aktualności

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

Pamięci ofiar września

16/10/2019 08:32

Lwów nie ma szczęścia do września. W całej historii miasta ten miesiąc jest szczególnie tragiczny: 19 września 1772 roku oddziały austriackie dowodzone przez feldmarszałka Esterhazego zajęły Lwów, 3 września 1914 – do Lwowa wkroczyły wojska rosyjskie generała von Rode, a 22 września 1939 dowódca obrony Lwowa gen. Władysław Langner podpisał z dowództwem sowieckim kapitulację. W przededniu tych ostatnich wydarzeń żołnierz Polski złożył pod Lwowem szczególnie obfitą daninę krwi…

IV Międzynarodowy turniej „Sport zbliża serca”

16/10/2019 08:18

W Równem 14 września br. obchodzono tradycyjny Dzień kultury fizycznej i sportu. W tym dniu na boisku Rówieńskiego Gimnazjum Humanistycznego odbył się IV Międzynarodowy turniej z mini-futbolu „Sport zbliża serca”. O zwycięstwo w turnieju walczyło osiem dorosłych i dziecięcych drużyn z Polski i Ukrainy.

Podnoszenie kompetencji poprzez szkolenia

16/10/2019 08:15

Fundacja Wolność i Demokracja zaprosiła 10-osobową grupę członków Katolickiego UTW we Lwowie do udziału w projekcie „Liderskie Centrum Szkolenia profesjonalizacji polskich organizacji działających na Ukrainie”.

publicystyka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach

04/10/2019 12:46

Bogumiła Berdychowska, publicystka, znawczyni problematyki polsko-ukraińskiej

Jaremcze: Bez wypominania, za to merytorycznie

03/10/2019 12:42

Po raz drugi konferencja w Jaremczu nie była zdominowana przez emocje. Skończyło się „wytykanie”, przeważa merytoryczna dyskusja. Prezentujemy Państwu interesujące tezy i diagnozy zaprezentowane w czasie trzech paneli.

Dialog w działaniu

01/10/2019 07:35

Spotkania, Spotkania i... już po Spotkaniach. Niedzielnym rankiem 22 września w Jaremczu zakończyły się trzydniowe „XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Przyszłość, Współczesność, Przeszłość”. W tym roku ich tradycyjną już nazwę sprecyzowano podtytułem „Nowe Wyzwania – Prognozy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich”.

„Bajeczny ogród” zakwitł na poddaszu

-a A+

22 listopada w siedzibie Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych (LTMSP) przy ul. Rylejewa 9 odbyła się niecodzienna wystawa twórczości dwóch lwowskich artystek pod wspólnym tytułem „Bajeczny ogród”.

Jedna z nich, Halina Makowska, znana już we Lwowie artystka i florystka, miała już kilka wystaw swoich prac. Natomiast druga – Regina Peszek, zadebiutowała w świecie artystycznym. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Reginka ma lat 10.

Obie artystki na poddaszu „Nasza Strzecha” potrafiły w środku pochmurnej, deszczowej jesieni stworzyć bajeczny ogród. Malowanymi kwiatami, ptakami i kompozycjami z suszonych kwiatów ekspozycję wypełniła Halina. A zwierzęta na rysunkach Reginy Peszek zasiedliły jednocześnie ten ogród. Ulubionymi zwierzątkami Reginki są koty. Rysuje je w różnych technikach podpatrując swego pupilka Mruczusia. Ale na jej rysunkach są też inne zwierzęta: żyrafa, która wjechała do ogrodu na rowerze; na gałązce przycupnęła papuga; do zwiedzających uśmiecha się koń. W ogrodzie pojawili się też ludzie – bardzo trafnie uchwycone portrety znanych Regince osób. Przyleciały też aniołki, wykonane przez obie artystki wspólnie. Twórczość artystyczna Reginki szła w parze z twórczością literacką. Początkowo pisała krótkie opowiadania o zachowaniu swego pupilka Mruczusia i dodatkowo ilustrowała je swymi rysunkami. Kilka takich pozycji ukazało się na łamach Małego Polaka, pisma dla dzieci wydawanego przez redakcję Kuriera Galicyjskiego.

Wystawę otworzyła słowem wstępnym Halina Makowska, która opowiedziała o swojej znajomości z Reginką i ich wspólnych zainteresowaniach sztuką i przyrodą. Po zapoznaniu się z rysunkami młodej artystki, to ona wystąpiła z propozycją wspólnej wystawy. Mała artystka była bardzo przejęta swoją rolą i tym, że jej prace przyszło obejrzeć tak wiele osób. Dumna była z tego, że na sali są jej rodzice i babcia.

Wieloletni opiekun grupy artystycznej „Wrzos” Irena Strilciw, charakteryzując twórczość Reginy Peszek, powiedziała: „Pan Bóg bardzo mnie kocha, dając mi takich uczniów. Mimo debiutu jest doświadczoną artystką. Widać, że ma swój styl, a prezentacja jej prac jest wydarzeniem na tym poddaszu. Jest to radość dla oczu i duszy. Proszę zwrócić uwagę na jej rysunki – tworzone są jedną linią, jest to rzadkość nawet wśród znanych artystów”.

Mieczysław Maławski, prezes LTMSP, podkreślił wyjątkowość tej wystawy, bo autorami wystawionych prac jest najmłodsze pokolenie artystów lwowskich. „Życzymy młodej artystce, aby ta iskra Boża, która grzeje jej serduszko, rozpalała się i przerosła w olbrzymie ognisko jej talentu” – zaznaczył Mieczysław Maławski. Obecny na otwarciu wystawy konsul RP Marian Orlikowski obdarował obie autorki kwiatami i stwierdził, że dzięki takim młodym jak Reginka, Lwów ma swoją przyszłość. „Lwów ma wspaniałą przeszłość, ale musi mieć przyszłość. A swoją przyszłość ma w osobie tej młodej osóbki” – podkreślił konsul Orlikowski i podniósł Reginkę Peszek do góry, co zebrali nagrodzili gromkimi brawami.

Śmiało można stwierdzić, ten „Bajeczny ogród” w wykonaniu Haliny Makowskiej i Reginy Peszek bardzo się zebranym podobał, bo po oficjalnym otwarciu wystawy zebrana publiczność jeszcze długo podziwiała kompozycje kwiatowe i omawiała przedstawione prace, ściskała i gratulowała młodej artystce talentu. Toczyły się rozmowy o sztuce, o artystkach, a także o swoich bolących tematach, wśród których jest niewątpliwie kwestia zwrotu wiernym kościoła Marii Magdaleny. Czas przeleciał szybko, a kwiaty i stworzenia bajecznego ogrodu przetrwają długo i będą podstawą do doskonalenia warsztatu dojrzałej artystki, pani Haliny Makowskiej i rozwoju talentu młodej Reginki.

Partnerem medialnym wystawy „Bajeczny ogród” wystąpił Kurier Galicyjski.

Krzysztof SzymańskiProjekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.