• Atak honwedów pod Gródkiem Podolskim – z...

    W dniach, gdy ludzkość czci smutną rocznicę wybuchu II wojny światowej, warto wspomnieć również o wydarzeniach z czasów I wojny. Tym bardziej, że wielu historyków uważa je za jedną...
  • Wysadzona kircha

    Galicję stosunkowo późno przyłączono do ZSRR, dlatego jej mieszkańcy nie odczuli w pełni „rozkoszy” bolszewickiego raju. Totalne czystki w 1937, kolektywizacja, Wielki Głód, masowe...
  • Na ratunek zapomnianym nagrobkom

    O działalności Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek”. ...

aktualności

Wręczenie nagród Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis”

22/10/2019 14:44

Instytut Pamięci Narodowej przyzna Nagrody „Semper Fidelis” po raz pierwszy. Wyróżnienie to będą corocznie otrzymywać osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN.

Zakończenie prac remontowo-konserwatorskich

19/10/2019 09:11

Fundacja Wolność i Demokracja, 14 października br., ukończyła prace remontowo-konserwatorskie zbiorowych mogił żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w walkach z bolszewikami, w Horpiniu oraz Firlejówce, a także pomnika poświęconego pamięci pomordowanej inteligencji stanisławowskiej w Czarnym Lesie.

Konkurs Recytatorski im. Zbigniewa Herberta w szkole św. Marii Magdaleny

18/10/2019 15:04

W szkole im. św. Marii Magdaleny odbył się konkurs recytatorski i prac plastycznych poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. Był stres, emocje, ale i radość przy rozdawaniu dyplomów i nagród.

W Drohobyczu na terenie dawnego więzienia NKWD odnaleziono szczątki ludzkie

18/10/2019 15:00

Informacja prasowa o pracach poszukiwawczych w Drohobyczu

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

publicystyka

Wspomnienie o dziadku Wacławie Herce

22/10/2019 08:43

Było ich troje, Wacław, Henryk i Halina. Mój dziadek Wacław Herka był najstarszy.

Honor, wiara, kultura i umiłowanie wolności wyróżniały Polaków

22/10/2019 08:40

Wspomnienia Włodzimierza Iszczuka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Wystawa o św. Janie Pawle II w katedrze lwowskiej

-a A+

Z okazji 15. rocznicy wizyty św. papieża Jana Pawła II na Ukrainę 25 czerwca w bazylice metropolitalnej we Lwowie została otwarta wystawa przygotowana przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

– Cieszę się, że przybyło nas tak wiele na tę okazję, by dzisiaj ponownie spotkać się już nie z Janem Pawłem II, ale ze św. Janem Pawłem II, rozważając to co uczynił podczas całego pontyfikatu – powiedział podczas otwarcia wystawy arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, były drugi sekretarz osobisty Ojca Świętego. – Właśnie dzisiaj, 25 czerwca, 15 lat temu, w tych godzinach Ojciec Święty przybył do naszej archikatedry, wstępując tutaj na krótką modlitwę, a następnego dnia koronując obraz Matki Boskiej Łaskawej i wręczając Jej Złotą Różę, którą widzimy po prawej stronie obrazu. Mamy kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, a także jego obraz i jego relikwie, do których każdego dnia możemy przychodzić i przychodzimy, by prosić go o wstawiennictwo, orędownictwo. Dzięki życzliwości Muzeum Jana Pawła II w jego rodzinnym mieście Wadowicach i ks. dyrektora Jacka Pietruszki, Jan Paweł II wędruje po Ukrainie. Przybywa tutaj do nas z Iwano-Frankiwska (Stanisławowa) ze swoim przesłaniem. Możemy zobaczyć jego zdjęcia, a przede wszystkim zagłębić się w treść jego myśli, które przekazywał podczas swojego pontyfikatu. Cieszę się, że nasi wierni, pielgrzymi, turyści, którzy przybywają tak bardzo licznie do Lwowa, będą mogli przejść przez tę nawę, by się zadumać, zatrzymać się na chwilę, zobaczyć i przemyśleć to wszystko co przekazywał nam Wielki papież. Papież, który ma także wielkie znamię, tak wiele uczynił dla Ukrainy – zaznaczył arcybiskup Mokrzycki.

Pierwszą ekskursję poprowadził Dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach ks. dr Jacek Pietruszka.

W otwarciu wystawy uczestniczyli Prezes TKPZL Emil Legowicz i Konsul Honorowy Austrii we Lwowie Jarosław Nakonecznyj.

Konstanty Czawaga

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.