• Święto Wojska Polskiego we Lwowie

    Uroczystą mszą św. w katedrze lwowskiej rozpoczęły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz obchody Święta Wojska Polskiego. ...
  • 19. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katy...

    Na Ukrainę przybyli uczestnicy 19. Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. 13 sierpnia, po zwiedzeniu Lwowa, polscy motocykliści udali się do Zadwórza, Brodów, Podkamieni...
  • Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim ż...

    W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i członkowie organizacji ukraińskich skautów Płast zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republ...

aktualności

Marszałek Senatu weźmie udział w upamiętnieniu bitwy pod Kostiuchnówką

16/08/2019 11:53

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką i spotka się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

1600 osób skorzystało z przejścia granicznego na Zakarpaciu

14/08/2019 16:07

Przejście graniczne Łubnia – Wołosate, które funkcjonowało na granicy polsko-ukraińskiej od 8 do 10 sierpnia pozwoliło na przekroczenie granicy 1600 obywateli różnych państw – informuje służba prasowa administracji obwodowej Zakarpacia.

28. Piesza Pielgrzymka z Ukrainy na Kalwarię Pacławską

12/08/2019 14:14

Niedzielnym porankiem 11 sierpnia od kościoła św. Józefa w Trzcieńcu koło Mościsk strartowała 28. Piesza Pielgrzymka z archidiecezji lwowskiej do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Spotkanie wakacyjne z Kabaretem „Czwarta rano”

12/08/2019 14:05

W Budynku Nauczyciela przy ul. Kopernika 42 odbył się specjalny wakacyjny występ Lwowskiego Kabaretu Artystycznego „Czwarta rano”.

W Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego

11/08/2019 16:14

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lutowiskach odsłonięto popiersie Jerzego Janickiego - wybitnego pisarza, dramaturga, scenarzysty, współautora seriali radiowych i telewizyjnych. Na uroczystości przyjechała rodzina reżysera.

Wyjazd integracyjny Dziecięcego Hospicjum Domowego we Lwowie

09/08/2019 09:24

Po raz piąty, Fundacja „Dajmy nadzieję”, która prowadzi Dziecięce Hospicjum Domowe we Lwowie, zorganizowała wyjazd integracyjny dla rodzin mających nieuleczalnie chore dzieci.

Akcja „Lato z Polską” 2019 w Opolu

08/08/2019 15:29

W dniach 24 lipca – 2 sierpnia br. młodzież zrzeszona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Stryju uczestniczyła w akcji „Lato z Polską” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Opolu. Program był bardzo bogaty, łączył w sobie dużo zajęć i wycieczek oraz zwiedzanie ważnych dla polskiej kultury i historii miejsc.

W Paryżu o Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

08/08/2019 06:56

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy we Francji” przybył do Paryża Zbigniew Chrzanowski – Dyrektor Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie z delegacją towarzyszącą Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie z Warszawy.

To co nas łączy ― Polska

06/08/2019 19:01

W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2019 r. w Wielkopolsce przebywała grupa dzieci, młodzieży, nauczycieli i działaczy polonijnych organizacji z Ukrainy i Białorusi.

publicystyka

Ostatni bój stanisławowskiej fortecy. Część 2

13/08/2019 09:49

Dalsze wydarzenia, opisujące zajęcie stanisławowskiej fortecy, zaczerpnęliśmy ze wspomnień dwóch osób.

Dominikanie. Część 3

12/08/2019 09:40

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Legendy starego Stanisławowa. Część 23

11/08/2019 09:31

Pasaż od Gustawa Eiffla

Pierwszy mecz, pierwszy gol. Część 1

10/08/2019 07:48

O Edmundzie Cenarze, osobie, która zapoczątkowała we Lwowie piłkę nożna, faktycznie stając się jego „ojcem chrzestnym”, pisałem już w Kurierze Galicyjskim w 2015 roku (nr 16 (236), 28.08–14.09).

Ulwowiciel kabaretu

09/08/2019 07:36

Codzienność rzadko zajmuje poczesne miejsce w historii, pamięć ludzi i narodów przez całe stulecia napędzają wielkie, często brutalne tryby polityki.

Jak na wieży ratuszowej przechowano żydowską rodzinę

09/08/2019 07:23

Po raz pierwszy usłyszałem tę prawie niewiarygodną historię wiele lat temu z ust honorowego obywatela Drohobycza śp. Alfreda Szrajera. Znał osobiście uratowaną z Holokaustu Irenę Binsztok (Frisz), późniejszą pisarkę.

Adam Marie – tragiczna historia lwowskiego kolejarza

08/08/2019 06:52

Opisując represje z lat pierwszej sowieckiej okupacji przywołujemy zazwyczaj falę brutalnych morderstw bezpośrednio po 17 września 1939 r., masowe deportacje z lutego 1940 r, czy też likwidację więzień w czerwcu 1941 r. Sowiecki terror miał też jednak zupełnie inne oblicze – nie tak spektakularne, ale znacznie bardziej niebezpieczne i pochłaniające zdecydowanie więcej ofiar.

Izba i komora pod jednym dachem

06/08/2019 19:07

I Rzeczpospolita w okresie rozbiorów zamieszkana była głównie przez ludność wiejską. W rolnictwie i hodowli zajętych było prawie 90% jej mieszkańców. W tym czasie w Europie Zachodniej zakładano już podstawy nowoczesnego przemysłu i rolnictwa: przeważały płodozmiany, wykorzystanie nowych kultur. Na roli coraz częściej pracowały maszyny rolnicze.

Jak Polacy Charków budowali. Część LIV

05/08/2019 10:18

Zasługi i porażki rodziny Szackich w Charkowie

Strusów – jedna z najpiękniejszych wsi Ukrainy

05/08/2019 10:07

Miejscowość Strusów koło Trembowli na trwałe ulokowała się w dziesiątce najpiękniejszych zakątków Ukrainy, przy czym w górnej części tabeli. Wioska faktycznie jest niezwykle malownicza, ma wiele interesujących zabytków, więc żaden podróżny nie odjedzie stąd rozczarowany.

Cud nad Wisłą. Konferencja naukowa

-a A+

W sali kurii metropolitalnej archidiecezji lwowskiej w dniach 8–9 września odbyła się konferencja naukowa „Cud nad Wisłą jako akt łaski Królowej Polski – w łączności ślubów króla Jana Kazimierza we Lwowie”.

Inicjatywa organizacji konferencji na ten temat należy do profesora dr. hab. Włodzimierza Osadczego z Uniwersytetu Katolickiego w Lublinie. Wsparł wydarzenie Senat Rzeczypospolitej Polskiej, zaś metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki objął swoim patronatem. Bezpośrednią organizacją zajmował się dr Jacek Bąk, prezes Zarządu Federacji Muzyki Sakralnej Caecilianum z Warszawy. Federacja zajmuje się popularyzacją muzyki sakralnej i patriotycznej o wysokich walorach artystycznych, również organizacją imprez związanych z historią cudownych obrazów.

Jednym ze współorganizatorów był o. Mariusz Bigiel SJ z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Właśnie on połączył tradycję ślubów króla Jana Kazimierza we Lwowie z cudem nad Wisłą w 1920 roku i wskazał na jezuickie wątki maryjne ślubów królewskich. Wśród prelegentów byli uczeni z Warszawy, Lublina i Lwowa.

Jacek Bąk podkreślił, że „Federacja Caecilianum łączy popularyzację pieśni patriotycznej z popularyzacją historii polskiej. Wyrazem tego są filmy dokumentalne powstałe z inicjatywy fundacji, mianowicie „Pamięć o bitwie pod Olszynką Grochowską” czy „Rozbłysło światło miłosierdzia za sprawą Siostry Faustyny”, gdzie zamieszczono wyjątkowe świadectwo zmarłego niedawno generała „Gryfa” – Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Wniosek o realizację konferencji naukowej we Lwowie wsparł Senat RP, bo przedsięwzięcie to wchodzi w zakres senackiego zadania: „Kultura i promocja Polski oraz ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego”. Motywem naszych działań jest też przekonanie o jedności narodu polskiego, niezależnie czy znajduje się on w obrębie państwa polskiego, czy w diasporze, w tym na Kresach. Motywem jest także stuletnia rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Powyższe przekonanie jest też w bezpośrednim związku z jednością ślubów Jana Kazimierza oraz Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, co podkreślił Prymas Tysiąclecia, zawsze wspierający naród polski, także ten rozsiany poza granicami Kraju”.

Chór „Echo” (fot. Jurij Smirnow)

Szlachetną ideę konferencji poparł swoją obecnością i przygotowaniem referatu ks. biskup Marian Buczek. Wiele spraw organizacyjnych wziął na siebie Edward Kuc – kierownik i dyrygent lwowskiego chóru „Echo”. Chór wystąpił też w sali kurii na zakończenie konferencji, wykonując bardzo bogaty repertuar, na który złożyły się pieśni kościelne, maryjne, patriotyczne i lwowskie.

Chór „Echo” (fot. Jurij Smirnow)

Podczas obrad konferencji obecni wysłuchali bardzo cenne i bogate w treść referaty, które zostaną wydane osobną książką. Ks. bp Marian Buczek wygłosił referat pt. „Jedność wewnętrzna ślubów Jana Kazimierza oraz ślubów jasnogórskich”. W tym niezwykle cennym referacie przytoczył również mało znane fakty z historii cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej, które przed tym nie były nigdy publikowane i są znane bardzo ograniczonemu kołu osób. Opowiadał m.in. o wywiezieniu oryginału do Krakowa przez abpa Eugeniusza Baziaka, o wykonaniu kopii tego obrazu w ciągu jednej nocy przez Marię Pokiziak i umieszczeniu tej kopii w ołtarzu głównym katedry lwowskiej, o koronacji kopii cudownego obrazu w 2001 roku złotymi papieskimi koronami przez papieża Jana Pawła II. Kopię obrazu pędzla Marii Pokiziak uczestnicy konferencji mogli obejrzeć w Muzeum Kurii Metropolitalnej, które również mieści się w pałacu arcybiskupów lwowskich.

Pod nieobecność prof. dra hab. Włodzimierza Osadczego został wygłoszony jego referat „Św. Andrzej Bobola i jego historia jako zwornik ślubów Jana Kazimierza oraz ślubów jasnogórskich”. O jezuickich wątkach ślubów królewskich mówił również o. Mariusz Bigiel SJ z Warszawy. Rozwinął też temat duchowego podłoża bitwy warszawskiej. Dr hab. prof. Mieczysław Ryba mówił o kulcie Maryi jako Królowej Polski, jako źródle postawy rycerskiej i spoiwie cywilizacji łacińskiej. Dyrektor Muzeum Bitwy Warszawskiej w Warszawie Rafał Pazio wygłosił referat „Upamiętnienie bitwy warszawskiej jako wizja społeczności lokalnej wobec narodu, Europy oraz Kościoła”.

abp Mieczysław Mokrzycki i o. Mariusz Bigiel SJ (fot. Jurij Smirnow)

Wśród innych referatów niezwykle ciekawy był wygłoszony przez prof. Grzegorza Kucharczyka pod tytułem „Dwie konkurencyjne wersje zagospodarowania Europy Wschodniej. Rzesza niemiecka oraz Korona Królowej Polski”. Profesor bardzo dokładnie opisał plany niemieckie na przyszłość Europy Środkowej i Wschodniej, do której mogło dojść, gdyby Rzesza wygrała I wojnę światową, sytuację Polski jako zależnego od Niemców państwa i losy narodu polskiego przy takiej sytuacji politycznej. Wiadomo, że do tego nigdy nie doszło, ale wiele z tych postulatów planowali realizować hitlerowcy podczas II wojny światowej, tylko w jeszcze bardziej okrutny sposób.

Jurij Smirnow ze Lwowa wygłosił referat o upamiętnieniu ślubów Jana Kazimierza w dziełach sztuki w świątyniach lwowskich oraz o watykańskim dziele lwowskiego artysty malarza Jana Henryka Rosena. W 1933 roku papież Pius XI zwrócił się do prof. Jana Henryka Rosena, twórcy słynnej polichromii w katedrze ormiańskiej we Lwowie i w kaplicy króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu pod Wiedniem, z prośbą ozdobienia freskami nowej papieskiej kaplicy w letniej rezydencji Castel Gandolfo. Właśnie na ścianach tej kaplicy Rosen namalował kompozycje na tematy polskie, mianowicie „Obrona Częstochowy w 1656 roku” i „Śmierć księdza Skorupki podczas bitwy warszawskiej w 1920 roku”. Kompozycje te są jednymi z najważniejszych dzieł sztuki polskiej w Watykanie po dzień dzisiejszy, a zainteresowanie papieża bitwą pod Warszawą i losem narodu polskiego świadczy o ogromnym znaczeniu tej bitwy dla całej Europy, Kościoła katolickiego i cywilizacji europejskiej.

Na zakończenie konferencji wystąpił lwowski chór „Echo” z niezwykle bogatym i ciekawym koncertem, który wzbogacił zebranych duchowo i został nagrodzony gorącymi brawami i podziękowaniem.

Jurij Smirnow
Tekst ukazał się w nr 18 (310) 30 września – 15 października 2018

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.