• Dytiatyn 99 lat po bitwie

    16 września 1920 roku było już po bitwie warszawskiej, bitwie pod Komarowem, ale oddziały Armii Czerwonej dalej stanowiły niezmiernie groźnego przeciwnika. Dopiero za trzy dni mars...
  • Szczęśliwa Trzynastka

    Po raz pierwszy wręczono nagrody Zasłużony dla Polaków na Wschodzie. Wśród nagrodzonych lwowiacy: dyrektor Polskiego Teatru Ludowego Zbigniew Chrzanowski i redaktor naczelny Kurier...
  • Wkrótce Polsko-Ukraińskie Spotkania w Ja...

    Rozmowy Wolnych z Wolnymi ...

aktualności

Aleksiej Ładin o wymianie więźniów: To wielkie zwycięstwo!

14/09/2019 09:42

Aleksiej Ładin, adwokat z Jałty, nie krył wzruszenia na wieść o wymianie więźniów między Rosją a Ukrainą.

Prezentacja książki o zagładzie Żydów Przykarpackich

11/09/2019 19:11

W Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego odbyła się prezentacja książki „150 ze 150 tysięcy… Zagłada Żydów Przykarpackich jako element etnograficznej i demograficznej katastrofy w Galicji Wschodniej”. Wydarzenie miało miejsce podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939–1945”.

IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa o Stanisławowie

11/09/2019 18:28

O wydarzeniach, które miały miejsce w Stanisławowie i w regionie w okresie II wojny światowej debatowali naukowcy z Polski i Ukrainy oraz mieszkańcy Iwano-Frankiwska podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939–1945. Wojna – Okupacja – „Wyzwolenie”. Przez trzy dni badacze historii omawiali tematy związane z życiem ówczesnych mieszkańców Stanisławowa i ich losami w czasie II wojny światowej.

Archidiecezjalne dożynki w Krysowicach

11/09/2019 18:09

We wsi Krysowice w obwodzie lwowskim odbyły się archidiecezjalne dożynki. Na placu kościelnym przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zgromadzili się parafianie z całego dekanatu mościskiego, aby podziękować Panu Bogu za zebrane plony ziemi.

Dialog, który buduje…

11/09/2019 06:17

Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem, muzealnikiem, inicjatorem Dialogu Dwóch Kultur.

Narodowe Czytanie 2019 w Stanisławowie

10/09/2019 12:34

Polska społeczność Iwano-Frankiwska (dawnego Stanisławowa) od kilku lat uczestniczy w akcji Narodowe Czytanie. Lektury w języku polskim i ukraińskim rozbrzmiały na podwórzu Pałacu Potockich.

Kurier czytają wszędzie!

10/09/2019 11:24

Czasy się zmieniły. Kto mógłby pomyśleć jeszcze kilkadziesiąt lat temu, że naszą gazetę można będzie czytać w każdym zakątku świata. Co prawda, nie w wersji drukowanej, ale na naszym portalu za pośrednictwem internetu. No cóż, kiedyś o tym można było tylko pomarzyć.

Lwów na Ochocie

10/09/2019 11:18

Cisza na planie! Akcja! – takie słowa rozległy się wiele razy w starym, stylowym mieszkaniu przy ul. Asnyka na warszawskiej Ochocie, które „grało” gabinet dowódcy Okręgu Korpusu VI Władysława Langnera na placu Bernardyńskim we Lwowie, dziś Płoszczy Sobornej. Zobaczymy je w zwiastunie filmu o obronie Lwowa we wrześniu 1939 r.

Wspieranie nauczania języka polskiego na Ukrainie

10/09/2019 07:05

Fundacja Dziedzictwo Kresowe z Warszawy w ramach realizowanej misji wspierania nauczania języka polskiego za granicą przekazała w darze na rzecz wszystkich placówek oświatowych z polskim językiem nauczania, działających na terenie obwodu lwowskiego, zestawy podręczników, multibooki i pomoce naukowe dla klas początkowych.

publicystyka

Legendy starego Stanisławowa. Część 24

14/09/2019 10:18

Profesorowie-dziwacy

Szlacheckie kontrmarki z czasów upadku Rzeczypospolitej a patriotyzm

11/09/2019 07:09

Kontrmarki na monetach wybijano już w starożytności. Między innymi, na terytorium Ukrainy są one znane od co najmniej IV wieku p.n.e. Znakowanie w ten sposób monet było szeroko praktykowane w Olbii, Chersonezie, Pantykapei i Królestwie Bosporu.

Powódź 1969 roku

10/09/2019 09:43

Przełom maja i czerwca bieżącego roku 2019 zapamięta się mieszkańcom Frankiwska jako czas bezustannych deszczy. Poziom wody w rzekach osiągnął wysokie wskaźniki i gdyby deszcze nie ustały, mogłoby dojść do powodzi.

Krymok – polska wioska na dalekich Kresach

09/09/2019 09:30

Wyjście na grzybobranie może dostarczyć ciekawych i, jeśli się poszczęści, smacznych wrażeń, ale może być też pouczające.

Hop-siup!

09/09/2019 09:13

Samolotem z Warszawy do Lwowa? To tylko chwila!

Jak Polacy Charków budowali. Część LV

05/09/2019 09:48

Polacy w sądownictwie Charkowa do 1917 roku

Kim są uchodźcy

05/09/2019 09:37

Hołdowanie zdrowemu rozsądkowi, szacunek dla logiki oraz zamiłowanie do samodzielnego myślenia, często zmuszają mnie do pisania tekstów pełnych sądów politycznie niepoprawnych.

Tomasz Wolff: Polak z Czechem żyją obok siebie i muszą żyć w dobrych stosunkach

05/09/2019 09:23

Z TOMASZEM WOLFFEM, redaktorem naczelnym „Głosu” – Gazety Polaków w Republice Czeskiej rozmawiał EUGENIUSZ SAŁO.

Lata 1939–1946 „Na bajkach” we Lwowie

04/09/2019 05:59

Niedawno odwiedził nas pan Tadeusz Żuk, nasz stały czytelnik. Pan Tadeusz większość swojego życia spędził we Lwowie, do tego w dzielnicy, w której znalazła miejsce nasza redakcja.

Wojna wisi na włosku

01/09/2019 10:06

Ostatnie dni sierpnia 1939 roku upływały w gorącej atmosferze. Co dnia prasa donosiła o kolejnych prowokacjach niemieckich na granicy i o braku odpowiedniej reakcji ze strony polskiej – „aby nie prowokować”. Na świecie apelowano o pokój, a w kraju o zachowanie spokoju i przygotowanie się do obrony.

Na cmentarzach nie ma granic

27/08/2019 14:00

To już od 33 lat Polacy i Ukraińcy ze Stowarzyszenia „Magurycz” odnawiają stare nagrobki zmarłych różnej narodowości, wyznań i poglądów.

Wizyta Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą na Ukrainie

-a A+

Przedstawiciele Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą zakończyli wizytę na zachodniej Ukrainie, w ramach której zapoznali się z sytuacją polskiej mniejszości w tym kraju, spotkali się z młodzieżą we Lwowskim Okręgu Konsularnym i zapoznali się ze stanem prac przy budowie Domu Polskiego.

W pierwszy dzień pobytu posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą spotkali się z trzyosobową Radą Konsultacyjną ds. Domu Polskiego. W siedzibie Konsulatu RP we Lwowie omówili bieżącą sytuację i problemy działalności z 22 przedstawicielami najaktywniejszych polskich organizacji oraz złożyli kwiaty na Cmentarzu Obrońców Lwowa i przed pomnikiem Ukraińskiej Armii Galicyjskiej.

Centralną częścią wizyty delegacji było spotkanie z przedstawicielami lwowskiej i wileńskiej młodzieży w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie, gdzie studenci zaprezentowali owoce tegorocznej działalności i rozmawiali o planach na przyszłość.

– Bardzo się cieszymy, to jest pierwsza taka inicjatywa spotkania z młodymi ludźmi, w której uczestniczymy. Zawsze chętnie spotykamy się z naszymi rodakami, z organizacjami, ale zawsze brakuje tego młodego komponentu, tej świeżej krwi młodych ludzi, którzy chcą się aktywizować, którzy są zarażeni polskością, miłością do Polski, chcą działać, chcą się spotykać, integrować się, przełamywać wieloletnie bariery. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mogliśmy w tym spotkaniu wziąć udział. Będziemy do dyspozycji naszych młodych rodaków i zrobimy wszystko, żeby pomóc w rozwoju tej inicjatywy. Myślę, że jest to pierwsze z cyklu wielu spotkań, które jeszcze są przed nami – powiedziała Anna Schmidt-Rodziewicz.

–Nas, parlamentarzystów, którzy zajmują się Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą takie spotkania z młodzieżą mocno budują. Jest to nadzieja, że, pomimo tego, iż mijają lata i całe pokolenia Polaków przechodzą przez nasze ziemie, polskość nie zaginie, a pozostanie, będzie pielęgnowana i przekazywana na kolejne pokolenia – dodał senator Artur Warzocha.

Podczas pobytu na Ukrainie, oprócz Lwowa, parlamentarzyści odwiedzili Polaków w Samborze, Łanowicach i wzięli udział w IV Forum Młodych Polaków na Ukrainie, które odbyło się w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

– W zeszłym roku również uczestniczyłem w tym Forum, a dwa tygodnie temu widziałem jego owoce. Przyjechałem na zaproszenie środowiska polskiego do Energodaru i okazało się, że przez ten rok młodzi ludzie, którzy w zeszłym roku w Stanisławowie zostali przeszkoleni, przygotowani do roli liderów, stworzyli środowisko, w którym spotykają się, uczą się języka polskiego, mają wspólne ciekawe inicjatywy i obchodzili w sposób naprawdę wzruszający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To, co tam zobaczyłem, przerosło moje najśmielsze oczekiwania – podkreślił senator.
Wizyta Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą na Ukrainie trwała od 29 listopada do 1 grudnia br. W ostatnim dniu delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem pomordowanych Polaków w Czarnym Lesie i po debatach z młodzieżą ze Stanisławowa wróciła do Polski.

Karina Wysoczańska
Fot. Karina Wysoczańska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.