Koncert poezji śpiewanej Zbigniewa Herberta

-a A+

We Lwowie dobiegł końca jeden z największych targów książek na Ukrainie – XXV Forum Książki. Jest to doroczne wydarzenie, które łączy szereg imprez społecznych i kulturalnych. W ramach tegorocznego Forum 21 września w Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej odbył się koncert poezji śpiewanej „Czas ciemnej gwiazdy”, poświęcony twórczości urodzonego we Lwowie poety Zbigniewa Herberta.

„Czuwaj – kiedy światło na górach daje znak – wstań i idź, dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę” – tym urywkiem z „Przesłania Pana Cogito” rozpoczął koncert znany aktor i muzykant Aleksander Trąbczyński. Towarzyszył mu jego syn Tymon Trąbczyński, wspaniały kontrabasista, który wraz z zespołem „Aga Derlak Trio” był współautorem prestiżowej nagrody muzycznej w Polsce „Fryderyk” w 2016 roku. Program zawierał wiersze mówione i śpiewane.

– Zbierałem te śpiewane wiersze przez 40 lat. Chcieliśmy przedstawić Herberta odległego od stereotypowego myślenia, że to nie tylko poeta pamięci. To jest poeta, który zastanawiania się również nad życiem, nad sensem bycia człowieka na ziemi – powiedział Aleksander Trąbczyński.

Swoją obecnością to wydarzenie kulturalne zaszczycili: konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski, konsulowie Marian Orlikowski i Rafał Kocot oraz inni pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.