aktualności

Jaremcze 2019: Panel ekonomiczny

18/10/2019 06:43

W ramach Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu odbył się również panel ekonomiczny, który stał się już stałym elementem tej konferencji. Tegoroczna debata była zatytułowana „O ekonomicznym partnerstwie i współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy”.

Chcemy sobie pomagać

18/10/2019 06:40

W Drohobyckim Budynku Kultury im. Iwana Franki wieczorem 10 października w koncercie charytatywnym „Maraton 101/1”, zorganizowanym w celu wsparcia osób poszkodowanych w zawaleniu się budynku mieszkalnego przy ulicy Hruszewskiego 101/1 zagrały grupy „Taraka” (Polska) i „Fusion” (Ukraina).

Jaremcze 2019: Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa

17/10/2019 06:37

Drugi dzień Polsko-Ukraińskich Spotkań w Jaremczu otworzyło posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Panel był zatytułowany „Nowa sytuacja w stosunkach polsko-ukraińskich?”. Proponujemy Państwu przegląd ciekawszych, przedstawionych wówczas, tez i opinii.

Prace konserwatorskie w kościele parafialnym w Drohobyczu

16/10/2019 08:35

W kaplicy św. Anny w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Drohobyczu zakończyła się konserwacja malowideł.

Pamięci ofiar września

16/10/2019 08:32

Lwów nie ma szczęścia do września. W całej historii miasta ten miesiąc jest szczególnie tragiczny: 19 września 1772 roku oddziały austriackie dowodzone przez feldmarszałka Esterhazego zajęły Lwów, 3 września 1914 – do Lwowa wkroczyły wojska rosyjskie generała von Rode, a 22 września 1939 dowódca obrony Lwowa gen. Władysław Langner podpisał z dowództwem sowieckim kapitulację. W przededniu tych ostatnich wydarzeń żołnierz Polski złożył pod Lwowem szczególnie obfitą daninę krwi…

IV Międzynarodowy turniej „Sport zbliża serca”

16/10/2019 08:18

W Równem 14 września br. obchodzono tradycyjny Dzień kultury fizycznej i sportu. W tym dniu na boisku Rówieńskiego Gimnazjum Humanistycznego odbył się IV Międzynarodowy turniej z mini-futbolu „Sport zbliża serca”. O zwycięstwo w turnieju walczyło osiem dorosłych i dziecięcych drużyn z Polski i Ukrainy.

Podnoszenie kompetencji poprzez szkolenia

16/10/2019 08:15

Fundacja Wolność i Demokracja zaprosiła 10-osobową grupę członków Katolickiego UTW we Lwowie do udziału w projekcie „Liderskie Centrum Szkolenia profesjonalizacji polskich organizacji działających na Ukrainie”.

publicystyka

Literackiego Nobla otrzymała Polka

17/10/2019 06:34

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla – koniec, kropka! W tabelkach z zestawieniami nazwisk osób nagrodzonych literackim Noblem pojawi się kolejny polski proporczyk i to jest moim zdaniem w tym wszystkim najważniejsze.

Poszukuję śladów rodziny, przodków mojego bliskiego przyjaciela

16/10/2019 08:39

Wiemy ze Włodzimierz Teodor Andrzej Nałęcz Keszycki ur. 30.11.1869 r. w Dźwinogrodzie, później przeniósł się do Lwowa, ożenił się z Apoliną Romualdą Kozakiewicz. Mieli syna Stanisława i córkę Irmę. Zmarł we Lwowie w Państwowym Szpitalu Powszechnym 18.12.1931 r. Pochowany został na cmentarzu Janowskim, mogiły nie udało się odnaleźć.

Rozmaitości wrześniowe 1929

16/10/2019 08:27

Gazeta Poranna w drugiej połowie września przed 90. laty zamieszczała wiele interesujących materiałów z różnych stron życia Lwowa i okolic. Oto niektóre z nich…

Misjonarze

09/10/2019 06:32

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Czyżby cisza przed burzą?

05/10/2019 12:59

Od dwunastu lat jaremczańskie Polsko-Ukraińskie Spotkania są jednymi z najistotniejszych wydarzeń dla kształtowania stosunków pomiędzy Ukrainą i Polską.

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Hryhorij Perepełycia

04/10/2019 12:56

Prof. Hryhorij Perepełycia, Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kijowskiego im. Tarasa Szewczenki

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach. Łukasz Adamski

04/10/2019 12:51

Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Jaremcze 2019: Rozmowy w kuluarach

04/10/2019 12:46

Bogumiła Berdychowska, publicystka, znawczyni problematyki polsko-ukraińskiej

Jaremcze: Bez wypominania, za to merytorycznie

03/10/2019 12:42

Po raz drugi konferencja w Jaremczu nie była zdominowana przez emocje. Skończyło się „wytykanie”, przeważa merytoryczna dyskusja. Prezentujemy Państwu interesujące tezy i diagnozy zaprezentowane w czasie trzech paneli.

Dialog w działaniu

01/10/2019 07:35

Spotkania, Spotkania i... już po Spotkaniach. Niedzielnym rankiem 22 września w Jaremczu zakończyły się trzydniowe „XII Polsko-Ukraińskie Spotkania Przyszłość, Współczesność, Przeszłość”. W tym roku ich tradycyjną już nazwę sprecyzowano podtytułem „Nowe Wyzwania – Prognozy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich”.

Narodowe Czytanie 2018

-a A+

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Kulminacja akcji przypadła na 8 września. W tym dniu w Przemyskim Centrum Kulturalnym widzowie mieli możliwość zapoznać się z postacią autora „Przedwiośnia” i genezą powstania powieści oraz wysłuchać obszernych fragmentów utworu.

Akcja Narodowego Czytania odbywała się już po raz siódmy. W dniu 8 września w Centrum Kulturalnym zebrali się miłośnicy powieści Stefana Żeromskiego, ludzie wrażliwi na dobrą lekturę i młodzież. Nieprzypadkowo „Przedwiośnie” zostało wybrane w tym roku na ogólnopolską akcję. Powieść ta opisuje bowiem powstawanie niepodległej Polski, drogi różnych ludzi do swej ojczyzny i te wątpliwości, które rodziły się wówczas w umysłach jej mieszkańców. Prezydent RP Andrzej Duda podczas ogłaszania wyboru lektury tak zachęcał do jej czytania: „…niezwykle ciekawa, obrazująca specyficzne polskie losy powieść, wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego wydaje się ona ważna, warto więc ją przypomnieć i przeczytać”.

Fot. Krzysztof Szymański

Akcję w przemyskim CK zainaugurował wykład dr. Jana Zięby, Dyrektora Instytutu Humanistycznego PWSW w Przemyślu. Przedstawił on postać autora i jego znaczenie w polskiej literaturze oraz scharakteryzował powieść pod kątem tego, jak wizja niepodległej ojczyzny w utworze Żeromskiego ma się do dnia dzisiejszego.

Fragmenty powieści czytali m.in.: Andrzej Matusiewicz – Poseł na Sejm, Janusz Czarski – Dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu, a także aktorzy Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum” i Grupy Teatralnej „Garderoba”, przedstawiciele towarzystw i stowarzyszeń społecznych i artystycznych Przemyśla. Zaproszenie do udziału w przemyskiej akcji Narodowego Czytania otrzymali reżyser polskiego Teatru Ludowego Zbigniew Chrzanowski i aktorka Teatru Jadwiga Pechaty.

Po odczytaniu fragmentów powieści w holu Centrum przyniesione przez widzów egzemplarze „Przedwiośnia” były sygnowane specjalnie na tę okazje przygotowanymi pamiątkowymi pieczęciami. 

Fot. Krzysztof Szymański

Udział aktorów Polskiego Teatru ze Lwowa w Narodowym Сzytaniu był nieprzypadkowy, bowiem w tym dniu na scenie Centrum Kulturalnego wystawiona została sztuka Dario Niccodemi „Scampolo”. Już tradycyjnie występy lwowskiego teatru zbierają w Przemyślu komplety publiczności. Tak było i tym razem. Publiczność wspaniale przyjęła sztukę, bawiła się doskonale i reagowała świetnie, a po przedstawieniu dziękowała aktorom gromkimi owacjami. Ten nastrój udzielił się również aktorom, którzy dali z siebie wszystko, aby wypaść jak najlepiej. I udało się, bowiem uczucie satysfakcji mieli i widzowie, i aktorzy, i reżyser Zbigniew Chrzanowski. Przed aktorami lwowskimi są kolejne spotkania z przemyską publicznością – co anonsował dyrektor Centrum Kulturalnego Janusz Czarski.

Krzysztof Szymański

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.