• Spadek i wizja

    450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1659 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księs...
  • Pamięć. Pojednanie. Prawda

    Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie. ...
  • Czy wśród pustelników w Puszczy byli Pol...

    Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu ...

aktualności

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

Gośćmi Miesiąca Spotkań Literackich we Lwowie będą również Polacy

10/07/2019 05:53

Rozpoczął się maraton literatury Europy Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym Miesiąca Spotkań Literackich jest Rumunia. Wśród pisarzy z Ukrainy, Czech, Słowacji, Rumuni i Mołdawii będzie reprezentowana również Polska.

Jerzy Giedroyć i Bohdan Osadczuk – współpraca dwóch intelektualistów

09/07/2019 17:13

88. Spotkanie Ossolińskie poświęcone było wybitnym postaciom w powojennych stosunkach polsko-ukraińskich – redaktorowi paryskiej „Kultury” Jerzemu Giedroyciowi i profesorowi Uniwersytetu Berlińskiego Bohdanowi Osadczukowi.

Prace konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim. Sezon 2019

09/07/2019 17:06

Startuje kolejny sezon polsko-ukraińskich prac konserwatorskich na terenie Cmentarza Łyczakowskiego.

Dwa stulecia Ossolineum – dwa stulecia współpracy polsko-ukraińskiej

09/07/2019 17:01

Kolejne Spotkanie Ossolińskie odbyło się w największej sali Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka. W dawnej siedzibie Ossolineum została zaprezentowana książka „200 lat Ossolineum”, wydana we Wrocławiu do jubileuszu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wolontariusze z Polski zorganizowali wakacje dla dzieci z Ukrainy

09/07/2019 09:48

W ramach „Akcji Ukraina” wolontariusze Fundacji Indywidualności Otwartych z Krakowa przeprowadzili tygodniowe rekolekcje w formie półkolonii dla dzieci polskiego pochodzenia z Pnikuta i Mościsk w obwodzie lwowskim.

Oświadczenie redakcji oraz współpracowników Kuriera Galicyjskiego w związku z nieupoważnionym przedrukiem materiałów przez tygodnik „Tylko Polska”

09/07/2019 07:45

W związku z powtarzającymi się w ostatnim czasie przypadkami nielegalnego przedrukowywania obszernych fragmentów Kuriera Galicyjskiego jesteśmy zmuszeni zmienić dotychczasowe zasady udzielania zgody na wykorzystywanie tekstów publikowanych na łamach naszego portalu oraz dwutygodnika.

publicystyka

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Spisek porucznika Deblessema. Część 3

08/07/2019 08:13

Wszelkie wspomnienia są rzeczą subiektywną. Ich autorzy starają się przypisać sobie jak najwięcej osiągnięć i przerzucić na innych swe porażki. Aby uzyskać realny kształt wydarzeń należy porównać kilka wspomnień. Wydarzenia 25 maja 1919 roku przedstawiają polscy, ukraińscy i niemieccy ich uczestnicy. Zaczniemy od Deblessema.

78. rocznica mordu na profesorach polskich we Lwowie

05/07/2019 09:33

W dniach 2-4 lipca, w 78. rocznicę mordu popełnionego na profesorach polskich na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragedię, z udziałem duchowieństwa obrządku łacińskiego.

Lato, wczasy, słońce…

04/07/2019 10:02

Ponieważ mamy okres letni, upalną pogodę, wakacje – więc pora na coś lekkiego. Oto co pisała prasa lwowska w czerwcu 1929 roku.

Prace konserwatorskie w świątyniach lwowskich. Sezon 2019

01/07/2019 04:37

W sezonie 2019 roku polsko-ukraińska grupa konserwatorów kontynuuje w szerokim zakresie prace rozpoczęte w ubiegłych latach. Dotyczy to prac w katedrze Łacińskiej, w katedrze Ormiańskiej, w kościele pw. św. Antoniego na Łyczakowie i w kościele pojezuickim pw. św. Piotra i Pawła – obecnie greckokatolickiej cerkwi garnizonowej.

Julian Oktawian Zachariewicz. Część III

29/06/2019 09:21

Julian Oktawian Zachariewicz – zapomniany ojciec polskiej architektury

Wypadki w dawnym Lwowie

28/06/2019 06:13

Lwowska prasa z początków minionego stulecia dostarcza nam wielu niezwykle ciekawych informacji dotyczących spraw życia codziennego.

Dyskomfort logicznego myślenia

27/06/2019 19:50

Od dłuższego już czasu zanudzam czytelników Kuriera Galicyjskiego tekstami o przeróżnych mechanizmach rządzących dyskusjami, o logice, o błędach, o manipulacjach wszelakich.

O historii należy pisać szczerze…

27/06/2019 09:12

Z Grzegorzem Gaudenem rozmawiał Krzysztof Szymański

Debiut artystyczny Karoliny Litwinczuk

-a A+

Białe ściany galerii „Nasza strzecha” przy ul. Rylejewa znów wypełniły kolorowe akwarele i obrazy olejne, czarno-białe grafiki i artystyczne fotografie.

Wernisaż ten był lwowskim debiutem absolwentki szkoły średniej nr 10, a obecnie studentki trzeciego roku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Karoliny Litwinczuk.

Wesprzeć młodą artystkę przyszli jej koledzy, a prace podziwiali członkowie studium „Wrzos” i grupy „Skrzydła” działających przy Lwowskim Towarzystwie Miłośników Sztuk Pięknych. Szkoda, że zabrakło członków tego Towarzystwa, artystów z doświadczeniem, którzy mogli by należycie ocenić pod względem technicznym prace Karoliny Litwinczuk. Na gości wernisażu ze ścian spoglądają zadumane twarze – szkice akademickie, delikatne akwarelowe pejzaże pokazują pełnię lata lub fragment pejzażu miejskiego, a w zielono-niebieskim oleju odczuwamy chłód późnej jesieni i przejmującego deszczu ze śniegiem. A w grafikach widzimy ilustracje do dzieł literatury: Alicja spada w otchłań Krainy Czarów czy inne bajkowe postacie.

Młodą artystkę, a swoją wcześniejszą uczennicę, przedstawiła Marta Andruszko, nauczycielka wychowania artystycznego w szkole nr 10. To ona właśnie pierwsza zwróciła uwagę na talent Karoliny i odpowiednio ją ukierunkowała, tak że zdecydował się ona podjąć studia pedagogiczne na kierunku artystycznym. Jak powiedziała sama Karolina, upewniła się w dobrym wyborze swojej przyszłości po praktyce pedagogicznej, którą odbyła w swojej macierzystej szkole. Ten kierunek daje możliwość jednocześnie pracować z dziećmi i młodzieżą oraz tworzyć swoje osobiste prace, co bardzo jej odpowiada. – Wykazałaś wiele talentu i widać, że jesteś bardzo pracowita. I jestem z tego dumna, że jesteś absolwentką naszej szkoły – podkreśliła Marta Andruszko.

Zwracając się do artystki i zebranych, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewelina Hrycaj-Małanicz podkreśliła, że dobrze się dzieje, że absolwentka szkoły powraca w swoje mury, aby uczyć dzieci tego, co lubi najbardziej. I chociaż była to na razie praktyka, to ma nadzieję, że po ukończeniu studiów powróci do Lwowa i będzie tu działać. – Obejrzałam przedstawione prace i podkreślam ich wysoki poziom artystyczny. Takiego poziomu nie powstydziłoby się nawet Towarzystwo Miłośników Sztuk Pięknych, mając w swoim gronie Karolinę. Pozostaje mi jedynie życzyć pani dalszych sukcesów na wybranej drodze – zaznaczyła Ewelina Hrycaj-Małanicz.

Sama artystka dla czytelników Kuriera powiedziała:
- Nazwałam tę wystawę „Początek”. Dlatego, że jest to początek mojej pracy artystycznej i pierwsza moja wystawa osobista. W tym roku otrzymuję licencjat i potrzebna jest tam działalność wystawiennicza. Chciałam żeby ten „Początek” był właśnie we Lwowie, w moim rodzinnym mieście. I chciałam Lwowiakom zademonstrować swoje prace. Wcześniej mieliśmy z kolegami wspólne wystawy prac w Krakowie. Pierwsza była w Małopolskim Wydziale Sztuki, a druga – w starej fabryce tytoniowej, zaadoptowanej przez studentów na galerię. Mamy taką zgraną paczkę – ludzi grających, piszących i malujących – i staramy się odnaleźć siebie w tym świecie artystycznym.

Przedstawione są tu prace z różnych dziedzin i w różnych technikach. Są tu grafiki i akwarele, są ilustracje go utworów literackich i pejzaże, martwa natura i portrety. Zaczęłam malować jeszcze w szkole, a z czasem przerosło to w poważne zainteresowanie, bardziej zawodowe, które kontynuuję na studiach.

Czy po uzyskaniu licencjatu zamierza pani studiować dalej?
Chciałabym bardzo kontynuować studia. Właśnie teraz miałam praktykę w mojej szkole jako nauczycielka plastyki i bardzo mi się tam podobało. Jestem zachwycona pracą nauczyciela. Nie jest to łatwa praca, ale warta jest poświęcenia. Myślę, że tą droga pójdę w życiu.

W jakich technikach pani tworzy?
Są to różne techniki: fotografia, malarstwo, grafika. Próbuję technik mieszanych i staram się znaleźć swój styl w pracach. Stąd przedstawiony jest tu mój dorobek w szerokim aspekcie.

Dziękuję i życzę dalszych sukcesów artystycznych.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 21 (265) 15-28 listopada 2016

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.