aktualności

Zostaną odnowione wieże zamku w Pomorzanach i pałacu w Tartakowie

14/02/2020 10:22

Lwowska Rada Obwodowa przeznaczyła 5,3 miliona hrywien (ponad 800 tysięcy złotych) na renowację wież zamku w Pomorzanach i pałacu w Tartakowie. Ukraińska organizacja charytatywna "Spadszczyna.UA" (dziedzictwo - tłum.) zajmuje się zbieraniem funduszy i odbudową tych dwóch zabytków.

W Sejmie RP otwarcie wystawy rysunków byłego więźnia politycznego Kremla

13/02/2020 09:13

W gmachu Sejmu RP w holu głównym na I piętrze 12 lutego z udziałem wicemarszałków Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej i Ryszarda Terleckiego oraz ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Sztuka za kratami” prezentującej rysunki autorstwa Romana Suszczenki – ukraińskiego dziennikarza agencji informacyjnej UKRINFORM, byłego więźnia politycznego Kremla.

Zmarła pani Aniela z Okopów Świętej Trójcy

13/02/2020 05:27

W Okopach Świętej Trójcy 8 lutego br. zmarła pani Aniela Biela. Miała 97 lat.

Tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata” dla sześciu lwowian

12/02/2020 05:54

Tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata” otrzymała we Lwowie rodzina nieżyjącego Tadeusza Młodnickiego (zmarł we Lwowie w 1978 roku).

Wiera Meniok i prof. Stanisław Stępień laureatami nagrody Karpacka Europa Wspólnych Wartości

07/02/2020 13:41

Laureatami tegorocznej nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości zostali dr Wiera Meniok, prezes Fundacji „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza”, a także dyrektor Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu i prof. Stanisław Stępień, dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego. Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej gali XIII Forum Europa – Ukraina, które w dniach 4-5 lutego odbyło się w Jasionce koło Rzeszowa.

Głosowanie za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r.

06/02/2020 16:50

Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP wybory odbędą się w niedzielę, 10 maja 2020 r., w godz. 7.00-21.00.

KRRiT przyznała Radiu WNET trzy nowe częstotliwości

06/02/2020 07:55

Trzy nowe częstotliwości, w Bydgoszczy (104,4 MHz ), Lublinie (101,1 MHz) i Łodzi (106,1 MHz), przyznała Radiu WNET Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Ukraińcy uważają Polskę za najprzyjaźniejszy im kraj

06/02/2020 07:52

Ukraińcy uważają Polskę za najbardziej przyjazny im kraj. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Socjologicznych i Marketingowych „Socis”.

Linia kolejowa ze Lwowa do granicy z Polską powstanie w 2021 roku

03/02/2020 11:48

Budowa linii kolejowej do granicy z Polską będzie kosztować 20,8 mln dolarów – wynika z dokumentacji opublikowanej przez Gabinet Ministrów Ukrainy 26 stycznia br.

publicystyka

Jak Polacy Charków budowali. Część LXII

13/02/2020 15:40

Tajemniczy i zapomniany charkowski protektor rozwoju kultury muzycznej Polski i Ukrainy – Adam Jan Barcicki (1785–1843/1859)

Okruszki wspomnień lwowskich

12/02/2020 05:31

Od moich najmłodszych lat widziałem to przepiękne miasto i ludzi pełnych humoru, uprzejmości, życzliwych z nieodłącznym „lwowskim bałakiem”. Żadne miasto nie może pochwalić się taką ilością piosenek, opiewających jego dzielnice, zdarzenia historyczne i fakty bieżące.

Polska Wola

12/02/2020 05:21

W pamiętnych lipcowych dniach 1920 roku, gdy nawała bolszewicka zagrażała Polsce, a wróg docierał do bram Warszawy, Rada Obrony Państwa wydała odezwę, na mocy której ochotnicy Wojska Polskiego po odparciu wroga i zakończeniu wojny otrzymają bezpłatnie ziemie, jako nagrodę za trudy i przelaną krew.

Komunizm mógł zniszczyć wszystko, ale nie Polaków

11/02/2020 05:47

Wspomnienie Edwarda Malinowskiego

Michał Michalski

11/02/2020 05:43

Prezydenci Lwowa

Zeniu, napisz mi list do Polski…

11/02/2020 05:37

Wspomnienie o dziadku Zenonie Maniowskim

Pomimo braku nowych ukraińskich władz

08/02/2020 19:18

Z ukraińskim historykiem, profesorem Lwowskiego Uniwersytetu Państwowego im. Iwana Franki Bogdanem Hud'iem rozmawiał Konstanty Czawaga. Rozmowa miała miejsce podczas XIII Forum Europa – Ukraina, które odbyło się w dniach 4-5 lutego w Jasionce koło Rzeszowa.

Legendy starego Stanisławowa. Część 30

08/02/2020 09:14

Nauczyciel, którego wszyscy mieli dość

Zginęli dlatego, że byli Polakami

08/02/2020 07:45

Wspomnienie o babci Galinie Sawińskiej

O renowacji zabytków w Łucku

-a A+

Łuck wygrał projekt „Nowe życie Starego Miasta – rewitalizacja zabytków spuścizny kulturowej Łucka i Lublina”. Projekt realizowany jest w ramach programu współpracy transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina na lata 2014–2020.

Projekt ten na ogólną sumę 1,676 mln euro przewiduje rewitalizację zabytków i inne przedsięwzięcia skierowane na zachowanie i poprawę atrakcyjności turystycznej obu miast. W ramach projektu w Lublinie zaplanowane jest odnowienie gotyckiej wieży. Milion euro z tej sumy przypada stolicy Wołynia. Z tych pieniędzy przewidziana jest gruntowna rekonstrukcja szeregu zabytków. Plany działań w ramach wspólnego projektu zostały omówione podczas polsko-ukraińskiej konferencji, która odbyła się w Łucku.

– Projekt przewiduje restaurację i odnowienie wieży Czartoryskich, przyległego do niej muru Okólnego Zamku oraz odnowienie fragmentu nieistniejących już dawnych murów miejskich – opowiada Oleg Parfeniuk, starszy inspektor Wydziału współpracy międzynarodowej Rady Miasta Łucka. – W ramach projektu w Łucku przewidziano odnowienie fasady klasztoru jezuitów, a w podziemiach pod katedrą Piotra i Pawła urządzone zostanie muzeum rycerstwa.

– Dlaczego ten projekt jest dla nas tak ważny – dołącza się do rozmowy Kateryna Telipska, kierownik Wydziału turystyki i promocji Rady Miejskiej. – Stare Miasto to serce naszego miasta i tam prowadzą drogi turystów. Z przykrością możemy powiedzieć, w oparciu o nasze doświadczenie, że głównym zabytkiem naszego miasta, odwiedzanym przez turystów, jest zamek Lubarta. Promować miasto w kraju i za granicą w oparciu o jeden zabytek jest niezwykle trudno.

Kateryna Telipska twierdzi, że inne zabytki w mieście są w zaniedbanym stanie, a po rewitalizacji odnowią swą historyczną wartość i będą atrakcyjne dla gości z Ukrainy i Europy.

– Możemy oczekiwać inwestorów przez otwarcie nowych zakładów produkcyjnych. Ale można i w inny sposób sprzyjać rozwojowi miasta – podkreśla obecny na spotkaniu w Łucku Krzysztof Łątka, dyrektor Wydziału projektów inwestycyjnych lubelskiej administracji. – Między innymi, przez przygotowanie takiego środowiska turystycznego, do którego będzie się chciało przyjechać, aby odczuć niepowtarzalną energetykę przeszłości.

Na spotkaniu podpisano również umowę o współpracy pomiędzy Radą Miasta Łucka i władzami Lublina.

Jaryna Rudnik
Tekst ukazał się w nr 18 (310) 30 września – 15 października 2018

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.