• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

Rozpoczął się 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie

-a A+

Pokazem filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića zainaugurowano 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie. Pokaz odbył się 12 października. W ramach imprezy widzowie obejrzą ponad 20 filmów m.in. nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni – „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego, „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Cena biletów na wszystkie pokazy filmowe wynosi tylko 35 UAH. Organizatorem wydarzenia jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Goście przybyli na uroczystość otwarcia mieli okazję przejść się po czerwonym dywanie, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w retro-atelier.

Podczas otwarcia 7. Przeglądu Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie zaznaczył, że to największa prezentacja polskiej produkcji filmowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Poza granicami Polski, w naszej części Europy jest to największa impreza. Wydarzenie, które w bardzo dobry sposób pokazuje lwowskiej publiczności to, co nowe, ciekawe i interesujące w polskiej kinematografii. Chcemy, żeby widz lwowski, stanisławowski i użhorodski, bo w tym roku pojedziemy z festiwalem na Zakarpacie, dowiedział się co dzieje się w głowach polskich reżyserów i scenarzystów. Chcemy, żeby ten Przegląd był czymś w rodzaju okna otwartego na polską współczesną kinematografię – powiedział polski dyplomata.

Oprócz licznie zebranych lwowiaków, w otwarciu uczestniczyli Ołeh Syniutka, przewodniczący lwowskiej państwowej administracji obwodowej, Walentyn Charłow z Lwowskiej Rady Obwodowej, Natalia Bunda, kierownik departamentu rozwoju lwowskiej rady miejskiej, Wiaczesław Wojnarowski, przedstawiciel MSZ Ukrainy we Lwowie, płk. Agnieszka Malczewska, zastępca attaché obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie, płk. Ołeksij Krasiuk, zastępca przewodniczącego Akademii Wojsk Lądowych do pracy edukacyjnej, a także polscy dyplomaci, przedstawiciele nauki, kultury, oświaty, duchowieństwa, partnerzy i sponsorzy projektu.

– Od pierwszego Przeglądu naszym marzeniem była sytuacja: przychodzą ludzie na otwarcie, podchodzą do kas, pytają o bilety, a bilety już są wysprzedane. Chcemy pokazać lwowskiej publiczności polski najlepszy współczesny film – zaznaczyła pomysłodawczyni i współautorka koncepcji Przeglądu Barbara Pacan.

Organizatorzy podkreślają, że Przegląd odbywa się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla fanów kina historycznego zostaną zaprezentowane krótkometrażowe filmy z serii „Historia w ożywionych obrazach”.

– Oprócz filmów historycznych mamy komedię, które uwielbia młodzież. Mamy kryminały, dramaty, filmy psychologiczne. Jak zawsze prezentujemy szeroki wachlarz, tak aby każdy zgodnie ze swoim upodobaniem przyszedł do kina i znalazł coś dla siebie– dodała Barbara Pacan.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (Royal Air Force) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

Na otwarcie 7. Przeglądu do Lwowa przyjechali Jacek Samojłowicz, producent filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” i znany polski aktor Antoni Królikowski, odtwórca roli pilota Witolda Łokuciewskiego.

– Pierwszy raz jestem we Lwowie. Bardzo mi się podoba to miasto. Cieszę się, że zostanie tutaj pokazany „Dywizjon 303” – powiedział polski aktor.

– Wzruszyłem się bardzo. Łzy mi pociekły po policzkach, bo nie spodziewałem się aż takich owacji – powiedział po projekcji filmu Jacek Samojłowicz.

Wieczorem, w Pałacu Potockich przy ul. Kopernika 15, goście Przeglądu mieli możliwość posłuchać wyjątkowego koncertu jazzowego pt. „Human Things” w wykonaniu Piotra Wyleżoła i zespołu. W aranżacji jazzowej zabrzmiała muzyka filmowa autorstwa wybitnych polskich kompozytorów, m.in. Krzysztofa Komedy czy Wojciecha Kilara.

7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” potrwa do 21 października. Oprócz filmów przygotowano szereg wydarzeń towarzyszących m.in.: spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, lekcje historii w kinie, gry terenowe, nocne pokazy filmowe.

Gościem specjalnym 7. Przeglądu będzie Arkadiusz Jakubik – aktor, reżyser, scenarzysta teatralny i muzyk. Znany z takich filmów jak: „Wesele”, „Dom zły, „Jesteś Bogiem!”, „Drogówka”, „Chce się żyć” oraz film z wieloma nagrodami „Cicha noc”, który będą mogli państwo obejrzeć podczas specjalnego pokazu 16 października.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska, Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.