aktualności

75. Rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz

24/01/2020 08:42

Oficjalne obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbędą się na terenie byłego obozu 27 stycznia 2020 r. Wzorem 70 rocznicy wyzwolenia nad Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau zostanie ustawiony specjalny namiot.

25-lecie Lwowskiej Rodziny Rodzin i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi

24/01/2020 08:16

18 stycznia w Brzuchowicach pod patronatem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Lwowska Rodzina Rodzin i Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi wspólnie obchodzili swoje 25-lecie.

Obchody 157. rocznicy powstania styczniowego we Lwowie

22/01/2020 16:29

Na Górce Powstańczej na Cmentarzu Łyczakowskim przedstawiciele społeczności polskiej Lwowa uczcili 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W obchodach wzięli udział konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie, prezesi miejscowych organizacji polskich, uczniowie polskich szkół, harcerze i strzelcy.

Prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału w Światowym Forum Holocaustu

22/01/2020 13:50

Pod koniec grudnia Prezydent Rosji, negatywnie oceniając wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie wybuchu II wojny światowej, stwierdził, że przyczyną wojny nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz układ monachijski z 1938 r.

MSZ RP w sprawie rujnacji pomnika w Monasterze

22/01/2020 05:05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych 21 stycznia br. umieściło na Twitterze oświadczenie o następującej treści:

Wieczornica artystyczna

21/01/2020 15:42

Okres świąteczny jest najlepszym czasem na spotkania rodzinne i przyjacielskie. W galerii „Nasza strzecha” 12 stycznia br. spotkali się członkowie Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych (LTMSP) i przedstawili swoje „Lwowskie impresje noworoczne” – tak bowiem nazywała się wystawa ich dorobku artystycznego z ostatniego okresu.

Kresowiak na Zachodzie

21/01/2020 15:37

10 stycznia br. na Zamku Książąt Głogowskich, a właściwie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbyła się piękna uroczystość związana z 50-leciem pracy w muzealnictwie wieloletniego dyrektora tej placówki Leszka Lenarczyka – inicjatora Przeglądu Kultury Polskiej „Kresy” oraz Letnich Akademii Kultury i Języka Polskiego.

Dziecięco-kulturalna współpraca uzdrowisk

21/01/2020 15:34

11–16 stycznia w Truskawcu gościła delegacja dzieci z polskiego Rymanowa.

publicystyka

Zakony mniej znane. Część 5

23/01/2020 07:56

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Miasto kina

23/01/2020 07:45

Podobno dziadek Lenin niegdyś powiedział, że „najważniejszą sztuką jest kino”. I chociaż niektórzy zwolennicy wodza światowego proletariatu dodają do tego jeszcze wino i domino, to jednak przewodnia rola kina jest oczywista.

Najciekawsze przed nami. Co zrobi Putin?

20/01/2020 07:21

Tym, którzy znajdują zadowolenie we wsłuchiwaniu się w odgłosy krytyki polskiej historii, proponuję porzucić wszelką nadzieję, gdyż antypolskie ataki kremlowskich polityków i dziennikarzy wcale nie są walką o interpretację historii, a nawet nie są walką o wizję polityki historycznej. To jednoznacznie propaganda.

„Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj” - wywiad z Grzegorzem Grunwaldem

13/01/2020 09:51

O byciu sobą w świecie. O przekleństwie bycia poza wszystkim, aby dotknąć wszystkiego. O niezwykłej samotności – wędrownych pieśniarzy i ludzi w ogóle. Rozmowa z Grzegorzem Grunwaldem o jego najnowszej płycie „Pielgrzym” to pretekst, by zatrzymać się i spojrzeć na nowo – na siebie, życie i poezję Cypriana Norwida.

Lapidarium historycznych rzeźb w Czarnej Kamienicy

10/01/2020 06:09

Zabytkowa Czarna Kamienica w Rynku w latach 2016–2019 została odnowiona i rzetelnie wyremontowana w rezultacie realizacji wspólnego ukraińsko-amerykańskiego projektu i dzięki grantowi ambasady USA w Kijowie z funduszu zachowania dziedzictwa kulturowego.

Iwachnowickie Tołtry – rajski zakątek, gdzie przechadzała się Matka Boska i mieszkały duchy

05/01/2020 14:45

Każdy przynajmniej raz w życiu słyszał o Wielkiej Rafie, ciągnącej się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii. W Galicji i na Podolu można zobaczyć jej lądową wersję.

Jak Polacy Charków budowali. Część LX

03/01/2020 10:10

Historie Polaków, które wstrząsnęły Charkowem

Projekt informacyjny „Chluba miasta”

-a A+

Projekt „Chluba miasta” został zapoczątkowany przez organizację społeczną „KontrFors” w czerwcu 2017 roku i ma na celu popularyzację wiedzy o mieszkańcach Lwowa różnych narodowości, którzy swoimi osiągnięciami rozsławili nasze miasto.

Jednym z zadań organizacji „KontrFors” jest szerzenie działalności oświatowej w celu wzbudzenia w obywatelach Ukrainy uczucia dumy z osiągnięć kulturowych.

Projekt rozwija się w kilku kierunkach, pierwszy realizowany jest wspólnie z wydziałem promocji Rady miasta. Co miesiąc na planszach reklamowych umieszczana jest informacja o wybitnych osobistościach, stworzona w autorskiej technice graficznej przez artystkę plastyka Ewę Hrynyk. Drugi etap realizowany jest w sieci FB. Kilka razy w miesiącu prezentowane są tu makiety ilustratorki Diany Tkaczenko. Trzeci i czwarty etapy odbędą się w marcu i będą to makiety „Chluba Ziemi Lwowskiej” oraz cykl prelekcji o tematyce „Chluba miasta”. Nad cyklem „Chluba Ziemi Lwowskiej” pracuje grafik Wiktoria Proc. Natomiast na cykl prelekcji złożą się wykłady o życiu i działalności: skrzypka Karola Lipińskiego, poety Bogdana Igora Antonycza, matematyka Stefana Banacha, artystki plastyka Ołeny Kulczyckiej, architekta Karola Boublika i rzeźbiarza Jana Pinzla.

Pierwszy wykład przygotowała prof. Konserwatorium Lwowskiego Lubow Kijanowska – poświęcony był Karolowi Lipińskiemu i jego oddziaływaniu na lwowską kulturę muzyczną. Wykład został wygłoszony 3 marca w Muzeum Salomei Kruszelnickiej.

Mieszkańcy miasta mieli okazję zapoznać się na planszach reklamowych z podobizną Kazimierza Twardowskiego, filozofa i psychologa. Urodził się 20 października 1866 roku w Wiedniu. Był uczniem Franza Brentano, praojca fenomenologii, pod jego okiem obronił w 1892 roku w Wiedniu pracę doktorską na temat „Idea i percepcja u Kartezjusza. Badania gnoseologiczne”. W 1894 został docentem Uniwersytetu Wiedeńskiego po habilitacji pracy „O treści i przedmiocie przedstawień. Badania psychologiczne”. W następnym roku przyjechał do Lwowa, gdzie mieszkał jego kuzyn, abp Bolesław Twardowski, i rozpoczął tu działalność dydaktyczną. Do 1930 roku Kazimierz Twardowski był kierownikiem katedry filozofii na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W latach 1914-1917 był rektorem tej uczelni.

Kazimierz Twardowski jest twórcą polskiej filozofii. Jako mistrz porównywalnej interpretacji, badał filozofię metodami naukowymi. W 1904 roku zakłada Polskie Towarzystwo Filozoficzne, a od 1911 redaguje pismo naukowe „Ruch filozoficzny”, drugi po „Przeglądzie filozoficznym” specjalistyczny periodyk w Polsce.

Twardowski uważał, że psychologia jest najważniejszą dyscypliną filozoficzną. Zapoczątkował pierwsze studia nad psychologią eksperymentalną i organizował w latach 1907-1908 pierwsze w Polsce laboratorium psychologiczne. Swoje lekcje profesor często prowadził w sali Filharmonii Lwowskiej, bo aule uniwersyteckie nie mieściły chętnych słuchaczy. Kazimierz Twardowski był nieprześcignionym pedagogiem, który zmuszał studentów do myślenia, ale nie narzucał im swoich tez. Możliwe, że dzięki temu właśnie wychował około trzydziestu profesorów w różnych dziedzinach nauk.

Kazimierz Twardowski zmarł we Lwowie 11 lutego 1938 roku i pochowany jest na Cmentarzu Łyczakowskim na polu 27.

Anna Korżewa
Tekst ukazał się w nr 5 (297) 13-26 marca 2018

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.