• Luba Lewak. Jubileusz 50-lecia pracy akt...

    Gra role komediowe i dramatyczne, bawi i wzrusza setki widzów. 50 lat temu zadebiutowała rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego. W listopadzie tego roku podczas jubileuszu swoj...
  • Renowacja schodów wejściowych kościoła p...

    Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA rozpoczął renowację, ze względu na zły stan techniczny, schodów wejściowych przed kościołem pw. św. Antonieg...

aktualności

Dokumentacja cmentarzy w powiecie zbaraskim

14/11/2019 08:37

Ponad 500 polskich nagrobków z dawnego powiatu zbaraskiego zostało udokumentowanych w roku 2019

Pięć lat temu rozpoczęto odbudowę kościoła w Buszczu

14/11/2019 06:43

Dnia 5 października br. w Buszczu (woj. tarnopolskie, pow. brzeżański) przy XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się plener, który urządziły studentki z V i VI roku studiów Lwowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza pod opieką wykładowczyni Anny Korżewy.

Uroczysty koncert „Niepodległa” w Filharmonii Lwowskiej

12/11/2019 19:49

Koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego i Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Kameralnego Gloria Lwowskiej Filharmonii Narodowej został poprzedzony hymnami narodowymi obydwu państw. Chór odśpiewał „Mazurek Dąbrowskiego” i „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Część zasadnicza rozpoczęła się kolejnym hymnem – pieśnią rycerską „Bogurodzica”. Zebrani stali po raz trzeci tego wieczoru.

Fundacja pomaga rozwijać talenty

12/11/2019 11:34

Często pamięć o człowieku trwa w jego dziełach, albo w kontynuacji spraw, którymi się pasjonował. Tak jest również w przypadku osoby Mariusza Kazany, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

Ostatni realista

12/11/2019 11:32

Oglądając obrazy Eugeniusza Potapowa, członka Lwowskiego Towarzystwa Miłośników Sztuk Pięknych, nie potrzeba żadnych komentarzy krytyków. Jego dzieła są na tyle realistyczne, że są po prostu… piękne.

Ad multos annos!

12/11/2019 11:27

Jubileusz 30-lecia istnienia i działalności Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie

Obchody Dnia Niepodległości na Cmentarzu Orląt Lwowskich

12/11/2019 04:57

11 listopada we Lwowie oddano hołd walczącym o niepodległość. Na uroczystość przybyli lwowscy Polacy, duchowieństwo, władze konsularne, Polacy z obwodu lwowskiego i z Macierzy.

publicystyka

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej”

14/11/2019 16:08

Spektakle, warsztaty, wystawy, a nawet wieczory poezji, jazzu i bluesa. Polacy ze wszystkich stron świata po raz dziewiąty przybyli na jeden z najbardziej znanych festiwali teatralnych za granicą – Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej.

Jak Polacy Charków budowali. Część LVII

14/11/2019 06:52

Związki Polski i Charkowa w zakresie prawodawstwa

Kościół w Buszczu jak feniks z popiołów

14/11/2019 06:39

Dwa razy do roku, w dniach 15 sierpnia i 8 września odbywają się doroczne pielgrzymki Polaków i Ukraińców do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Buszczu koło Brzeżan na Podolu. Skazana na rujnację świątynia została odbudowana dzięki akcji dobroczynnej ks. Stanisława Żaka z USA.

Kazimierz Wierzyński wobec Niepodległości

11/11/2019 06:48

W 50. rocznicę śmierci Kazimierza Wierzyńskiego. Rozmowa Anny Gordijewskiej z Mariuszem Olbromskim, literatem i muzealnikiem.

11 listopada 1929 roku, poniedziałek

11/11/2019 05:21

Przez przypadek zauważyłem, że w 1929 roku Święto Niepodległości wypadało w poniedziałek – tak samo jak w tym roku. Przejrzyjmy świąteczne numery Gazety Porannej sprzed 90 laty.

Świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości

11/11/2019 04:59

Mimo tego, że ostatnie dni października są w tym roku ciepłe i słoneczne, trudno się w moim sercu doszukać optymizmu.

Wspomnienie lata: Rumunia (i nie tylko) w dwa tygodnie

09/11/2019 17:12

Rumunia jest ze Lwowa niemal na wyciągnięcie ręki.

Zakład Ojców Jezuitów w Chyrowie. Część VIII

09/11/2019 15:53

Szczytna szkoła. Kultura i życie duchowe

Zakony mniej znane. Benedyktynki i teatyni

09/11/2019 15:42

Klasztory rzymskokatolickie na Wschodzie Rzeczypospolitej

Filmowa uczta w Stanisławowie

-a A+

9 listopada br. w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) pokazem filmu „Jack Strong” w reżyserii Władysława Pasikowskiego rozpoczęła się stanisławowska edycja 3. Przeglądu Najnowszych Polskich Filmów „Pod Wysokim Zamkiem”.

Podczas otwarcia stanisławowskiego przeglądu konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd zaznaczył, że oferta filmowa oraz wydarzeń towarzyszących staje się coraz bogatsza. „To jest dla nas bardzo fajne, że możemy pokazać tu w Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie) polskie kino, polskie życie, polski dramat, polską komedię” – powiedział ambasador.

W otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz Iwano-Frankiwska m. in. zastępca przewodniczącego Iwano-Frankiwskiej Administracji Obwodowej Rusłan Panasiuk, zastępca mera Iwano-Frankiwska Mychajło Weres oraz zastępca Przewodniczącego Iwano-Frankiwskiej Rady Obwodowej Ołeksandr Łewyćkyj. Wszyscy podkreślali, że takie wydarzenia jak Przegląd Najnowszych Polskich Filmów wzmacniają relacje polsko-ukraińskie.

Wśród prezentowanych w tym roku filmów znajdą się m.in. „Ida”, „Papusza”, „Dziewczyna z szafy”, „Mój biegun”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Biegnij chłopcze, biegnij”, „Kamienie na szaniec”, „Pod mocnym aniołem” oraz „Chce się żyć”.

- Oddajemy w ręce mieszkańców Stanisławowa, Polaków i Ukraińców, dobry, ciekawy i wartościowy program dobrany tak, żeby odpowiedzieć na oczekiwania i tych starszych i tych młodszych. Ludzi, którzy preferują kino bardziej artystyczne i osób, które wolą kino jako sposób spędzenia wolnego czasu – powiedział główny koordynator projektu, konsul RP we Lwowie Jacek Żur.

W następnym roku planowany jest przegląd polskich filmów również dla dzieci. „W Iwano-Frankiwsku dużo dzieci uczy się języka polskiego i chcemy pokazać polskie kino dla dzieci” – powiedział konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd.

Goście przybyli na uroczystość otwarcia zostali poczęstowani lampką szampana, mieli także okazję do pamiątkowego zdjęcia w retro-atelier przygotowanym specjalnie na potrzeby otwarcia PNFP. Wypełniona sala kinowa stała się dobrą zapowiedzią na kolejne dni święta polskiego filmu w Stanisławowie. Do tej pory filmy oraz imprezy towarzyszące trzech edycji Przeglądu we Lwowie i dwóch w Stanisławowie odwiedziło około 28 tys. widzów. 3 PNFP w Iwano-Frankiwsku trwał do 14 listopada.

Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją
Przeglądowi podobnie jak we Lwowie towarzyszyły spotkania, wykłady i wystawy. 11 listopada w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie odbyło się spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją, historykiem, pisarzem, autorem wyjątkowej serii książek „Kresowa Atlantyda”, połączone z pokazem filmu „Borysław. Galicyjska Pensylwania” i „Rozjaśnić mrok”.

Stanisław Nicieja jest współautorem scenariusza filmu dokumentalnego o Borysławiu, który opowiada o rozwoju miasta, jego bogactwie, ludziach i również o historii jego upadku.

- Jest to historia mówiąca o kolebce przemysłu naftowego. Nafta w XIX wieku zmieniła bieg ludzkiej cywilizacji. To, że w Borysławiu odkryto wielkie złoża ropy naftowej spowodowało, że tu, właśnie w Galicji, zaczęto oświetlać mieszkania lampami naftowymi, że we Lwowie mogła się odbyć pierwsza na świecie operacja przy lampie naftowej – powiedział prof. Stanisław Nicieja.

Autor czterech tomów „Kresowej Atlantydy” opowiadał ciekawostki związane ze Lwowem, Stanisławowem, Drohobyczem i innymi miasteczkami. Na stronie Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich czytamy: „Było to niewątpliwie jedno z najbardziej udanych i z całą pewnością jedno z najmocniej wyczekiwanych spotkań w stanisławowskim CKPiDE. Nic więc dziwnego, że spotkanie z rektorem Uniwersytetu Opolskiego Stanisławem Nicieją cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Nie co dzień nadarza się bowiem okazja do wysłuchania gawęd historycznych i niezliczonej masy anegdot o miastach, które tworzyły – i stworzyły – niepowtarzalny charakter Galicji i stanowiły o jej nieprzemijającym uroku.

Dwa prezentowane filmy, których współautorem jest prof. S. Nicieja, były dla niego zaledwie pretekstem do fantastycznej i pasjonującej opowieści o fragmencie „Kresowej Atlantydy”, którą uwiecznia na kartach kolejnych tomów swego opus magnum jakim jest monumentalne opracowanie na temat historii dawnych kresowych miast Rzeczypospolitej.

Profesor Nicieja, jako historyk i wybitny znawca dziejów dawnych Kresów Rzeczypospolitej z pasją broni tezy o ich niepowtarzalnym charakterze i olbrzymim wpływie na historię Polaków, ale także Ukraińców. Poprzez ukazanie mnogości zapomnianych faktów sprawia, że w wyobraźni słuchacza ożywa przedwojenny świat, który jest niezbędny dla zrozumienia rzeczywistości otaczającej nas tu i teraz. Oglądając film o wydobyciu ropy naftowej w Borysławiu jesteśmy dumni, że tereny te są miejscem narodzin przemysłu naftowego, a Lwów miastem, w którym Ignacy Łukasiewicz dokonał „kopernikańskiego” wręcz wynalazku w postaci lampy naftowej. Wspaniała i niezwykle bogata historia tej ziemi była przez dziesięciolecia zarzewiem sporów i konfliktów między Polakami i Ukraińcami. Dziś trzeba spojrzeć na nią jak na wspólne dobro, z którego dumne mogą być oba narody. Swoją opowieść o historii dawnych Kresów profesor Nicieja tka z nitek ludzkich historii, które rozpoczynają się w małych kresowych miasteczkach. Spotkanie z profesorem Nicieją „Pod Wysokim Zamkiem” było pełne humoru ale i refleksji, zadumy i nostalgii”.

Prezentacja filmu i książki o Katyniu
W ramach 3. PNFP „Pod Wysokim Zamkiem” stanisławowskiej publiczności zaprezentowano film dokumentalny „Katyń. Listy z raju”. Współautorem filmu jest ukraiński historyk i dziennikarz, wiceprzewodniczący ukraińskiego IPN-u Ołeksandr Zinczenko. Podczas pokazu filmu zaprezentowano również książkę Ołeksandra Zinczenki „Godzina papugi”. To pierwsza ukraińska książka o Katyniu. Niestety sam autor nie zdołał przybyć na spotkanie z powodu choroby. Moderował spotkanie konsul RP we Lwowie Jacek Żur.

- Przybliżenie odbiorcy ukraińskiemu bolesnego, fragmentu historii, ważnego nie tylko Polaków, ale także mieszkańców ziem obecnej Ukrainy. Zbrodni dokonywano m. in. w Charkowie i Kijowie. To są miejsca, które umownie nazywa się dziś miejscami „zbrodni katyńskiej - powiedział Jacek Żur, konsul RP we Lwowie.

- Dla mnie książka „Godzina Papugi” to próba postawienia przed Ukraińcami lustra. By spojrzeli w to lustro i zastanowili się nad tym, że istnieje pamięć i niepamięć. Zastanowili się nad tym, czego nie pamiętamy tak jak pamiętać powinniśmy – mówił podczas 2 Przeglądu we Lwowie Ołeksandr Zinczenko.

Dodatkowe wydarzenia w Stanisławowie
W ramach III Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, który odbył się we Lwowie. Również 13 listopada br w Iwano-Frankiwskiwskiej Filharmonii Obwodowej miejscowa publiczność mogła usłyszeć recitale fortepianowe „Oskar Kolberg i taneczne utwory Chopina” w wykonaniu polskich pianistów Stefana Łabanowskiego i Pawła Albińskiego.

Na zakończenie bogatego w imprezy kulturalne tygodnia, 15 i 16 listopada br w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) została zorganizowana misja medyczna „Biały weekend”. Przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu medycznego mieszkańcy Stanisławowa mieli możliwość bezpłatnie się zbadać na cukrzycę, na ryzyko rozwoju chorób nowotworowych oraz inne zaburzenia metaboliczne. Akcję zorganizował Konsulat Generalny RP we Lwowie.

Eugeniusz Sało
Tekst ukazał się w nr 21 (217) 18–27 listopada 2014

 

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

©2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Warunkiem zgody na przedruk całości lub części artykułow i informacji zamieszczonych na naszym portalu jest powołanie się na Kurier Galicyjski. Za treść ogłoszeń, oświadczeń i reklam redakcja nie ponosi odpowiedzialności i pozostawia sobie prawo do skrótów nadesłanych tekstów. Zamieszczamy również teksty, treść których nie odpowiada poglądom redakcji.