• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

Majówka w Brzuchowicach 2019

-a A+

W sobotę 1 czerwca Polacy ze Lwowa i okolic na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach świętowali majówkę. Imprezę połączono z programem artystycznym. Z okazji Dnia Dziecka nie zabrakło również zabaw dla najmłodszych.

– Jest to miejsce, gdzie spotykają się wszystkie grupy wiekowe Polaków z różnych miejscowości. Możemy wysłuchać występów naszych zespołów, obejrzeć pokazy tańca, jeść polskie przysmaki i cieszyć się wzajemną obecnością – powiedział Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

Lwowską majówkę rozpoczął koncert, podczas którego polski folklor regionalny prezentowały zespoły z Mościsk, Łanowic, Lwowa i innych miejscowości. Artyści wykonali tradycyjne polskie pieśni, śpiewali piosenki lwowskie, tańczyli tango, kankan, taniec cygański.

Na placu obok sceny rozłożyły się stoiska polskich organizacji, gdzie każdy mógł spróbować regionalne potrawy i dowiedzieć się więcej o historii i działalności reprezentowanych towarzystw.

– Jest to promocja naszego miasta. Kiedy ktoś mówi o Krystynopolu zawsze słyszymy: „to jest koło Lwowa”, „to koło Żółkwi”. Dla mnie Krystynopol jest miastem bardzo pięknym i chciałabym, żeby o nim wiedziano jak najwięcej – powiedziała Natalia Żuk, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, odział w Czerwonogradzie (d. Krystynopolu).

– Reprezentuję Towarzystwo z Żółkwi. Mamy stoisko, na którym jest dużo dobrego do jedzenia. Nasza prezes wszystko sama ugotowała. Zapraszamy do spróbowania – powiedziała Eugenia Teraniuk z Żółkwi.

Halina Węcak, prezes Rodziny Rodzin, zaznaczyła, że lwowska majówka jest wydarzeniem, które pokazuje, że Polacy ze Lwowa i okolic mogą być jedną rodziną.

– Tu mogą się spotkać ci, którzy rzadko widują się we Lwowie. Widzę, że już przyjechał Czerwonograd, Jaworów, Trzcieniec. To są ci, którzy tu zawsze przyjeżdżają, czujemy się z nimi swojsko i spotykamy się jak bliska rodzina – zaznaczyła Halina Węcak.

Razem z żoną gościł na majówce Jan Tysson, aktor i kronikarz Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. Wspominał, że przyjeżdżał do Brzuchowic z rodzicami jako dziecko. Powiedział, że dużo się zmieniło od tego czasu, ale „kochane Brzuchowice” nadal zostają najlepszym miejscem spotkań z dawnymi przyjaciółmi.

– Jedziemy tu z radością, by odetchnąć dobrym powietrzem, odpocząć, zobaczyć kolegów i koleżanki. Cieszymy się, że możemy się spotkać jeszcze raz – dodał aktor.

Dzieci ze szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie przyjechały, by pomóc przy organizacji tegorocznej majówki.

– Zebraliśmy trochę dzieciaków i przyjechaliśmy raniutko. Poustawialiśmy stoły, sprzątaliśmy, pomagaliśmy organizatorom, a teraz czekamy na kiełbaski, które już się pieką na grillu. Dzieciom bardzo się tu podoba. Grają w piłkę, siatkówkę, frisbee, badminton. Uczestniczą we wszystkich zabawach – powiedziała Katarzyna Latyszewska, nauczycielka „dziesiątki”.

Program rekreacyjny dla najmłodszych przygotował z okazji dnia dziecka Lwowski Klub Sportowy „Pogoń Lwów”. Młodzi piłkarze wspólnie z rówieśnikami grali w piłkę nożną, opowiadali o klubie i zachęcali do aktywnego wypoczynku.

– Bardzo chcieliśmy, żeby było wiele akcentów dla dzieci, żeby dzieci odczuły, że jest Dzień Dziecka, więc w tym roku z majówki zrobiła się „czerwcówka” – powiedziała Halina Wencak, prezes Lwowskiej Rodziny Rodzin.

Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz zaznaczył, że ta impreza jest szczególna dla Polaków, mieszkających we Lwowie i okolicach, ponieważ zachęca do działania i pielęgnowania zwyczajów i tradycji.

– Odczuwa się, że bardzo wielu Polaków stąd wyjechało, ale duch polski pozostał. Mam nadzieję, że Ukraina przezwycięży kryzys ekonomiczny, że Polacy pozostaną we Lwowie, że będzie Dom Polski i będziemy wspólnie budować kulturę, którą odziedziczyliśmy – dodał prezes TKPZL.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej i Stowarzyszenie Ruchu „Lwowska Rodzina Rodzin”, pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.