• Co łączy Waszyngton ze Lwowem?

    Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, którego cokół zamalowano w czasie protestów, i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył ten sam artysta – Antoni Popiel. Dom tego lwow...
  • Plagi

    Do naszego miasta przyszła plaga i miasto zadrżało ze strachu. Początkowo starało się z nią walczyć, jednak wszelkie wysiłki okazały się daremne. ...
  • We Lwowie przedłużono kwarantannę do 5 c...

    Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 5 czerwca. Taką decyzję podjęły 1 czerwca podczas posiedzenia komisje: mie...

aktualności

Polska pomoc dla szpitala w Rudkach

02/06/2020 11:39

2 czerwca konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach, które zakupiło Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie.

Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

30/05/2020 09:17

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

Maski medyczne od polskich przyjaciół

30/05/2020 06:03

Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie.

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

Nowa polska organizacja powstała na Bukowinie Północnej

22/05/2020 03:31

W Czerniowcach zostało zarejestrowane "Stowarzyszenie Polaków na Bukowinie im. Świętego Jana Pawła II". – Rozpoczynamy swoją działalność w stulecie urodzin św. Jana Pawła II oraz w trudnych warunkach kwarantanny z powodu pandemii koronawirusa, który najgorzej uderzył w nasz obwód na Ukrainie – powiedział prezes Walery Byndiu.

publicystyka

Umowa Warszawska

02/06/2020 09:31

21 kwietnia przed stu laty miało miejsce podpisanie Umowy warszawskiej pomiędzy Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą. Dało to impuls do prowadzenia wspólnych walk Polaków i Ukraińców przeciwko bolszewikom. Aktualna sytuacja w Europie Wschodniej nakłania nas do analizy tego historycznego wydarzenia.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 1

31/05/2020 06:32

Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa.

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

50-lecie śmierci generała Władysława Andersa oraz 100-lecie urodzin Ireny Anders

15/05/2020 15:13

Obie daty przypadły na dzień 12 maja. Oboje powiązani są ze Lwowem i ziemią lwowską, zasługują na to, by należycie upamiętnić ich w naszym mieście.

„Cholerny” słup, szczęka i DDT zamiast kadzidła

15/05/2020 06:51

Wioska Liczkowce, leżąca nad Zbruczem, znana jest przede wszystkim z odnalezionego tu w 1848 roku posągu Światowida o czterech twarzach. Niestety inne lokalne zabytki nie są znane szerokim rzeszom. Jakkolwiek wydaje się to dziwne, ale każdy z nich zasługuje na określenie „unikalny”. I nie ma w tym żadnej przesady.

Jak Polacy Charków budowali. Część LXVII

15/05/2020 06:16

Epidemie i zarazy w Charkowie oraz udział Polaków w ich przezwyciężeniu

Majówka w Brzuchowicach 2019

-a A+

W sobotę 1 czerwca Polacy ze Lwowa i okolic na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach świętowali majówkę. Imprezę połączono z programem artystycznym. Z okazji Dnia Dziecka nie zabrakło również zabaw dla najmłodszych.

– Jest to miejsce, gdzie spotykają się wszystkie grupy wiekowe Polaków z różnych miejscowości. Możemy wysłuchać występów naszych zespołów, obejrzeć pokazy tańca, jeść polskie przysmaki i cieszyć się wzajemną obecnością – powiedział Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie.

Lwowską majówkę rozpoczął koncert, podczas którego polski folklor regionalny prezentowały zespoły z Mościsk, Łanowic, Lwowa i innych miejscowości. Artyści wykonali tradycyjne polskie pieśni, śpiewali piosenki lwowskie, tańczyli tango, kankan, taniec cygański.

Na placu obok sceny rozłożyły się stoiska polskich organizacji, gdzie każdy mógł spróbować regionalne potrawy i dowiedzieć się więcej o historii i działalności reprezentowanych towarzystw.

– Jest to promocja naszego miasta. Kiedy ktoś mówi o Krystynopolu zawsze słyszymy: „to jest koło Lwowa”, „to koło Żółkwi”. Dla mnie Krystynopol jest miastem bardzo pięknym i chciałabym, żeby o nim wiedziano jak najwięcej – powiedziała Natalia Żuk, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, odział w Czerwonogradzie (d. Krystynopolu).

– Reprezentuję Towarzystwo z Żółkwi. Mamy stoisko, na którym jest dużo dobrego do jedzenia. Nasza prezes wszystko sama ugotowała. Zapraszamy do spróbowania – powiedziała Eugenia Teraniuk z Żółkwi.

Halina Węcak, prezes Rodziny Rodzin, zaznaczyła, że lwowska majówka jest wydarzeniem, które pokazuje, że Polacy ze Lwowa i okolic mogą być jedną rodziną.

– Tu mogą się spotkać ci, którzy rzadko widują się we Lwowie. Widzę, że już przyjechał Czerwonograd, Jaworów, Trzcieniec. To są ci, którzy tu zawsze przyjeżdżają, czujemy się z nimi swojsko i spotykamy się jak bliska rodzina – zaznaczyła Halina Węcak.

Razem z żoną gościł na majówce Jan Tysson, aktor i kronikarz Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. Wspominał, że przyjeżdżał do Brzuchowic z rodzicami jako dziecko. Powiedział, że dużo się zmieniło od tego czasu, ale „kochane Brzuchowice” nadal zostają najlepszym miejscem spotkań z dawnymi przyjaciółmi.

– Jedziemy tu z radością, by odetchnąć dobrym powietrzem, odpocząć, zobaczyć kolegów i koleżanki. Cieszymy się, że możemy się spotkać jeszcze raz – dodał aktor.

Dzieci ze szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie przyjechały, by pomóc przy organizacji tegorocznej majówki.

– Zebraliśmy trochę dzieciaków i przyjechaliśmy raniutko. Poustawialiśmy stoły, sprzątaliśmy, pomagaliśmy organizatorom, a teraz czekamy na kiełbaski, które już się pieką na grillu. Dzieciom bardzo się tu podoba. Grają w piłkę, siatkówkę, frisbee, badminton. Uczestniczą we wszystkich zabawach – powiedziała Katarzyna Latyszewska, nauczycielka „dziesiątki”.

Program rekreacyjny dla najmłodszych przygotował z okazji dnia dziecka Lwowski Klub Sportowy „Pogoń Lwów”. Młodzi piłkarze wspólnie z rówieśnikami grali w piłkę nożną, opowiadali o klubie i zachęcali do aktywnego wypoczynku.

– Bardzo chcieliśmy, żeby było wiele akcentów dla dzieci, żeby dzieci odczuły, że jest Dzień Dziecka, więc w tym roku z majówki zrobiła się „czerwcówka” – powiedziała Halina Wencak, prezes Lwowskiej Rodziny Rodzin.

Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz zaznaczył, że ta impreza jest szczególna dla Polaków, mieszkających we Lwowie i okolicach, ponieważ zachęca do działania i pielęgnowania zwyczajów i tradycji.

– Odczuwa się, że bardzo wielu Polaków stąd wyjechało, ale duch polski pozostał. Mam nadzieję, że Ukraina przezwycięży kryzys ekonomiczny, że Polacy pozostaną we Lwowie, że będzie Dom Polski i będziemy wspólnie budować kulturę, którą odziedziczyliśmy – dodał prezes TKPZL.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej i Stowarzyszenie Ruchu „Lwowska Rodzina Rodzin”, pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.