aktualności

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Uroczysty koncert „Niepodległa” w Filharmonii Lwowskiej

12/11/2019 19:49

Koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Kameralnego Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej został poprzedzony hymnami narodowymi obydwu państw. Chór odśpiewał „Mazurek Dąbrowskiego” i „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Część zasadnicza rozpoczęła się kolejnym hymnem – pieśnią rycerską „Bogurodzica”. Zebrani stali po raz trzeci tego wieczoru.

Fundacja pomaga rozwijać talenty

12/11/2019 11:34

Często pamięć o człowieku trwa w jego dziełach, albo w kontynuacji spraw, którymi się pasjonował. Tak jest również w przypadku osoby Mariusza Kazany, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

Ostatni realista

12/11/2019 11:32

Oglądając obrazy Eugeniusza Potapowa, członka Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych, nie potrzeba żadnych komentarzy krytyków. Jego dzieła są na tyle realistyczne, że są po prostu… piękne.

Ad multos annos!

12/11/2019 11:27

Jubileusz 30-lecia istnienia i działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie

Obchody Dnia Niepodległości na Cmentarzu Orląt Lwowskich

12/11/2019 04:57

11 listopada we Lwowie oddano hołd walczącym o niepodległość. Na uroczystość przybyli lwowscy Polacy, duchowieństwo, władze konsularne, Polacy z obwodu lwowskiego i z Macierzy.

publicystyka

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas?

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Zakony mniej znane. Benedyktynki i teatyni

09/11/2019 15:42

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Kornel Makuszyński jako recenzent teatralny „Słowa Polskiego” (1905–1909)

08/11/2019 12:40

„Są ludzie, którzy nie powinni umierać, którzy nie pasują do śmierci, o których trudno myśleć jako o zmarłych. Do takich należał Kornel Makuszyński. Pogodny epikurejczyk, uśmiechnięty, cały w doczesnym szczęściu” – te szczere słowa, wypowiedziane przez rodaka Makuszyńskiego, polskiego pisarza Kazimierza Wierzyńskiego, bardzo precyzyjnie, a także z dużą dozą uczuciowości kreślą wizerunek jednego z najbardziej interesujących polskich twórców kresowych.

Kolejna wystawa szkoły „Wrzos”

-a A+

W galerii przy ul. Rylejewa odbyła się kolejna wystawa szkoły plastycznej „Wrzos” pod tytułem „Echo Karpat”.

Dwanaście członków grupy pod kierownictwem Marty Łaby przedstawiło swój dorobek twórczy, swoje prace artystyczne powstałe podczas letnich wakacji spędzonych w górach w miejscowości Skole. Wyjazd udało się zorganizować dzięki finansowaniu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Grupa lwowskich artystów zamieszkała na plebanii u księdza Łukasza i przez dziesięć dni odbywała wycieczki w pobliskie góry szukając natchnienia w krajobrazach i korzystając z dobrej pogody. Odwiedzili również piękną górską ciekawostkę przyrodniczą – wodospad Kamionka. Przyjacielska atmosfera twórcza, natchnienie znalazły swoje odbicie w całych seriach obrazów, na których można zobaczyć i piękne okolice górskie, i fantazyjne duchy gór, i wiejskie chaty, i gościnny kościół w Skolem.

Szkoła plastyczna „Wrzos” działa już od 2003 roku i zrzesza bardzo zgraną grupę miłośników sztuki. Są to ludzie, którzy z chęcią darują swój talent, swoje oryginalne artystyczne widzenie świata innym, swoim rodzinom, przyjaciołom, znajomym. Entuzjazm, miłość do piękna, życzliwość wobec otoczenia, chęć podzielić się z bliźnim swoim odkryciem świata. Tym razem wystawie obrazów towarzyszył pokaz zdjęć fotograficznych, zrobionych w górach przez uczestników pleneru. Można śmiało mówić, że z tych fotografii artystycznych można byłoby zrobić jeszcze jedną wystawę – tym razem fotograficzną. Wśród tych, kto przedstawił swoje obrazy na wystawie – Teresa Grega. Anna Rauch, Jerzy Komorowski, Jolanta Szymańska, Hanna Szewczenko, Stefania Łabaziewicz, Halina Makowska, Maria Grzegocka, Krystyna Kosta, Jadwiga Basarabowicz, Danuta Hnatyk, Bronisława Melnarowicz.

Bardzo sympatycznie wyglądał kolorowy folder wydany staraniem kierowniczki szkoły plastycznej. Jest to też piękna pamiątka dla każdego z uczestników i gości. Wystawę odwiedziła duża grupa miłośników malarstwa, sympatyków szkoły „Wrzos” i Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wśród obecnych była prezes FOPnU Emilia Chmielowa, redaktor Teresa Dutkiewicz, prezes Uniwersytetu III wieku Ewa Małanicz, konsul Marian Orlikowski. Szkoła plastyczna „Wrzos” działa wyłącznie dzięki entuzjazmowi jej uczestników, dla których ta działalność stała się bardzo znaczącą częścią ich życia. W tej sytuacji absolutnie nie jest ważne czy artyści-amatorzy tworzą dzieła wysokiej klasy artystycznej, czy nie. Ważną jest atmosfera przyjaźni, pogoda ducha i chęć ofiarowania piękna sobie i ludziom.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 20 (216) za 31 października – 13 listopada 2014

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.