aktualności

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

Pamięci ofiar września

16/10/2019 08:32

Lwów nie ma szczęścia do września. W całej historii miasta ten miesiąc jest szczególnie tragiczny: 19 września 1772 roku oddziały austriackie dowodzone przez feldmarszałka Esterhazego zajęły Lwów, 3 września 1914 – do Lwowa wkroczyły wojska rosyjskie generała von Rode, a 22 września 1939 dowódca obrony Lwowa gen. Władysław Langner podpisał z dowództwem sowieckim kapitulację. W przededniu tych ostatnich wydarzeń żołnierz Polski złożył pod Lwowem szczególnie obfitą daninę krwi…

IV Międzynarodowy turniej „Sport zbliża serca”

16/10/2019 08:18

W Równem 14 września br. obchodzono tradycyjny Dzień kultury fizycznej i sportu. W tym dniu na boisku Rówieńskiego Gimnazjum Humanistycznego odbył się IV Międzynarodowy turniej z mini-futbolu „Sport zbliża serca”. O zwycięstwo w turnieju walczyło osiem dorosłych i dziecięcych drużyn z Polski i Ukrainy.

Podnoszenie kompetencji poprzez szkolenia

16/10/2019 08:15

Fundacja Wolność i Demokracja zaprosiła 10-osobową grupę członków Katolickiego UTW we Lwowie do udziału w projekcie „Liderskie Centrum Szkolenia profesjonalizacji polskich organizacji działających na Ukrainie”.

publicystyka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach

04/10/2019 12:46

Bogumiła Berdychowska, publicystka, znawczyni problematyki polsko-ukraińskiej

Jaremcze: Bez wypominania, za to merytorycznie

03/10/2019 12:42

Po raz drugi konferencja w Jaremczu nie była zdominowana przez emocje. Skończyło się „wytykanie”, przeważa merytoryczna dyskusja. Prezentujemy Państwu interesujące tezy i diagnozy zaprezentowane w czasie trzech paneli.

Dialog w działaniu

01/10/2019 07:35

Spotkania, Spotkania i... już po Spotkaniach. Niedzielnym rankiem 22 września w Jaremczu zakończyły się trzydniowe „XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Przyszłość, Współczesność, Przeszłość”. W tym roku ich tradycyjną już nazwę sprecyzowano podtytułem „Nowe Wyzwania – Prognozy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich”.

Zbliża się 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”

-a A+

7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” startuje już 12 października we Lwowie. Jest to największa prezentacja polskiej produkcji filmowej w Europie Środkowo-Wschodniej, a również impreza, która na trwałe wpisała się do kalendarza kulturalnych wydarzeń miasta.

Z tej okazji w „Kinopałacu” przy ulicy Teatralnej 22 odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczył konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, dyrektor „Kinopałacu” Dmytro Możarowski, właściciel i dyrektor generalny firmy „Technika dla Biznesu” Orest Błażejewski i prezes zarządu PAT „Kredobank” Grzegorz Szatkowski. Spotkanie z dziennikarzami prowadziła Zofia Iwanowa.

Podczas ubiegłorocznego Przeglądu filmy polskie zobaczyło ponad 10 tys. widzów. O tym czego możemy spodziewać się w tym roku mówił konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski:

– 7. Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” rozpocznie się od filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” z udziałem polskiego producenta i znanego aktora Antoniego Kulikowskiego. W ramach tegorocznych wydarzeń towarzyszących będą miały miejsce lekcje historii w kinie, myślę, że szczególnie interesujące dla młodych ludzi. Również w tym roku nie zabraknie gier terenowych ulicami Lwowa i Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa), które pokazują historię i wspólne dziedzictwo tych miast. Odbędą się również spotkania ze znanymi twórcami polskiego kina, reżyserami, autorami scenariuszy. Zostanie otwarta wystawa z okazji 70-lecia legendarnej lwowskiej szkoły filmowej, której absolwentami byli twórcy polskiego kina drugiej połowy XX – początku XI wieku i znani na całym świecie reżyserzy, tacy jak Roman Polański. Również odbędą się dwa koncerty – powiedział Rafał Wolski.

W tym roku na widzów czeka 20 filmów oraz siedem wydarzeń towarzyszących. W trakcie Przeglądu będzie kontynuowany temat lotnictwa.

– Wiadomo, że polskie kino jest robione ze smakiem. Dlatego w imieniu organizatorów zapraszam lwowian i gości miasta do delektowania się polskim filmem. Postaramy się, aby pokazy były jakościowe i przyjemne – powiedział dyrektor „Kinopałacu”.

Podczas konferencji prasowej organizatorzy zaznaczyli, że warte uwagi są filmy nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni m.in. „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego (Złoty Lew za najlepszy film), zdobywca Srebrnego Lwa – „Ptaki śpiewają w Kigali” w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Pałkowskiego (Nagroda Publiczności).

– Nasze narody powinny pokazywać to, co mamy dobrego. Przegląd Najnowszych Polskich Filmów jest tym malutkim krokiem, który łączy nasze państwa – dodał Orest Błażejewski.

– Cieszę się, że mamy możliwość we Lwowie obejrzeć dobre polskie kino. Jako przedstawiciel KredoBanku zawsze cieszę się, gdy zapraszają nas do takich projektów. Ten projekt, który już ma siedem lat, na pewno jest gwarancją sukcesu – podsumował Grzegorz Szatkowski.

7. Przegląd Polskich Filmów „Pod Wysokim Zamkiem” zorganizowany przez Konsulat Generalny RP we Lwowie wystartuje w piątek 12 października i potrwa do 21 października.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.