym roku zabierze młodzież do Użhorodu, na Zakarpaciu.

O Witoldzie Dzięciołowskim redaktor naczelny „Lwowskich spotkań” Bożena Rafalska mówi, że to on „wymyślił to wszystko i dzięki niemu odbywają się takie spotkania. Jest to osobą niezwykła, nazywają go tutaj we Lwowie misjonarzem. I to rzeczywiście jest misjonarz kultury polskiej na ziemi ukraińskiej”.

Marta Andruszko, wicedyrektor szkoły nr 10 we Lwowie, jest stale na plenerach, od kiedy uczestniczy w nich młodzież ze Lwowa. Od kilku lat jest „naczelnym plastykiem całej imprezy” – tak rolę pani Marty określił Witold Dzięciołowski.

– Każda z tych prac jest bardzo dobra. Nie podejrzewałam, że młodzi ludzie tak widzą. To jest, naprawdę, piękne – powiedziała Bożena Rafalska.

Jeśli znawcy sztuki plastycznej tak wysoko oceniają pracę młodych artystów, to niewątpliwie są one bardzo dobre. Ja również jestem pod urokiem zarówno fotografii, jak i obrazów malarskich. Tak trzymać!

Maria Basza
Tekst ukazał się w nr 5 (47) 15 października 2007

Fot. Maria Basza

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.