• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

Odnowiono małe organy w katedrze lwowskiej

-a A+

W nocy 15 grudnia 2018 roku w katedrze rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. A nawet tajemnicze, bo o tym mało kto wiedział i nadal mało kto wie.

A było to nagranie w absolutnej nocnej ciszy kompaktu trzech koncertów organowych wybitnych kompozytorów – dwa koncerty Friedricha Haendla i jeden Josefa Haydna. Najbardziej niezwykły w tym koncercie był fakt, że organista grał nie na wielkich organach katedralnych, lecz na małych, które znajdują się w prezbiterium.

Te organy milczały prawie sto lat, były poważnie uszkodzone, a oto już grają! W wyżej wspomnianym koncercie wziął udział profesor Wiktor Z. Łyjak z Warszawy (organy) i orkiestra kameralna lwowskiej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki „Akademia” pod batutą prof. Artura Mykytki. Orkiestra składa się ze studentów Akademii. Kierownikiem artystycznym jest wybitny lwowski kompozytor prof. Myrosław Skoryk, zaś dyrygentem prof. Igor Pyłatiuk, rektor Akademii.

Zadanie muzycy mieli niełatwe. Odległość między organistą a orkiestrą wynosiła 15 metrów w pionie, większość zaś młodych orkiestrantów grała z organami po raz pierwszy w życiu. Więcej – niektórzy młodzi muzycy-Ukraińcy nie bywali wcześniej w kościele i nie słyszeli na żywo brzmienia organów. Profesor Łyjak też miał przed sobą trudne zadanie. Małe organy – to typowo kościelny instrument, zbudowany bardzo dobrze, ale nie przeznaczony na taki fajerwerk dźwięków jak w koncertach Haydna i Haendla. Ale profesor „wycisnął” z organów wszystko co było możliwe. „Krew mi leciała z palców, ponieważ w kościele było bardzo zimno, kiedy to nagrywaliśmy, ale osiągnęliśmy znakomity rezultat” – powiedział.

Wiktor Z. Łyjak jest profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownikiem Zakładu Historii, Teorii i Edukacji Muzycznej, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, rzeczoznawcą ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, artystą muzykiem. Właśnie on w lipcu 2018 roku był pomysłodawcą konserwacji i uruchomienia historycznych organów katedry lwowskiej. Ideę wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Sfinansował ją Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego za Granicą „Polonika”. Według programu prac konserwatorskich postanowiono wyremontować organy i poddać konserwacji zabytkowy chórek, na którym organy są ustawione. Starannie zakonserwowano prospekt organowy, który zachował się w dobrym stanie.

Drewniany chórek organowy, również małe organy we współczesnym kształcie powstały w latach 1894-1897 wskutek neogotyckiego przekształcenia prezbiterium katedry. Chórek organowy (balkon) drewniany, wsparty na czterech ażurowych kroksztynach z bogato rzeźbionym i ozdobionym parapetem wykonała w latach 90. XIX w. firma kamieniarsko-rzeźbiarska Ferdynanda Majerskiego z Przemyśla. Małe organy przebudował i od nowa przekomponował w latach 1896-1897 lwowski organmistrz Jan Śliwiński z ul. Kopernika 16. Organy Śliwińskiego miały 6 głosów, jedną klawiaturę na 54 klawisze i 312 piszczałek.

Prof. Wiktor Łyjak powiedział, że trwają przygotowania do konserwacji i kapitalnego remontu wielkich organów na chórze muzycznym, które potrwają trzy lata. Organy trzeba będzie rozebrać do najmniejszych części, wyremontować je, zamienić zniszczone przez czas i złożyć na nowo. Dlatego właśnie powstała idea wyremontowania małych organów, na których organista będzie grać w czasie trwania prac remontowych organów wielkich.

Wielkie organy mają bardzo interesującą historię. Jest to stary instrument, który powstał w 1839 roku. Wybudował go organmistrz Roman Ducheński, wówczas najlepszy we Lwowie. W 1859 roku przeprowadzono kolejny remont. Właśnie wtedy Ducheński przerobił organy i ustawił klawiaturę z boku, by organista mógł widzieć ołtarz główny. Przedtem organista siedział niewygodnie tyłem do ołtarza i widział co się dzieje przy ołtarzu tylko za pośrednictwem specjalnie umieszczonego lusterka. Później organy przerobił Ignacy Żebrowski. Zaś w 1899 roku Śliwiński przebudował kapitalnie wielkie organy i zbudował podwójny neogotycki prospekt. W latach 20. XX w. ustawiono elektryczny silnik, który napędzał powietrze do miechów.

Małe organy w prezbiterium nie były zmodernizowane, nie zainstalowano dla nich silnika elektrycznego, wskutek czego zamilkły, a z czasem zabrano z nich wszystkie piszczałki oprócz dużych z fasady. W październiku 2018 roku została podpisana umowa z wykonawcami renowacji, przyznano finansowanie z Instytutu „Polonika” i prace ruszyły. Konserwację drewnianego chóru i prospektu organowego wykonała polsko-ukraińska grupa konserwatorów na czele z Pawłem Sadlejem z Warszawy. Mieli oni sporo pracy.

– Ktoś dawniej pomalował chórek na ciemno, jak popatrzyłem na niego po raz pierwszy – mówi dalej prof. Łyjak – było mi przykro, ohydne to było. A teraz wygląda jak cacko, jak zabytkowe meble. Przy remoncie organów chodziło jednak nie tylko o zabytkowe obudowanie, lecz o dźwięk, bo właśnie to jest duszą instrumentu. Było przy tym dużo pracy, bo trzeba było zrobić nowe piszczałki, ustawić nowy silnik elektryczny, przebudować trakturę. Całą tą odpowiedzialną pracą zajmowaliśmy się razem z Bernardem Termenem z Wilna. Współpracuję z nim już od lat. Jest to znakomity organmistrz, wileński Polak, syn organisty z Ostrej Bramy. Pan Bernard studiował w Warszawie, ma dyplom organmistrza, najwyższe uprawnienia, które można otrzymać w Unii. Miał w tym roku wiele prac, ale powiedziałem mu, że musi zrobić te organy dla Lwowa i zrobił. Brakujące części i piszczałki robiono w Wilnie, później montowaliśmy je w katedrze we Lwowie. Ksiądz proboszcz Jan Nikiel też bardzo pragnął tej renowacji, pomagał nam, czym tylko mógł. Ale i on nie do końca wierzył, że wszystko się uda. Mam jednak twardą rękę i wszystko się udało. Organy ożyły.

Prof. Wiktor Łyjak powiedział również, że jest on bardzo zadowolony dźwiękiem wyremontowanych organów. Zapisano kompakt, który będzie prezentowany we Lwowie 1 kwietnia 2019 roku. Nie jest to zwykły dzień, tylko kolejna rocznica Ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej. Będzie uroczysta msza św., będą wysocy goście. Być może przyjedzie prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Właśnie na ten dzień zostanie przygotowany wielki koncert i nastąpi uroczysta prezentacja wyremontowanych organów. W koncercie wezmą udział polscy i ukraińscy muzycy.

A dalej będą nowe wezwania, w tym remont i konserwacja wielkich organów katedralnych i remont chóru muzycznego.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 1 (317) 18-31 stycznia 2019

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.