• Myrosław Skoryk spoczął na Cmentarzu Łyc...

    W piątek, 5 czerwca, na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pożegnano jednego z najwybitniejszych współczesnych ukraińskich kompozytorów, dyrygenta Myrosława Skoryka. Maestro spoczął ...
  • Stanowisko przedstawicieli polskich orga...

    Wspólne stanowisko przedstawicieli polskich organizacji i środowisk we Lwowie z dnia 29 maja 2020 roku ...
  • Wygnani na stepy

    W dwóch językach, po polsku i po ukraińsku ukazała się książka „Wygnani na stepy. Przesiedlenia ludności ukraińskiej z Polski na południe Ukrainy w latach 1944–1946” Romana Kabaczi...

aktualności

We Lwowie przedłużono kwarantannę do 5 czerwca

03/06/2020 09:35

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem we Lwowie i w obwodzie lwowskim przedłużono kwarantannę do 5 czerwca. Taką decyzję podjęły 1 czerwca podczas posiedzenia komisje: miejska i obwodowa, które oceniają stan zagrożenia.

Polska pomoc dla szpitala w Rudkach

02/06/2020 11:39

2 czerwca konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała środki ochrony indywidualnej na potrzeby Szpitala Komunalnego w Rudkach, które zakupiło Przedstawicielstwo Fundacji Solidarności Międzynarodowej na Ukrainie.

Archeologiczne odkrycia w Malhowicach

30/05/2020 09:17

Archeolodzy, prowadzący nadzór przy rozbudowie drogi wojewódzkiej Przemyśl – Malhowice, odkryli liczne obiekty archeologiczne w Malhowicach, w połowie wzgórza schodzącego ku linii granicznej, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć budowa przejścia granicznego „Malhowice – Niżankowice.

Maski medyczne od polskich przyjaciół

30/05/2020 06:03

Dwa tysiące masek ochronnych dla personelu medycznego w rejonie tyśmienickim w obw. iwanofrankiwskim nadesłali polscy partnerzy z gminy Strzelce Opolskie.

Polska wsparła Sokal w walce z pandemią

29/05/2020 18:22

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przekazała Głównemu Szpitalu Rejonowemu w Sokalu sprzęt medyczny i ochronny mający zastosowanie w walce z COVID-19. Było to już trzecie w obwodzie lwowskim przekazanie sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Ukraina otwiera kolejne przejścia graniczne z Polską

29/05/2020 07:50

W nocy z 28 na 29 maja wznowiło działalność pięć ukraińsko-polskich przejść granicznych w obwodzie lwowskim. Taką decyzję podjął rząd Ukrainy.

Jak uczyć (się) na odległość i nie zwariować

27/05/2020 12:14

Ten rok szkolny nie jest podobny do wszystkich innych. Chyba od czasów II wojny światowej nauczanie nie odbywało się w tak nietypowych warunkach. Zamknięto szkoły, zamknięto uczniów i nauczycieli w domach, a rok szkolny przecież trwał, nikt go nie zakończył…

Polska przekazała lwowskiemu szpitalowi kolejną partię środków medycznych

22/05/2020 13:35

Konsulat Generalny RP we Lwowie przekazał Lwowskiemu Obwodowemu Szpitalowi Weteranów Wojennych i Represjonowanych w Winnikach środki ochrony indywidualnej dla lekarzy i medyków do walki z koronawirusem.

publicystyka

Co łączy Waszyngton ze Lwowem?

04/06/2020 18:32

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, którego cokół zamalowano w czasie protestów, i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył ten sam artysta – Antoni Popiel. Dom tego lwowskiego rzeźbiarza już nie istnieje. Został zburzony. Powoli ginie polska historia zapisana w murach miast kresowych. Taki los może spotkać inne budowle, m.in. te związane z Brunonem Schulzem i Gabrielą Zapolską.

Kapliczka-cudeńko, rozstrzelany anioł i czerwone buki

04/06/2020 07:11

Wyglądająca jak jaskrawe cudeńko kapliczka w wiosce Młyniska w rejonie trembowlańskim jest chyba najbardziej sympatyczna ze wszystkich opuszczonych rzymskokatolickich świątyń na Ziemi Tarnopolskiej. Wielu jest praktycznie nieznana, bo przycupnęła w dali od uczęszczanych tras turystycznych i już sam dojazd do niej jest nie byle jaką atrakcją.

Plagi

04/06/2020 05:12

Do naszego miasta przyszła plaga i miasto zadrżało ze strachu. Początkowo starało się z nią walczyć, jednak wszelkie wysiłki okazały się daremne.

Umowa Warszawska

02/06/2020 09:31

21 kwietnia przed stu laty miało miejsce podpisanie Umowy warszawskiej pomiędzy Józefem Piłsudskim i Semenem Petlurą. Dało to impuls do prowadzenia wspólnych walk Polaków i Ukraińców przeciwko bolszewikom. Aktualna sytuacja w Europie Wschodniej nakłania nas do analizy tego historycznego wydarzenia.

Rok 1920: Pamięć podczas pandemii. Relacja z akcji – część 1

31/05/2020 06:32

Ta wspólna podróż Polaka i Ukraińca po miejscach walk z roku 1920 mogłaby nie dojść do skutku, gdyby nie pandemia koronowirusa.

Lolek grał jak „Martyna”...

17/05/2020 11:23

Jan Paweł II żył sportem. Był kibicem, jeździł na nartach, uwielbiał spływy kajakowe, jednak pierwszą dyscypliną, którą uprawiał młody Karol Wojtyła była piłka nożna.

Izrael. Wakacje last minute

16/05/2020 13:17

Tydzień to zdecydowanie za mało na Izrael, ale nikt z nas nie jest panem swojego czasu, prawie nikt nie dysponuje nim dowolnie… może teraz, w czasach ataku nowego wirusa typu korona mamy czasu aż za dużo, ale jeszcze przez jakiś czas o podróżach nie będzie mowy.

Rozpoczął się 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie

-a A+

Pokazem filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delića zainaugurowano 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” we Lwowie. Pokaz odbył się 12 października. W ramach imprezy widzowie obejrzą ponad 20 filmów m.in. nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni – „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego, „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Cena biletów na wszystkie pokazy filmowe wynosi tylko 35 UAH. Organizatorem wydarzenia jest Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Goście przybyli na uroczystość otwarcia mieli okazję przejść się po czerwonym dywanie, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w retro-atelier.

Podczas otwarcia 7. Przeglądu Rafał Wolski, konsul generalny RP we Lwowie zaznaczył, że to największa prezentacja polskiej produkcji filmowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Poza granicami Polski, w naszej części Europy jest to największa impreza. Wydarzenie, które w bardzo dobry sposób pokazuje lwowskiej publiczności to, co nowe, ciekawe i interesujące w polskiej kinematografii. Chcemy, żeby widz lwowski, stanisławowski i użhorodski, bo w tym roku pojedziemy z festiwalem na Zakarpacie, dowiedział się co dzieje się w głowach polskich reżyserów i scenarzystów. Chcemy, żeby ten Przegląd był czymś w rodzaju okna otwartego na polską współczesną kinematografię – powiedział polski dyplomata.

Oprócz licznie zebranych lwowiaków, w otwarciu uczestniczyli Ołeh Syniutka, przewodniczący lwowskiej państwowej administracji obwodowej, Walentyn Charłow z Lwowskiej Rady Obwodowej, Natalia Bunda, kierownik departamentu rozwoju lwowskiej rady miejskiej, Wiaczesław Wojnarowski, przedstawiciel MSZ Ukrainy we Lwowie, płk. Agnieszka Malczewska, zastępca attaché obrony przy Ambasadzie RP w Kijowie, płk. Ołeksij Krasiuk, zastępca przewodniczącego Akademii Wojsk Lądowych do pracy edukacyjnej, a także polscy dyplomaci, przedstawiciele nauki, kultury, oświaty, duchowieństwa, partnerzy i sponsorzy projektu.

– Od pierwszego Przeglądu naszym marzeniem była sytuacja: przychodzą ludzie na otwarcie, podchodzą do kas, pytają o bilety, a bilety już są wysprzedane. Chcemy pokazać lwowskiej publiczności polski najlepszy współczesny film – zaznaczyła pomysłodawczyni i współautorka koncepcji Przeglądu Barbara Pacan.

Organizatorzy podkreślają, że Przegląd odbywa się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla fanów kina historycznego zostaną zaprezentowane krótkometrażowe filmy z serii „Historia w ożywionych obrazach”.

– Oprócz filmów historycznych mamy komedię, które uwielbia młodzież. Mamy kryminały, dramaty, filmy psychologiczne. Jak zawsze prezentujemy szeroki wachlarz, tak aby każdy zgodnie ze swoim upodobaniem przyszedł do kina i znalazł coś dla siebie– dodała Barbara Pacan.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (Royal Air Force) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

Na otwarcie 7. Przeglądu do Lwowa przyjechali Jacek Samojłowicz, producent filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” i znany polski aktor Antoni Królikowski, odtwórca roli pilota Witolda Łokuciewskiego.

– Pierwszy raz jestem we Lwowie. Bardzo mi się podoba to miasto. Cieszę się, że zostanie tutaj pokazany „Dywizjon 303” – powiedział polski aktor.

– Wzruszyłem się bardzo. Łzy mi pociekły po policzkach, bo nie spodziewałem się aż takich owacji – powiedział po projekcji filmu Jacek Samojłowicz.

Wieczorem, w Pałacu Potockich przy ul. Kopernika 15, goście Przeglądu mieli możliwość posłuchać wyjątkowego koncertu jazzowego pt. „Human Things” w wykonaniu Piotra Wyleżoła i zespołu. W aranżacji jazzowej zabrzmiała muzyka filmowa autorstwa wybitnych polskich kompozytorów, m.in. Krzysztofa Komedy czy Wojciecha Kilara.

7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” potrwa do 21 października. Oprócz filmów przygotowano szereg wydarzeń towarzyszących m.in.: spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, lekcje historii w kinie, gry terenowe, nocne pokazy filmowe.

Gościem specjalnym 7. Przeglądu będzie Arkadiusz Jakubik – aktor, reżyser, scenarzysta teatralny i muzyk. Znany z takich filmów jak: „Wesele”, „Dom zły, „Jesteś Bogiem!”, „Drogówka”, „Chce się żyć” oraz film z wieloma nagrodami „Cicha noc”, który będą mogli państwo obejrzeć podczas specjalnego pokazu 16 października.

Eugeniusz Sało

Fot. Karina Wysoczańska, Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.