• 30 lat działalności Towarzystwa Kultury ...

    Od złożenia wieńców i zapalenia zniczów na kwaterze żołnierzy 1939 roku rozpoczęło się świętowanie 30-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddziału w Mościskach. ...
  • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy...

    Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. ...
  • Stanisławowski pokaz filmów Kuriera Gali...

    W ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku zaprezentowano dokumenty „Nikt im iść nie kazał” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza, oraz „Pokucka Troja...

aktualności

Interpol kontra relacje polsko-ukraińskie

17/11/2019 11:25

Przy przekraczaniu ukraińsko-polskiej granicy, 9 listopada, został zatrzymany Igor Mazur – „Topola”, weteran wojny na Donbasie, narodowo-prawicowy polityk i aktywista, bliski współpracownik ukraińskiego rzecznika Praw Obywatelskich. Polska Straż Graniczna, wykonując zobowiązania wynikające z polskiego członkostwa w Interpolu, zatrzymała pana Mazura na granicy na podstawie tzw. „czerwonej noty” wystawionej przez Interpol na wniosek Federacji Rosyjskiej.

O Białym Słoniu na 8. Przeglądzie

15/11/2019 12:06

Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną „Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie” oraz pokazano dwa filmy dokumentalne – „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadające historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan. Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Film „Nikt im iść nie kazał” w Londynie

15/11/2019 07:59

Pod koniec października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbył się tradycyjny wieczór Koła Lwowian.

Nowe radio z Warszawy pierwszą zagraniczną audycję nadało ze Lwowa!

15/11/2019 07:54

Internetowe Halo.Radio rozpoczęło działalność 1 października i już nadało pierwszą zagraniczną audycję. Gośćmi Halo.Radio byli twórczyni strony lwow.info Katarzyna Łoza i nasz redakcyjny kolega Wojciech Jankowski.

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas? Z Lubą Lewak rozmawiała Estera Edelbaum.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Impresje na koniec roku

-a A+

W galerii „Własna Strzecha” została otwarta wystawa pt. „Impresje na koniec roku” zorganizowana przez Lwowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych wspólnie z artystami z Klubu Młodych Artystów „Skrzydła”.

Uczestnikami wystawy są znani malarze i graficy we lwowskim środowisku artystycznym, a także plastycy z innych miast. Wśród nich wielu profesorów Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie – Bogdan Pikulicki, Mieczysław Maławski, Igor Kmetyk, Igor Mikuła.

Na wystawie zaprezentowano prace o różnej tematyce i technikach wykonania. Artyści, m.in.: Jadwiga Pechaty, Igor Kmetyk, Włodzimierz Łobuń, Mikołaj Pazizin, Ludmiła Strokosz, w swoich pracach często podejmują tematy związane ze Lwowem, malując piękno architektury starego miasta. Obrazy Renaty Laszuk są niepowtarzalne w kolorystyce i na wskroś przepełnione romantyzmem. Maria Kołodij i Władysław Maławski uprawiają sztukę sakralną, prowadzą także warsztaty ikonopisania. Natomiast mistrzowie grafiki lwowskiej świetnie czują się w tematyce historycznej.

Prezes Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych prof. Mieczysław Maławski witając artystów i gości zaznaczył, że wystawa jest podsumowaniem dorobku artystycznego Towarzystwa za 2016 rok. proboszcz parafii św. Marii Magdaleny we Lwowie o. Paweł Tomys złożył życzenia bożonarodzeniowe wszystkim obecnym oraz pobłogosławił opłatki. Wicekonsul Katarzyna Sołek z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie w swoim wystąpieniu podkreśliła, że z wielką przyjemnością znowu wraca na poddasze artystyczne i cieszy się z otwarcia wystawy artystów lwowskich. Serdeczne życzenia dla artystów złożył dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski, który w swoim krótkim wystąpieniu zaznaczył, że artyści tworzą sztukę nie tylko palcami, a całym swym umysłem i sercem. Natomiast prezes Towarzystwa Lekarzy Polskich we Lwowie Ewelina Hrycaj-Małanicz, powiedziała, że z wielką przyjemnością bywa na wystawach, ponieważ w galerii „Własna Strzecha” zawsze jest miła atmosfera.

W wystawach aktywnie uczestniczy młodzież. W 2016 roku Klub Młodych Artystów „Skrzydła” obchodził 10-lecie swojej działalności. Kierownik i założyciel klubu Władysław Maławski zaznaczył, że w ramach roku jubileuszowego młodzi artyści brali udział w wielu wystawach i w międzynarodowych plenerach malarskich w Polsce i na Ukrainie. W Warszawie została otwarta duża wystawa jubileuszowa pt. „Malować Lwów”, zorganizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, wojewodę mazowieckiego oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Honorowy patronat nad wystawą objął Konsulat Generalny RP we Lwowie. Pod koniec roku młodzi artyści nawiązali współpracę z twórczą grupą „Art Modul” ze Lwowa. W swoich pracach młodzi twórcy podejmują poważne tematy, związane z problemami w sztuce nowoczesnej, realizują się w sztuce sakralnej, są szczerzy i otwarci. Członkowie tej grupy swoje prace na wystawie „Impresje na koniec roku” zaprezentowali po raz pierwszy.

Anna Gordijewska
Tekst ukazał się w nr 1 (269) 17–30 stycznia 2017

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.