aktualności

Podziękowanie za wyprawkę szkolną

18/09/2019 08:18

W imieniu dzieci pierwszej klasy szkoły w Niżankowicach i ich rodziców składam serdeczne podziękowanie za plecaki szkolne oraz ich zawartość naszym przyjaciołom ze Stowarzyszenia Linia 102.pl w Przemyślu.

II edycja Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Stryju

18/09/2019 07:37

Od 26 sierpnia do 1 września br. przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju już po raz drugi miała miejsce Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej.

Hej, sokoły! Upamiętnienie Tomasza Padury

18/09/2019 06:18

21 września w Machnówce, położonej w rejonie Koziatyn obwodu winnickiego, po raz pierwszy odbędzie się festiwal poświęcony postaci Tomasza Padury, poety i kompozytora, autora m.in. popularnej piosenki biesiadnej „Hej, sokoły!”.

Film „Krew na bruku. Grodno 1939” – w dostępie publicznym!

17/09/2019 16:54

Fundacja Joachima Lelewela, będąca obok Związku Polaków na Białorusi i firmy producenckiej LunarSIX producentem fabularyzowanego filmu dokumentalnego o obronie Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 roku pt. „Krew na bruku. Grodno 1939” z okazji 80. rocznicy tragicznych wydarzeń udostępniła cały film na swoim kanale na Youtube.

„Kwiat piosenki w Kujdańcach – 2019” zadziwiał głosami, tańcami i strojami

17/09/2019 14:20

Ogólnoukraiński wiejski festiwal „Kwiat piosenki w Kujdańcach – 2019” rozpoczął się rano od prezentacji uczestników w wiejskim klubie.

Festiwal Dziedzictwo Kresów 2019

17/09/2019 14:17

Na przełomie lipca i sierpnia w różnych miejscowościach Ziemi Lubaczowskiej i Podkarpacia odbywała się kolejna edycja Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Obchody 50-lecia posługi sióstr Honoratek na Ukrainie

17/09/2019 09:48

Jubileuszową mszą św. w Bazylice Metropolitalnej we Lwowie pod przewodnictwem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego rozpoczęto w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września, obchody 50-lecia posługi Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi na Ukrainie, popularnie nazywane zgromadzeniem sióstr Honoratek.

Ostatnie w tej kadencji Sejmu posiedzeniu Komisji Łączności z Polakami za Granicą

17/09/2019 07:00

Poniżej sprawozdanie Komisji z mijającej kadencji.

Krzemieniec stolicą kultury

16/09/2019 09:18

Przez prawie tydzień Krzemieniec był kulturalną stolicą dwóch narodów. 8 września w mieście narodzin Juliusza Słowackiego zakończyła się tegoroczna odsłona wołyńskiej części „Dialogu Dwóch Kultur”, jednego z największych polsko-ukraińskich przedsięwzięć naukowych i kulturalnych.

publicystyka

Mikulińce – wioska z kościołem godnym królów

20/09/2019 09:17

Pomimo licznych i, nie przesadzając, unikatowych zabytkowych rodzynków miejscowość Mikulińce na trasie Tarnopol–Trembowla trudno jest nazwać „turystyczną Mekką”. Na Ukrainie miejscowość ta znana jest chyba głównie dzięki warzonemu tu piwu. Jednak odwiedzić Mikulińce powinien każdy szanujący się turysta.

Okolicznościowy Goniec Lwowsko-Poznański

19/09/2019 08:12

Gazeta wydana na XXII Dni Lwowa, organizowane w Poznaniu przez poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Pierwszy mecz i pierwszy gol. Część 2

18/09/2019 16:40

Kronikarski zapis wydarzeń, mających miejsce we Lwowie w lipcu 1894 roku, podczas których szerokiej publiczności została zaprezentowana po raz pierwszy nowa gra zespołowa – football.

Przed moim domem w Gródku spiłowano krzyż, ale postawiłem nowy

18/09/2019 15:04

Wspomnienia Michała Łobodźca

Lwów – miasto mojego dzieciństwa, tam jest czym oddychać

18/09/2019 14:54

Wspomnienia Wiktorii Oryszczyn z domu Czernyszewicz

Dla nas Polska to był inny świat

17/09/2019 14:39

Wspomnienia Ireny Gorpynicz

Polska-Ukraina: będą zmiany

17/09/2019 06:49

Z Iryną Wereszczuk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy z ramienia partii „Sługa Narodu”, a zarazem przedstawicielką Rady Ministrów w parlamencie ukraińskim, rozmawiał dziennikarz Kuriera Galicyjskiego Konstanty Czawaga.

Legendy starego Stanisławowa. Część 24

14/09/2019 10:18

Profesorowie-dziwacy

Szlacheckie kontrmarki z czasów upadku Rzeczypospolitej a patriotyzm

11/09/2019 07:09

Kontrmarki na monetach wybijano już w starożytności. Między innymi, na terytorium Ukrainy są one znane od co najmniej IV wieku p.n.e. Znakowanie w ten sposób monet było szeroko praktykowane w Olbii, Chersonezie, Pantykapei i Królestwie Bosporu.

Powódź 1969 roku

10/09/2019 09:43

Przełom maja i czerwca bieżącego roku 2019 zapamięta się mieszkańcom Frankiwska jako czas bezustannych deszczy. Poziom wody w rzekach osiągnął wysokie wskaźniki i gdyby deszcze nie ustały, mogłoby dojść do powodzi.

Krymok – polska wioska na dalekich Kresach

09/09/2019 09:30

Wyjście na grzybobranie może dostarczyć ciekawych i, jeśli się poszczęści, smacznych wrażeń, ale może być też pouczające.

Już po raz dwudziesty odbyły się Dni Polskie w Rumunii

-a A+

W Suczawie na rumuńskiej Bukowinie już po raz dwudziesty odbyły się Dni Polskie. Tradycyjnie też odbyło się polsko-rumuńskie sympozjum naukowe. Po uczcie intelektualnej przyszedł czas na zabawę w czasie dożynek w polskiej wsi Nowy Sołoniec.

Jest to największa impreza, którą organizuje Związek Polaków w Rumunii. Działalność polskiej organizacji została w tym roku doceniona przez Radę Wojewódzką w Suczawie, która przyznała ZPwR odznaczenie „Zasłużeni dla Bukowiny”. Podobne odznaczenia otrzymali też Kazimierz Jurczak i Borys Sekała, którzy pełnili funkcję konsula Rzeczpospolitej w Rumunii. Wręczenie nagród miało miejsce w czasie uroczystego otwarcia.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał konsul Andrzej Kalinowski:
– Jestem wdzięczny za Waszą ciężką pracę, która każdego dnia przyczynia się do krzewienia polskiej tradycji, kultury i historii. Wasze działania opierają się na pielęgnowaniu polskich korzeni oraz dumie z narodowego dziedzictwa, umacniając przy tym przeświadczenie, że jesteście godnymi reprezentantami Polski na arenie międzynarodowej. Wyrażam uznanie dla wysiłku, jaki włożyli państwo w przygotowanie bogatego programu tegorocznego spotkania. Ukazuje on jak ważne są relacje polsko-rumuńskie, wartości polskiego dziedzictwa kulturowego, poczucie tożsamości i jedności rodaków w szczególnym roku upamiętniania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Chcę pogratulować polskiemu narodowi solidarności, którą okazujecie, zaznaczyć, że tworzycie model opieki nad diasporą, który nam wielce imponuje. Jako naród stanowicie jedność. Ten rok jest szczególny dla narodów polskiego i rumuńskiego. Państwo obchodzicie stulecie niepodległości waszego kraju. My obchodzimy stulecie zjednoczenia prowincji rumuńskich z krajem. Diaspora rumuńska ma wiele do nauczenia się od diaspory polskiej – powiedział Gheorghe Flutur, marszałek województwa suczawskiego.

Fot. Wojciech Jankowski

Otwarto w Muzeum Historycznym w Suczawie dwie polskie wystawy. Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”.

– W 2018 roku Dni Polskie obchodzą dwudziesty jubileusz – opisała wystawę Agnieszka Skieterska, dyrektor Instytutu Rumuńskiego – jest to też rok obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i wielkiego zjednoczenia Rumunii. Z tej okazji spotkaliśmy się na Bukowinie i jako Instytut Polski prezentujemy wystawę o 34 fascynujących kobietach, Polkach i Rumunkach, które zmieniły swoje kraje – Polskę i Rumunię – oraz świat.

Zaprezentowano ponadto prace Władysława Kubienia, Polaka z Zaolzia, zatytułowane „RO mania”, który zaprosił w swoją podróż po Rumunii udokumentowaną obiektywem aparatu fotograficznego. Kubień jest rzeźbiarzem i plastykiem, który wielokrotnie gościł już na Bukowinie, również jako uczestnik Dni Polskich.

Fot. Wojciech Jankowski

Tradycyjnie ważną częścią Dni Polskich było sympozjum naukowe, które w tym roku przebiegało pod hasłem „O relacjach polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków w Stulecie Odzyskania Niepodległości Polski i Wielkiego Zjednoczenia Rumunii”. Przez dwa dni obradowali specjaliści w dziedzinie stosunków polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków, kontaktów kulturowych, polskich wsi na Bukowinie, literatury i tłumaczeń polsko-rumuńskich. Zupełnie nieoczekiwanie ogromne wrażenie na uczestnikach zrobił referat Olgerda Dziechciarza o… butach, które w latach osiemdziesiątych w subkulturach punk i skin head w Polsce uchodziły za źródło prestiżu, a nazywały się „rumunami” bądź „rumunkami”. W Suczawie zaprezentowała się również Młodzieżowa Orkiestra Dęta Straży Pożarnej ze Skawy w Małopolsce.

Ostatniego dnia w Nowym Sołońcu, polskiej wsi na Bukowinie, odbyły się dożynki. Po uroczystej mszy świętej, w czasie której poświęcono plony, odbyła się huczna zabawa. Swoje stoiska prezentowali Polacy z Nowego Sołońca, Pojany Mikuli, Pleszy, Wikszanów, Jassów, Bukaresztu, częstując smakowitymi daniami, cujką i nalewkami. Prawie każdego roku swój stragan z napisem „Ukraińcy” ma sąsiednia, zamieszkała przez Ukraińców, wieś Majdan. Niespodzianką dla uczestników był występ folk rockowej grupy z Żywiecczyzny – Pieczarki.

Dni Polskie odbyły się w dniach od 14 do 16 września. Organizatorem imprezy jest Związek Polaków w Rumunii.

Wojciech Jankowski
Tekst ukazał się w nr 18 (310) 30 września – 15 października 2018

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.