• 30 lat działalności Towarzystwa Kultury ...

    Od złożenia wieńców i zapalenia zniczów na kwaterze żołnierzy 1939 roku rozpoczęło się świętowanie 30-lecia Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddziału w Mościskach. ...
  • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy...

    Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. ...
  • Stanisławowski pokaz filmów Kuriera Gali...

    W ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku zaprezentowano dokumenty „Nikt im iść nie kazał” Anny Gordijewskiej i Aleksandra Kuśnierza, oraz „Pokucka Troja...

aktualności

Interpol kontra relacje polsko-ukraińskie

17/11/2019 11:25

Przy przekraczaniu ukraińsko-polskiej granicy, 9 listopada, został zatrzymany Igor Mazur – „Topola”, weteran wojny na Donbasie, narodowo-prawicowy polityk i aktywista, bliski współpracownik ukraińskiego rzecznika Praw Obywatelskich. Polska Straż Graniczna, wykonując zobowiązania wynikające z polskiego członkostwa w Interpolu, zatrzymała pana Mazura na granicy na podstawie tzw. „czerwonej noty” wystawionej przez Interpol na wniosek Federacji Rosyjskiej.

O Białym Słoniu na 8. Przeglądzie

15/11/2019 12:06

Na Przykarpackim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku otwarto wystawę fotograficzną „Biały Słoń – Pop Iwan w śniegu i lodzie” oraz pokazano dwa filmy dokumentalne – „Obserwatorium” i „Biały Słoń” – opowiadające historię i dzień dzisiejszy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan. Wydarzenie odbyło się w ramach 8. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie).

Film „Nikt im iść nie kazał” w Londynie

15/11/2019 07:59

Pod koniec października w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbył się tradycyjny wieczór Koła Lwowian.

Nowe radio z Warszawy pierwszą zagraniczną audycję nadało ze Lwowa!

15/11/2019 07:54

Internetowe Halo.Radio rozpoczęło działalność 1 października i już nadało pierwszą zagraniczną audycję. Gośćmi Halo.Radio byli twórczyni strony lwow.info Katarzyna Łoza i nasz redakcyjny kolega Wojciech Jankowski.

Renowacja schodów wejściowych kościoła pw. św. Antoniego we Lwowie

14/11/2019 11:31

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antoniego we Lwowie. Częściowo zdemontowano już stopnie, balustrady i okładziny schodów. Natomiast figury świętych i elementy kamienne przewieziono do pracowni konserwatorskiej.

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej w Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie

14/11/2019 15:24

Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swojej pracy aktorskiej zagra Starą Kobietę z dramatu Różewicza. Czy można piękniej podsumować ten czas? Z Lubą Lewak rozmawiała Estera Edelbaum.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Rodzinne zabawy sportowe „Od niepodległości do niepodległości”

-a A+

Polskie rodziny zebrały się 22 września w sali Lokomotyw we Lwowie, aby wziąć udział w rodzinnych zabawach sportowych „Od niepodległości do niepodległości”.

Zawody sportowe, organizowane przez Lwowski Klub „Strefa młodzieży”, miały na celu umocnić relacje w rodzinach, poszerzyć wiedzę dzieci i rodziców o historii Polski oraz promować aktywny wypoczynek.

– Ten pomysł zrodził się jeszcze na warsztatach „Ja-lider”, które organizowała Fundacja Wolność i Demokracja. Chodziło nam głównie o integrację polskich rodzin, a poza tym, w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Polski połączyliśmy to z historią. Na każdym stoisku sportowym była krótka notka o znanych postaciach lub wydarzeniach związanych z okresem od 1918 r. do 1989 r. Stąd nazwa zawodów „Od niepodległości do niepodległości” – powiedział Eugeniusz Wołoszyn, prezes lwowskiego klubu „Strefa Młodzieży”.

Zabawy sportowe łączyły dziesięć stoisk poświęconych znanym postaciom i wydarzeniom w historii niepodległości Polski: dniu 11 listopada 1918 r., Bitwie Warszawskiej 1920 r., Józefowi Piłsudskiemu, Janowi Ignacemu Paderewskiemu, Monte Cassino 1944 r., Powstaniu Warszawskiemu 1944 r., Janowi Pawłowi II, Solidarności 1980, Kazimierzowi Górskiemu i Zbigniewowi Herbertowi.

Każdy zespół rodzinny otrzymywał dziennik, w którym były zaznaczone wątki historyczne oraz reguły konkursów. Rodzice razem z dziećmi układali puzzle historyczne, skakali w workach, biegali na nartach, żonglowali balonikami, rzucali obręcze i grali w piłkę nożną. Ostatnim konkursem był quiz historyczny, który podsumował uzyskaną wiedzę.

- Przyjechałem na rodzinne zabawy sportowe z czwórką dzieci. Bardzo nam się tutaj spodobało. Było wiele różnych atrakcji sportowych: od układania puzzli historycznych do rzucania piłką. Najbardziej chłopakom spodobała się piłka nożna – powiedział Andrzej Makowiecki, uczestnik projektu.

Każda uczestnicząca rodzina otrzymała atrakcyjne nagrody i dyplomy. Rodziny zwycięzców cieszyły się pucharami i kamerą za pierwsze miejsce, słuchawkami – za drugie miejsce, grą planszową dla całej rodziny – za trzecie miejsce.

Po zakończeniu konkursów odbył się piknik, na którym wszyscy razem częstowali się pizzą i słodyczami.

Ten projekt połączył nie tylko polskie rodziny, ale też młodzież, która chętnie i licznie dołączyła do jego organizacji.

- Bardzo się cieszymy z tych aktywności. Myślę, że to jest dobry przykład pokazania młodej twarzy Polaków lwowskich, czego nam w ostatnim czasie trochę brakowało. Te aktywności, które młodzież teraz generuje, wydają mi się atrakcyjne, ciekawe i przyciągające kolejnych zainteresowanych – powiedział konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego we Lwowie.

Rodzinne zabawy sportowe „Od niepodległości do niepodległości” zostały zorganizowane przez Lwowski Klub „Strefa Młodzieży” przy współpracy z LKS Pogoń Lwów, pod patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Karina Wysoczańska

Fot. Karina Wysoczańska

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.