• 30 lat działalności Towarzystwa Kultury ...

    Od złożenia wieńców i zapalenia zniczów na kwaterze żołnierzy 1939 roku rozpoczęło się świętowanie 30-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddziału w Mościskach. ...
  • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy...

    Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. ...
  • Stanisławowski pokaz filmów Kuriera Gali...

    W ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku zaprezentowano dokumenty „Nikt im iść nie kazał” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza, oraz „Pokucka Troja...

aktualności

Interpol kontra relacje polsko-ukraińskie

17/11/2019 11:25

Przy przekraczaniu ukraińsko-polskiej granicy, 9 listopada, został zatrzymany Igor Mazur – „Topola”, weteran wojny na Donbasie, narodowo-prawicowy polityk i aktywista, bliski współpracownik ukraińskiego rzecznika Praw Obywatelskich. Polska Straż Graniczna, wykonując zobowiązania wynikające z polskiego członkostwa w Interpolu, zatrzymała pana Mazura na granicy na podstawie tzw. „czerwonej noty” wystawionej przez Interpol na wniosek Federacji Rosyjskiej.

O Białym Słoniu na 8. Przeglądzie

15/11/2019 12:06

Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną „Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie” oraz pokazano dwa filmy dokumentalne – „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadające historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan. Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Film „Nikt im iść nie kazał” w Londynie

15/11/2019 07:59

Pod koniec października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbył się tradycyjny wieczór Koła Lwowian.

Nowe radio z Warszawy pierwszą zagraniczną audycję nadało ze Lwowa!

15/11/2019 07:54

Internetowe Halo.Radio rozpoczęło działalność 1 października i już nadało pierwszą zagraniczną audycję. Gośćmi Halo.Radio byli twórczyni strony lwow.info Katarzyna Łoza i nasz redakcyjny kolega Wojciech Jankowski.

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas? Z Lubą Lewak rozmawiała Estera Edelbaum.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Lwowska wiosna kulturalna

-a A+

Taką nazwę właściwie powinien nosić cykl imprez kulturalnych, które odbywają się ostatnio we Lwowie.

Głównym wydarzeniem jest, bez wątpienia, Polska Wiosna Teatralna, ale i wystawa prac fotografika Weroniki Kiernickiej i wystawa prac malarskich artystów plastyków, członków Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (LTPSP) i Klubu Młodych Artystów „Skrzydła” składają się również na prezentację dorobku kulturalnego.

Jak określiła podczas otwarcia wystawy artystów-plastyków w Galerii „Własna Strzecha” zastępca konsula generalnego we Lwowie Longina Putka – „wiosna we Lwowie następuje dopiero wtedy, gdy odbywa się Wiosna Teatralna i wystawa dorobku lwowskich plastyków”. Ta wystawa, pt. „Impresje majowe”, tchnęła wiosennym nastrojem i lekkością przedstawionych na niej prac. Z eksponowanych prac wiele było autorstwa młodych malarzy z Klubu „Skrzydła”, którzy przyjechali z Iwano-Frankiwska, Połonnego i Lwowa. Ich obrazy wypełniły galerię wiosenną kolorystyką i treścią, osobistym spojrzeniem na świat, ale jednocześnie pokazały dojrzałość ich autorów. Obecni zachwycali się tymi pracami i podziwiali je.

Na wstępie prezes LTPSP Mieczysław Maławski przedstawił obecnych na sali prezesa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Janusza Skolimowskiego, wiceprezes Ewę Ziółkowską, zastępcę konsula generalnego RP we Lwowie Longinę Putkę, konsul Lidię Aniołowską z małżonkiem, prezesa lwowskiego oddziału Stowarzyszenia Artystów-Plastyków Ukrainy Olega Mykytę i towarzyszących mu członków Stowarzyszenia, prace których również były eksponowane na wystawie. Na otwarcie wystawy przybyła dyrektor ds. artystycznych Lwowskiego Pałacu Sztuki Olga Łukowska oraz plastycy z Charkowa, którzy brali udział w międzynarodowym plenerze artystycznym w Żółkwi.

Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” zaznaczył, że jest wdzięczny, że może być w tak bogatym w imprezy kulturalne Lwowie. – Jako gospodarze tego miejsca cieszymy się, że jest tak dobrze wykorzystywane i pełni tę swoją kulturotwórczą funkcję – podkreślił Janusz Skolimowski. – Cieszymy się, że jest tu młodzież, która już od dziesięciu lat działa przy waszym Towarzystwie i dziś prezentuje swoje wspaniałe prace.

Konsul Longina Putka podziękowała prezesowi Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za wspieranie Polaków i środowisk twórczych w lwowskim okręgu konsularnym. „Bez działalności Fundacji było by to utrudnione. Dziękuję państwu i Fundacji za to pomieszczenie, którym się opiekujecie i za wspieranie środowiska polskiego we Lwowie” – podkreśliła konsul Longina Putka.

Luba Markiewicz, dyrektor Ukraińskiego Muzeum Sztuki w Chicago: – W Chicago jest liczna polska społeczność. Nasze muzeum współpracuje z polskimi artystami i organizuje wystawy ich prac. Jest mi bardzo miło być tu dziś i zobaczyć jak takie imprezy odbywają się u was. Nasze muzeum należy do konsorcjum muzeów w Chicago i jestem zainteresowana w nawiązaniu współpracy z lwowskimi twórcami, która w przyszłości owocowałaby wystawą waszych prac po to, aby przybliżyć twórczość lwowskich artystów chicagowskiej publiczności.

Po oficjalnym otwarciu widzowie obejrzeli prace plastyków, wymieniali opinie na ich temat. Nie wszyscy jednak odpoczywali. Walery Nesterenko ze swym notatnikiem podpatrywał gości, szkicował ich i od razu prezentował je przedstawionym osobom.

Krzysztof Szymański
Tekst ukazał się w nr 8 (228) za 30 kwietnia – 14 maja 2015

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.