• Otwarcie XIV Seminarium Młodzieży „Arka”...

    „Wszyscy jesteśmy w jednej arce” - to hasło przyświeca tegorocznemu XIV Polsko-Krymskotatarsko-Żydowsko-Ukraińskiemu Międzyreligijnemu Seminarium Młodzieży „Arka”, które rozpoczęło...
  • Koncert Okeanu Elzy i Chrystyny Sołowij ...

    Późnym wieczorem, we wtorek, dnia 16 lipca, w ramach kampanii prowadzonej przed wyborami do ukraińskiego parlamentu, założona i kierowana przez Swiatosława Wakarczuka partia GOLOS ...
  • Film, film, film…

    W kwietniu 1928 roku pojawił się dodatek tygodniowy do „Dziennika Lwowskiego” pod tytułem „Lwowski Dziennik Ilustrowany” z podtytułem: „Film i Teatr”. ...

aktualności

„Drohobycz Cmentarz” Lwa Skopa

17/07/2019 12:47

W poniedziałek, 15 lipca br. drohobyczanie i goście Drohobycza mieli możliwość wziąć udział w prezentacji książki z fotografiami i liryką słynnego drohobycko-lwowskiego artysty Lwa Skopa – „Drohobycz Cmentarz”.

Konferencja „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe” w Jastrowiu

17/07/2019 10:03

W dniach 19–22.06.2019 r. w Jastrowiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe”.

Rowerem na ratunek kościoła w Hodowicy

17/07/2019 10:00

7 lipca kolumna rowerzystów w asyście wozu policji wyruszyła z pl. Mytnego we Lwowie do kościoła Wszystkich Świętych w miejscowości Hodowica.

Granice etniczne, granice kulturowe

16/07/2019 18:01

Prof. Lech Mróz z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego wspólnie wygłosili wykład zatytułowany "Granice etniczne, granice kulturowe. Spór co jest czyje".

Ach, co to był za ślub!

16/07/2019 17:22

6 lipca we lwowskiej bazylice metropolitalnej odbył się ślub Joanny Janczyckiej i Jana Sabadasza. Stało się już bowiem piękną tradycją, że wielu lwowiaków z młodego pokolenia, mimo iż na stałe osiedlili się w Polsce, chcą w ten sposób wrócić w swoje rodzinne strony, podkreślając skąd ich ród.

30 lat kierowania nauczycieli na Wschód przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą

16/07/2019 17:18

Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień – chciałoby się zaśpiewać w takt popularnej piosenki, ale nie jest to żaden truizm, a kryje się za nim intensywny okres pracy ORPEG i nauczycieli kierowanych na pięć kontynentów do wielu krajów do pracy z Polonią i Polakami, szereg drobnych codziennych radości i zmagań z urzędnikami i wymaganiami w krajach docelowych.

Pamięć. Pojednanie. Prawda

15/07/2019 13:22

Obchody 76 rocznicy Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie.

Warszawa – uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej

13/07/2019 13:36

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Pogoń Lwów Amatorska wygrała z Orłem Bydgoszcz

11/07/2019 16:13

W towarzyskim meczu sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów pokonała Orła Bydgoszcz 5:2. Po meczu piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami przy wspólnym grillowaniu.

Ruszyła Piesza Pielgrzymka Pokoju i Pojednania do Bołszowiec

10/07/2019 15:28

Pieszą Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania do sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach co roku organizują franciszkanie konwentualni.

publicystyka

Komu huculski kapelusz?

20/07/2019 11:08

W dalekiej górskiej wiosce Krasnoilla, w obw. iwanofrankiwskim, produkowane są tradycyjne kapelusze huculskie według XVII-wiecznych wzorów. Są często kupowane przez turystów z Polski.

Awaryjny stan budynków dawnej lecznicy doktora Apolinarego Tarnawskiego

19/07/2019 10:31

„Myślę, że koniecznie trzeba zrobić muzeum. Dlaczego? Dlatego, że to będzie baza wiedzy dla przyszłych pokoleń”. Z Oksaną Sukaneć, nowym dyrektorem „Sanatorium Kosów” rozmawiała Natalia Tarkowska.

Jak sprytni Polacy rewolucyjną literaturę wozili i co z tego wynikło

18/07/2019 10:13

Historia pouczająca i nie bez morału

Wyspa Olchon, czyli raj dla fotografowania

18/07/2019 10:07

Bo rzeczywiście tak jest – gdzie nie zerkniesz… od razu jakoś inaczej…

Zapomniane. Odzyskane

17/07/2019 09:52

Polska pamięć pokoleń

Spadek i wizja

15/07/2019 13:35

450 lat temu powstało jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy – Rzeczpospolita Obojga Narodów. Zawarta 1 lipca 1569 roku w Lublinie unia Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego stanowiła o utworzeniu federacji złożonej z dwóch równoprawnych członów.

Czy wśród pustelników w Puszczy byli Polacy?

13/07/2019 03:39

Kapliczka w pieczarze Puszczy Pustelnika, położonej koło nadzbruczańskiej wioski Kręciłów w rejonie husiatyńskim całkowicie słusznie może nosić miano najstarszego czynnego obiektu sakralnego na Ukrainie. Jest to w części wyryta ręcznie pieczara u podnóża malowniczego pasma wzgórz z górującą nad nim górą Dzwonigrodzką.

Gdańsk w Koronach ormiańskich i stanisławowskich

10/07/2019 04:41

Wochczujn kez Mariam!

Jak Polacy Charków budowali. Część LII

09/07/2019 04:24

Polscy architekci, urodzeni lub pośrednio związani z Charkowem

„Polacy we Lwowie 1944–1959”

08/07/2019 08:20

W dniu 3 czerwca 2019 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Piotra Olechowskiego „Polacy we Lwowie 1944–1959”.

Spisek porucznika Deblessema. Część 3

08/07/2019 08:13

Wszelkie wspomnienia są rzeczą subiektywną. Ich autorzy starają się przypisać sobie jak najwięcej osiągnięć i przerzucić na innych swe porażki. Aby uzyskać realny kształt wydarzeń należy porównać kilka wspomnień. Wydarzenia 25 maja 1919 roku przedstawiają polscy, ukraińscy i niemieccy ich uczestnicy. Zaczniemy od Deblessema.

Lwowska wiosna kulturalna

-a A+

Taką nazwę właściwie powinien nosić cykl imprez kulturalnych, które odbywają się ostatnio we Lwowie.

Głównym wydarzeniem jest, bez wątpienia, Polska Wiosna Teatralna, ale i wystawa prac fotografika Weroniki Kiernickiej i wystawa prac malarskich artystów plastyków, członków Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (LTPSP) i Klubu Młodych Artystów „Skrzydła” składają się również na prezentację dorobku kulturalnego.

Jak określiła podczas otwarcia wystawy artystów-plastyków w Galerii „Własna Strzecha” zastępca konsula generalnego we Lwowie Longina Putka – „wiosna we Lwowie następuje dopiero wtedy, gdy odbywa się Wiosna Teatralna i wystawa dorobku lwowskich plastyków”. Ta wystawa, pt. „Impresje majowe”, tchnęła wiosennym nastrojem i lekkością przedstawionych na niej prac. Z eksponowanych prac wiele było autorstwa młodych malarzy z Klubu „Skrzydła”, którzy przyjechali z Iwano-Frankiwska, Połonnego i Lwowa. Ich obrazy wypełniły galerię wiosenną kolorystyką i treścią, osobistym spojrzeniem na świat, ale jednocześnie pokazały dojrzałość ich autorów. Obecni zachwycali się tymi pracami i podziwiali je.

Na wstępie prezes LTPSP Mieczysław Maławski przedstawił obecnych na sali prezesa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Janusza Skolimowskiego, wiceprezes Ewę Ziółkowską, zastępcę konsula generalnego RP we Lwowie Longinę Putkę, konsul Lidię Aniołowską z małżonkiem, prezesa lwowskiego oddziału Stowarzyszenia Artystów-Plastyków Ukrainy Olega Mykytę i towarzyszących mu członków Stowarzyszenia, prace których również były eksponowane na wystawie. Na otwarcie wystawy przybyła dyrektor ds. artystycznych Lwowskiego Pałacu Sztuki Olga Łukowska oraz plastycy z Charkowa, którzy brali udział w międzynarodowym plenerze artystycznym w Żółkwi.

Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” zaznaczył, że jest wdzięczny, że może być w tak bogatym w imprezy kulturalne Lwowie. – Jako gospodarze tego miejsca cieszymy się, że jest tak dobrze wykorzystywane i pełni tę swoją kulturotwórczą funkcję – podkreślił Janusz Skolimowski. – Cieszymy się, że jest tu młodzież, która już od dziesięciu lat działa przy waszym Towarzystwie i dziś prezentuje swoje wspaniałe prace.

Konsul Longina Putka podziękowała prezesowi Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za wspieranie Polaków i środowisk twórczych w lwowskim okręgu konsularnym. „Bez działalności Fundacji było by to utrudnione. Dziękuję państwu i Fundacji za to pomieszczenie, którym się opiekujecie i za wspieranie środowiska polskiego we Lwowie” – podkreśliła konsul Longina Putka.

Luba Markiewicz, dyrektor Ukraińskiego Muzeum Sztuki w Chicago: – W Chicago jest liczna polska społeczność. Nasze muzeum współpracuje z polskimi artystami i organizuje wystawy ich prac. Jest mi bardzo miło być tu dziś i zobaczyć jak takie imprezy odbywają się u was. Nasze muzeum należy do konsorcjum muzeów w Chicago i jestem zainteresowana w nawiązaniu współpracy z lwowskimi twórcami, która w przyszłości owocowałaby wystawą waszych prac po to, aby przybliżyć twórczość lwowskich artystów chicagowskiej publiczności.

Po oficjalnym otwarciu widzowie obejrzeli prace plastyków, wymieniali opinie na ich temat. Nie wszyscy jednak odpoczywali. Walery Nesterenko ze swym notatnikiem podpatrywał gości, szkicował ich i od razu prezentował je przedstawionym osobom.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 8 (228) za 30 kwietnia – 14 maja 2015

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.