• Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy akt...

    Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swoj...
  • Renowacja schodów wejściowych kościoła p...

    Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antonieg...

aktualności

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

Uroczysty koncert „Niepodległa” w Filharmonii Lwowskiej

12/11/2019 19:49

Koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Kameralnego Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej został poprzedzony hymnami narodowymi obydwu państw. Chór odśpiewał „Mazurek Dąbrowskiego” i „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Część zasadnicza rozpoczęła się kolejnym hymnem – pieśnią rycerską „Bogurodzica”. Zebrani stali po raz trzeci tego wieczoru.

Fundacja pomaga rozwijać talenty

12/11/2019 11:34

Często pamięć o człowieku trwa w jego dziełach, albo w kontynuacji spraw, którymi się pasjonował. Tak jest również w przypadku osoby Mariusza Kazany, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

Ostatni realista

12/11/2019 11:32

Oglądając obrazy Eugeniusza Potapowa, członka Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych, nie potrzeba żadnych komentarzy krytyków. Jego dzieła są na tyle realistyczne, że są po prostu… piękne.

Ad multos annos!

12/11/2019 11:27

Jubileusz 30-lecia istnienia i działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie

Obchody Dnia Niepodległości na Cmentarzu Orląt Lwowskich

12/11/2019 04:57

11 listopada we Lwowie oddano hołd walczącym o niepodległość. Na uroczystość przybyli lwowscy Polacy, duchowieństwo, władze konsularne, Polacy z obwodu lwowskiego i z Macierzy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Zakony mniej znane. Benedyktynki i teatyni

09/11/2019 15:42

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

7. Czarodziejska Noc w Bibliotece

-a A+

Po raz siódmy we Lwowie, w dniach 11-12 maja Konsulat Generalny RP we Lwowie wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu i Lwowską Obwodową Biblioteką dla Dzieci zorganizowały dla najmłodszych „Czarodziejską Noc w Bibliotece”. Dzieciaki czytały, rysowały, bawiły się, a następnie nocowały w bibliotece wśród książek.

W projekcie wzięło udział ponad 40 dzieci w wieku od 9 do 13 lat z polskich szkół nr 10 i 24 we Lwowie, szkoły nr 3 w Mościskach i szkoły podstawowej w Strzelczyskach.Zebranych na sali dzieciaków przywitali Łarysa Ługowa, dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci, konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Anna Janus, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

- Czarodziejska Noc w Bibliotece to jeden z najsympatyczniejszych projektów, które realizuje Konsulat Generalny RP we Lwowie. Dzieci spotykają się z autorami i osobami, które są związane z literaturą dziecięcą, a potem śpią w bibliotece i obcują całą noc wśród książek. Jest to tak naprawdę promocja czytania literatury dziecięcej, nauczanie dzieci, że książki to jest fantastyczna przygoda w dobie dzisiejszego przekazu elektronicznego – powiedział konsul Rafał Kocot.

- Każdego razu, gdy zostawiam tutaj dzieci, zastanawiam się czy moja biblioteka przetrwa do rana. To oczywiście żart, bo biblioteka na pewno ocaleje. A dzieciaki, które przyjechały na noc do naszej biblioteki, będą miały pozytywne wrażenia i później zechcą wrócić do biblioteki, aby poczytać książki – zaznaczyła Łarysa Ługowa, dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci.

- Współpraca z polskim konsulatem i z paniami z biblioteki jest niezwykle serdeczna. Duża otwartość i chęć współpracy. Nie mamy tutaj żadnych problemów ani z komunikacją, ani z zorganizowaniem tego. Są bardzo ciepłe serdeczne stosunki i cieszymy się, bo korzyść jest wspólna – chodzi o to, aby dzieci miały szansę sięgnąć po polską książkę – podsumowała Anna Janus, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.

Wielką frajdą dla dzieci był udział w zabawie prowadzonej przez znanych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży – Rafała Witka, Daniela de Latoura, Bogusława Janiszewskiego.

- Rozmawialiśmy o bardzo poważnych sprawach związanych z początkiem wszechświata, początkiem człowieka, z jego kulturą. Wspólnie z dziećmi tworzyliśmy długą linię - oś czasu. Dzieciaki były naprawdę bardzo zaangażowane. Musiały przeliczać lata na centymetry i wyszło im to znakomicie – zaznaczył Bogusław Janiszewski.

Po zaprezentowaniu się każdej grupy na uczestników imprezy czekała pyszna pizza i napoje. Następnie dzieci rozścieliły karimaty oraz śpiwory, a po północy wszystkie smacznie zasnęły.

Wczesnym rankiem organizatorzy z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy, zestawy książek i upominków. Z fajnymi wspomnieniami o magicznej nocy w bibliotece dzieci wróciły do swoich domów.

Anna Gordijewska, Eugeniusz Sało

Obejrzyj zdjęcia: 7 Czarodziejska Noc w Bibliotece. Lwów

Fot. Eugeniusz Sało

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.