• Lwowski koncert kolęd rodziny Pospieszal...

    17 stycznia międzynarodowa trasa koncertowa rodziny Pospieszalskich, złożonej z dwóch pokoleń muzyków, przebiegała przez Ukrainę. ...
  • Najciekawsze przed nami. Co zrobi Putin?

    Tym, którzy znajdują zadowolenie we wsłuchiwaniu się w odgłosy krytyki polskiej historii, proponuję porzucić wszelką nadzieję, gdyż antypolskie ataki kremlowskich polityków i dzien...
  • Bal w krystynopolskim Pałacu Potockich

    To było wydarzenie romantyczne. Taki charakter miał bal zorganizowany w osiemnastowiecznym Pałacu Potockich w dawnym Krystynopolu nad Bugiem, dzisiejszym Czerwonogradzie. Widowisko...

aktualności

Wspólne kolędowanie z lwowskim klubem „Strefa Młodzieży”

14/01/2020 11:27

W domu parafialnym przy kościele św. Antoniego we Lwowie studenci polskiego pochodzenia i wolontariusze zrzeszeni w klubie „Strefa Młodzieży” spotkali się na spotkaniu opłatkowym „Z kolędą ku przyjaźni”. Wspólnie kolędowano, dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia.

SBU zatrzymała dwóch fałszerzy „Karty Polaka”, którzy kierowali pogróżki wobec konsula RP we Lwowie

14/01/2020 10:55

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała dwóch lwowian, którzy podając się za miejscowego dziennikarza śledczego wysyłali pocztą elektroniczną groźby do Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Wspólny koncert Chóru „Wieriowki” i „Śląska” w Kijowie

12/01/2020 10:01

Na prestiżowej scenie Pałacu „Żowtnewyj” w stolicy Ukrainy 2 lutego br. wystąpi 240 polskich i ukraińskich artystów – zapowiada Mieczysław Durkalec, producent koncertu, organizator i menażer projektów i programów, wyłączny przedstawiciel Państwowego Zasłużonego Akademickiego Narodowego Chóru Ukrainy im. Hrygoria Wieriowki.

Dach dawnego klasztoru kapucynów w Olesku zostanie naprawiony

10/01/2020 08:33

Komisja składająca się z przedstawicieli Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej i Lwowskiej Galerii Sztuki podjęła decyzję całkowitej renowacji uszkodzonego dachu dawnego klasztoru kapucynów w Olesku.

Wspaniała zabawa opłatkowa

10/01/2020 06:07

W sobotę 28 grudnia 2019 r. członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej skupieni we wszystkich podmiotach przy TKPZL spotkali się we własnym gronie przy opłatku.

Andrij Deszczycia: Historia nie określa już porządku dziennego stosunków między Ukrainą a Polską

08/01/2020 13:16

Kwestie historii pozostają w programie stosunków dwustronnych między Ukrainą a Polską, ale nie są już głównymi tematami negocjacji.

Piąty Polski Orszak Trzech Króli w Mościskach

07/01/2020 19:53

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Mościsk po raz piąty przeszedł Orszak Trzech Króli. Dzień wcześniej podobny orszak przeszedł w Kamieńcu Podolskim, a 12 stycznia odbędzie się w Żytomierzu.

Wielkie Kolędowanie u arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

06/01/2020 18:12

Półtora tysiąca kolędników z wielu parafii archidiecezji lwowskiej w ciągu dwóch dni, 3 i 4 stycznia, odwiedzili Lwowską Kurię Metropolitalną. Brzmiały kolędy po polsku i po ukraińsku, a studenci z Afryki śpiewali też po angielsku i w swoich językach ojczystych. Nie zabrakło też gości z Polski.

publicystyka

„Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj” - wywiad z Grzegorzem Grunwaldem

13/01/2020 09:51

O byciu sobą w świecie. O przekleństwie bycia poza wszystkim, aby dotknąć wszystkiego. O niezwykłej samotności – wędrownych pieśniarzy i ludzi w ogóle. Rozmowa z Grzegorzem Grunwaldem o jego najnowszej płycie „Pielgrzym” to pretekst, by zatrzymać się i spojrzeć na nowo – na siebie, życie i poezję Cypriana Norwida.

Lapidarium historycznych rzeźb w Czarnej Kamienicy

10/01/2020 06:09

Zabytkowa Czarna Kamienica w Rynku w latach 2016–2019 została odnowiona i rzetelnie wyremontowana w rezultacie realizacji wspólnego ukraińsko-amerykańskiego projektu i dzięki grantowi ambasady USA w Kijowie z funduszu zachowania dziedzictwa kulturowego.

Iwachnowickie Tołtry – rajski zakątek, gdzie przechadzała się Matka Boska i mieszkały duchy

05/01/2020 14:45

Każdy przynajmniej raz w życiu słyszał o Wielkiej Rafie, ciągnącej się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii. W Galicji i na Podolu można zobaczyć jej lądową wersję.

Jak Polacy Charków budowali. Część LX

03/01/2020 10:10

Historie Polaków, które wstrząsnęły Charkowem

Anton Drobowycz, nowy dyrektor ukraińskiego IPN: „Wszystko powinno być robione legalnie, zgodnie z ludzką godnością i prawdą historyczną”

01/01/2020 06:38

Nowym dyrektorem ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej od 17 grudnia 2019 roku jest Anton Drobowycz. Podczas konferencji prasowej po swoim wyborze omówił cele i priorytety, jakie będzie realizował IPN pod jego kierownictwem. Poniżej zamieszczamy przedruk rozmowy jaką z Antonem Drobowyczem przeprowadził Ihor Tymots z polsko-ukraińskiego portalu Polukr.net.

Ukraińskie dziedzictwo UNESCO z polskimi korzeniami

31/12/2019 07:43

Oto cały świat usłyszał o twórczym zakątku Pokucia. Mieszkańcy Kosowa pękają z dumy. Mają się czym pochwalić. Charakterystyczna zielono-żółto-brązowa ceramika została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Katastrofa na Krakowskiej

31/12/2019 07:32

W 1922 roku Lwów przedstawiał się jako miasto biedne, z zaniedbaną gospodarką miejską, nękane, jak i cały kraj, inflacją, ostro przeżywające konsekwencje działań wojennych I wojny światowej, okupacji rosyjskiej, wojny polsko-ukraińskiej i obrony przed bolszewikami w sierpniu 1920 roku.

Ostatnia sobota karnawału w CKPiDE

-a A+

Uczniowie języka polskiego w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego wspólnie świętowali ostatnią sobotę karnawału. Razem uczyli się tańczyć poloneza oraz innych tańców tradycyjnych.

Szczególne znaczenie poznawania nie tylko języka polskiego, ale również tradycji narodowych podkreśla Renata Klęczańska, nauczycielka języka polskiego w szkole nr 3 i CKPiDE wysłana przez ORPEG:

– W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego spotkały się trzy grupy językowe dorosłe A1, A2, B1. Stwierdziliśmy w tym roku, że nie tylko nauka języka polskiego, ale tradycje i kulturę poszerzamy. Stąd wyszedł pomysł nauczenia się poloneza. Dzisiaj nasz bal karnawałowy w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego grupy językowe rozpoczęły od poloneza. Wyszło jak zawsze bardzo fajnie – zaznaczyła nauczycielka.

Większość zebranych na sali po raz pierwszy tańczyło poloneza. Była to okazja do integracji, wspólnego świętowania ostatniej soboty karnawału i praktykowania zdobytych podczas zajęć językowych umiejętności.

– Jestem po raz pierwszy na takiej imprezie. Jestem pełna pozytywnych emocji. Bardzo podoba mi się nauka nowych tańców: poloneza i belgijki. Dziękuję bardzo za ten czas i otrzymane doświadczenia - powiedziała Irena Popadyneć.

Co roku w CKPiDE odbywają się kursy języka polskiego. Są to zajęcia teoretyczne i praktyczne, które łączą naukę języka i zapoznanie się uczestników z elementami kultury polskiej.

– Podoba mi się, że kursy języka polskiego w CKPiDE są prowadzone w stylu kompleksowym. Łączą one lekcje o historii polski, kulturze, rozmawiamy ze sobą wyłącznie po polsku. W taki sposób lżej się uczyć – powiedział Sergiusz Zawodczykow, uczestnik kursów.

Karina Wysoczańska

Fot. Leon Tyszczenko

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.