aktualności

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

Pamięci ofiar września

16/10/2019 08:32

Lwów nie ma szczęścia do września. W całej historii miasta ten miesiąc jest szczególnie tragiczny: 19 września 1772 roku oddziały austriackie dowodzone przez feldmarszałka Esterhazego zajęły Lwów, 3 września 1914 – do Lwowa wkroczyły wojska rosyjskie generała von Rode, a 22 września 1939 dowódca obrony Lwowa gen. Władysław Langner podpisał z dowództwem sowieckim kapitulację. W przededniu tych ostatnich wydarzeń żołnierz Polski złożył pod Lwowem szczególnie obfitą daninę krwi…

IV Międzynarodowy turniej „Sport zbliża serca”

16/10/2019 08:18

W Równem 14 września br. obchodzono tradycyjny Dzień kultury fizycznej i sportu. W tym dniu na boisku Rówieńskiego Gimnazjum Humanistycznego odbył się IV Międzynarodowy turniej z mini-futbolu „Sport zbliża serca”. O zwycięstwo w turnieju walczyło osiem dorosłych i dziecięcych drużyn z Polski i Ukrainy.

Podnoszenie kompetencji poprzez szkolenia

16/10/2019 08:15

Fundacja Wolność i Demokracja zaprosiła 10-osobową grupę członków Katolickiego UTW we Lwowie do udziału w projekcie „Liderskie Centrum Szkolenia profesjonalizacji polskich organizacji działających na Ukrainie”.

publicystyka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach

04/10/2019 12:46

Bogumiła Berdychowska, publicystka, znawczyni problematyki polsko-ukraińskiej

Jaremcze: Bez wypominania, za to merytorycznie

03/10/2019 12:42

Po raz drugi konferencja w Jaremczu nie była zdominowana przez emocje. Skończyło się „wytykanie”, przeważa merytoryczna dyskusja. Prezentujemy Państwu interesujące tezy i diagnozy zaprezentowane w czasie trzech paneli.

Dialog w działaniu

01/10/2019 07:35

Spotkania, Spotkania i... już po Spotkaniach. Niedzielnym rankiem 22 września w Jaremczu zakończyły się trzydniowe „XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Przyszłość, Współczesność, Przeszłość”. W tym roku ich tradycyjną już nazwę sprecyzowano podtytułem „Nowe Wyzwania – Prognozy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich”.

Debiut artystyczny Karoliny Litwinczuk

-a A+

Białe ściany galerii „Nasza strzecha” przy ul. Rylejewa znów wypełniły kolorowe akwarele i obrazy olejne, czarno-białe grafiki i artystyczne fotografie.

Wernisaż ten był lwowskim debiutem absolwentki szkoły średniej nr 10, a obecnie studentki trzeciego roku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Karoliny Litwinczuk.

Wesprzeć młodą artystkę przyszli jej koledzy, a prace podziwiali członkowie studium „Wrzos” i grupy „Skrzydła” działających przy Lwowskim Towarzystwie Miłośników Sztuk Pięknych. Szkoda, że zabrakło członków tego Towarzystwa, artystów z doświadczeniem, którzy mogli by należycie ocenić pod względem technicznym prace Karoliny Litwinczuk. Na gości wernisażu ze ścian spoglądają zadumane twarze – szkice akademickie, delikatne akwarelowe pejzaże pokazują pełnię lata lub fragment pejzażu miejskiego, a w zielono-niebieskim oleju odczuwamy chłód późnej jesieni i przejmującego deszczu ze śniegiem. A w grafikach widzimy ilustracje do dzieł literatury: Alicja spada w otchłań Krainy Czarów czy inne bajkowe postacie.

Młodą artystkę, a swoją wcześniejszą uczennicę, przedstawiła Marta Andruszko, nauczycielka wychowania artystycznego w szkole nr 10. To ona właśnie pierwsza zwróciła uwagę na talent Karoliny i odpowiednio ją ukierunkowała, tak że zdecydował się ona podjąć studia pedagogiczne na kierunku artystycznym. Jak powiedziała sama Karolina, upewniła się w dobrym wyborze swojej przyszłości po praktyce pedagogicznej, którą odbyła w swojej macierzystej szkole. Ten kierunek daje możliwość jednocześnie pracować z dziećmi i młodzieżą oraz tworzyć swoje osobiste prace, co bardzo jej odpowiada. – Wykazałaś wiele talentu i widać, że jesteś bardzo pracowita. I jestem z tego dumna, że jesteś absolwentką naszej szkoły – podkreśliła Marta Andruszko.

Zwracając się do artystki i zebranych, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewelina Hrycaj-Małanicz podkreśliła, że dobrze się dzieje, że absolwentka szkoły powraca w swoje mury, aby uczyć dzieci tego, co lubi najbardziej. I chociaż była to na razie praktyka, to ma nadzieję, że po ukończeniu studiów powróci do Lwowa i będzie tu działać. – Obejrzałam przedstawione prace i podkreślam ich wysoki poziom artystyczny. Takiego poziomu nie powstydziłoby się nawet Towarzystwo Miłośników Sztuk Pięknych, mając w swoim gronie Karolinę. Pozostaje mi jedynie życzyć pani dalszych sukcesów na wybranej drodze – zaznaczyła Ewelina Hrycaj-Małanicz.

Sama artystka dla czytelników Kuriera powiedziała:
- Nazwałam tę wystawę „Początek”. Dlatego, że jest to początek mojej pracy artystycznej i pierwsza moja wystawa osobista. W tym roku otrzymuję licencjat i potrzebna jest tam działalność wystawiennicza. Chciałam żeby ten „Początek” był właśnie we Lwowie, w moim rodzinnym mieście. I chciałam Lwowiakom zademonstrować swoje prace. Wcześniej mieliśmy z kolegami wspólne wystawy prac w Krakowie. Pierwsza była w Małopolskim Wydziale Sztuki, a druga – w starej fabryce tytoniowej, zaadoptowanej przez studentów na galerię. Mamy taką zgraną paczkę – ludzi grających, piszących i malujących – i staramy się odnaleźć siebie w tym świecie artystycznym.

Przedstawione są tu prace z różnych dziedzin i w różnych technikach. Są tu grafiki i akwarele, są ilustracje go utworów literackich i pejzaże, martwa natura i portrety. Zaczęłam malować jeszcze w szkole, a z czasem przerosło to w poważne zainteresowanie, bardziej zawodowe, które kontynuuję na studiach.

Czy po uzyskaniu licencjatu zamierza pani studiować dalej?
Chciałabym bardzo kontynuować studia. Właśnie teraz miałam praktykę w mojej szkole jako nauczycielka plastyki i bardzo mi się tam podobało. Jestem zachwycona pracą nauczyciela. Nie jest to łatwa praca, ale warta jest poświęcenia. Myślę, że tą droga pójdę w życiu.

W jakich technikach pani tworzy?
Są to różne techniki: fotografia, malarstwo, grafika. Próbuję technik mieszanych i staram się znaleźć swój styl w pracach. Stąd przedstawiony jest tu mój dorobek w szerokim aspekcie.

Dziękuję i życzę dalszych sukcesów artystycznych.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 21 (265) 15-28 listopada 2016

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.