• Myrosław Skoryk spoczął na Cmentarzu Łyc...

    W piątek, 5 czerwca, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pożegnano jednego z najwybitniejszych współczesnych ukraińskich kompozytorów, dyrygenta Myrosława Skoryka. Maestro spoczął ...
  • Stanowisko przedstawicieli polskich orga...

    Wspólne stanowisko przedstawicieli polskich organizacji i środowisk we Lwowie z dnia 29 maja 2020 roku ...
  • Wygnani na stepy

    W dwóch językach, po polsku i po ukraińsku ukazała się książka „Wygnani na stepy. Przesiedlenia ludności ukraińskiej z Polski na południe Ukrainy w latach 1944–1946” Romana Kabaczi...

aktualności

We Lwowie przedłużono kwarantannę do 5 czerwca

03/06/2020 09:35

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 5 czerwca. Taką decyzję podjęły 1 czerwca podczas posiedzenia komisje: miejska i obwodowa, które oceniają stan zagrożenia.

Polska pomoc dla szpitala w Rudkach

02/06/2020 11:39

2 czerwca konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach, które zakupiło Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie.

Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

30/05/2020 09:17

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

Maski medyczne od polskich przyjaciół

30/05/2020 06:03

Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie.

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

publicystyka

Co łączy Waszyngton ze Lwowem?

04/06/2020 18:32

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, którego cokół zamalowano w czasie protestów, i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył ten sam artysta – Antoni Popiel. Dom tego lwowskiego rzeźbiarza już nie istnieje. Został zburzony. Powoli ginie polska historia zapisana w murach miast kresowych. Taki los może spotkać inne budowle, m.in. te związane z Brunonem Schulzem i Gabrielą Zapolską.

Kapliczka-cudeńko, rozstrzelany anioł i czerwone buki

04/06/2020 07:11

Wyglądająca jak jaskrawe cudeńko kapliczka w wiosce Młyniska w rejonie trembowlańskim jest chyba najbardziej sympatyczna ze wszystkich opuszczonych rzymskokatolickich świątyń na Ziemi Tarnopolskiej. Wielu jest praktycznie nieznana, bo przycupnęła w dali od uczęszczanych tras turystycznych i już sam dojazd do niej jest nie byle jaką atrakcją.

Plagi

04/06/2020 05:12

Do naszego miasta przyszła plaga i miasto zadrżało ze strachu. Początkowo starało się z nią walczyć, jednak wszelkie wysiłki okazały się daremne.

Umowa Warszawska

02/06/2020 09:31

21 kwietnia przed stu laty miało miejsce podpisanie Umowy warszawskiej pomiędzy Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą. Dało to impuls do prowadzenia wspólnych walk Polaków i Ukraińców przeciwko bolszewikom. Aktualna sytuacja w Europie Wschodniej nakłania nas do analizy tego historycznego wydarzenia.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 1

31/05/2020 06:32

Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa.

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

Kiermasz bożonarodzeniowy u franciszkanów we Lwowie

-a A+

W parafii św. Antoniego we Lwowie odbyła się III edycja Kiermaszu Bożonarodzeniowego, zorganizowanego przez młodzież franciszkańską. Dochód z kiermaszu został przeznaczony na jadalnię dla bezdomnych u ojców franciszkanów w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim.

Ozdoby świąteczne, pyszne pierniki, gorące napoje i różnego rodzaju rękodzieła można było nabyć 9 grudnia w budynku obok kościoła św. Antoniego. Wszyscy chętni mogli poczęstować się wyśmienitym sernikiem od siostry Edyty, wygrać prezenty w loterii i zrobić pamiątkowe zdjęcie ze św. Mikołajem w świątecznej scenerii. Dla dzieciaków zostały zorganizowane warsztaty robienia ozdób świątecznych, podczas których najmłodsi pod pilnym okiem pani Ołeny robili papierowe choinki i aniołki z nitek.

– W tym roku już po raz trzeci parafia św. Antoniego organizuje kiermasz bożonarodzeniowy. Stworzyliśmy możliwość naszym parafianom, aby przyszli i w świątecznej atmosferze mogli uczynić troszeczkę dobra. Czas przedświąteczny jest czasem na robienie dobrych dzieł. Na przykład, dla naszych braci z Krzemieńczuka, którzy zajmują się bezdomnymi, opiekują się nimi, karmią ich, ubierają, świadczą im pomoc medyczną. Poprzez ten jarmark chcemy pomóc w ich misji – powiedział o. Paweł Odój, proboszcz parafii św. Antoniego.

Gościem jarmarku był również o. Mikołaj Oracz, franciszkanin z Krzemieńczuka, który przybył do Lwowa kilka dni wcześniej, aby poprowadzić w parafii rekolekcje adwentowe. Franciszkanin opowiedział o opiece nad bezdomnymi w Krzemieńczuku:

– Urządziliśmy stołówkę, gdzie te osoby mogą przyjść i zjeść gorący posiłek. Oprócz tego mogą umyć się, ostrzyc i skorzystać z podstawowej opieki medycznej. Zebrane koszty pójdą właśnie na ten cel. W okresie zimowym bardzo dużo osób cierpi od zimna. Mamy dużo odmrożeń, potrzebujemy pomocy medycznej i medykamentów. Pieniądze są również potrzebne na zakup ciepłych skarpet, spodni, butów – powiedział o. Mikołaj.

Uczestnicy kiermaszu zaznaczyli, że w okresie przedświątecznym szczególnie cieszą się z możliwości pomocy potrzebującym:

– Jest przecudowna atmosfera. Wspaniałe smakołyki, prezenty, które można kupić i tym samym zasilić kasę ojców franciszkanów w Krzemieńczuku, a ojcowie będą mogli pomóc ubogim i bezdomnym oraz wesprzeć stołówkę, którą prowadzą – powiedziała Joanna Kocot, gość jarmarku.

– Wszystko było bardzo smaczne, szczególnie sernik i kanapki. To jest bardzo dobry pomysł, że można pomóc innym – dodała Agata Piątek, uczestniczka jarmarku.

Na kiermasz do kościoła św. Antoniego w tym roku zawitało więcej chętnych niż oczekiwali organizatorzy:

– Oczekiwania się spełniły. Już od samego rana, po pierwszej mszy św. przyszło tylu gości, że większość świątecznych atrybutów zostało wykupionych. Nie byliśmy na to przygotowani. Atmosfera była uroczysta, świąteczny nastrój unosił się w powietrzu – zaznaczyła Wiktoria Wasyluk z grupy franciszkańskiej młodzieży. – Organizacja takich wydarzeń mocno buduje nas jako wspólnotę. Żadne spotkania, oglądanie filmów i rozmowy nie dają takiego efektu jak wspólne służenie bliźnim – powiedziała organizatorka.

Organizatorzy powiadomili, że podczas kiermaszu zebrano około 26 tys. UAH (około 3,5 tys. zł).

– Jestem bardzo wdzięczny osobom, które nam pomagają finansowo. Może dla was to nie jest zbyt wielka kwota, którą uzbieracie, natomiast dla nas jest to bardzo dużo. Każda skarpeta, każda para butów, spodnie są na wagę złota. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim organizatorom, którzy wymyślili taką akcję i tutaj działają. Naprawdę wielkie, wielkie Bóg zapłać – podziękował franciszkanin z Krzemieńczuka.

Taka mała inicjatywa młodzieży franciszkańskiej przyniosła dużo radości uczestnikom kiermaszu i pomocy bezdomnym w okresie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Karina Wysoczańska
Tekst ukazał się w nr 23-24 (315-316) 18 grudnia 2018 – 17 stycznia 2019

Fot. Igor Rewaga

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.